niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Rewitalizacja Ogrodu Saskiego. Ratusz chce się pozbyć ptaków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 maja 2011, 19:12
Autor: Dominik Smaga

Ratusz już raz, zimą 2009 roku, próbował wypłoszyć gawrony, niszcząc ich gniazda. – Skutek, delikatn
Ratusz już raz, zimą 2009 roku, próbował wypłoszyć gawrony, niszcząc ich gniazda. – Skutek, delikatn

Już w czerwcu Ratusz ma zacząć poszukiwania firm, które nadadzą nowy blask Ogrodowi Saskiemu. Prace potrwają dwa lata. I tyle czasu będą mieć mieszkające w parku gawrony na to, by się stąd wyprowadzić.

Koszty kompleksowej rewitalizacji parku szacowane są wstępnie na 17 milionów złotych, z czego 10 mln zł ma pochodzić z unijnej dotacji. Miejscy urzędnicy szukają jeszcze dodatkowych źródeł pieniędzy, m.in. w funduszach ochrony środowiska. W przetargu wybrane zostaną dwie firmy. Jedna ma się zająć zielenią, druga całą resztą robót.

W pierwszej kolejności wykonawcy mają zabrać się za alejki. Część z nich będzie mieć nawierzchnię ze specjalnego kruszywa mineralnego typu HanseGrand.

– Nie będziemy go jednak stosować na alejkach o dużym spadku i one będą mieć asfaltową nawierzchnię – zapowiada Tomasz Radzikowski z Urzędu Miasta. – Równocześnie chcemy zacząć część prac przy rewitalizacji zieleni – dodaje. Wymienione mają być też ławki i kosze na śmieci, a cały park zostanie otoczony ogrodzeniem takim, jak to, które stoi w pobliżu głównego wejścia do Ogrodu Saskiego.

Zakończenie robót przewidywane jest na 2013 r. Do tego czasu Ratusz chce się też pozbyć mieszkających w parku gawronów. – Trzeba zmusić ptaki do opuszczenia tego miejsca – twierdzi Krzysztof Jakubowski, miejski radny z Czubów. Urzędnicy potwierdzają: Mamy takie plany.
– Gawrony są w opozycji do innych gatunków ptaków bardziej przyjaznych parkowi, które nie nastręczają problemów spacerowiczom i nie niszczą drzew tak, jak czynią to gawrony w trakcie budowy gniazd – mówi Radzikowski. Nie chce zdradzić metody, jaką chce wypłoszyć ptaki. Raz próbował wygonić je, niszcząc ich gniazda. – Skutek, delikatnie mówiąc, był średni – dodaje.

– Staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie wspólnie z naukowcami. Rozważamy wiele pomysłów – oświadczył Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta miasta, na ostatniej sesji rady.

Przy okazji magistrat szuka też sposobu na śródmiejskie gołębie. – Problem nie dotyczy tylko parków – stwierdza Siemiński. – Proszę zobaczyć, jak wygląda okolica fontanny na pl. Wolności – podkreśla.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ww
monika
Wiekowy
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ww
ww (2 czerwca 2011 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myślę, że czas najwyższy z tym "parkiem" zrobić porządek i akurat tutaj trzeba działania miasta wesprzeć bo leży to w interesie wszystkich mieszkańców Lublina. N a razie mamy w centrum miasta 12 ha niezadbanych nieużytków bez pomysłu. Saski to żenada. Park w Oliwie, z którym jestem związana, ma 10 ha i jest miejscem,o które dba miasto, gdzie każdy może swobodnie odpocząć i spędzić wolny czas. Jest piękny, czysty, zadbany. Lublin jako miasto zasługuje także na takie miejsce.
Jako projektant i ogrodnik mam jednak uzasadnione obawy co do "rewitalizacji" parku, znam go nieźle i większość drzew nie przeżyje tego zabiegu zgodnie z prawami natury Ten park wymaga generalnego remontu i nowych rozwiązań - w przeciwnym wypadku efekt będzie mizerny.
Rozwiń
monika
monika (30 maja 2011 o 20:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Em, Ty jak widać masz nawyki po przodkach, aby całować się po stodołach, krzakach i sianie, stąd te przyzwyczajenie i obawy o kupy.
Wiekowy, to kółko po amen to Tobie by się przydało. Problemy to są z ludźmi takimi jak Ty, którym się wydaje, że są jedynymi wyskrobkami niezbędnymi na świecie. A prawda jest taka, że z Tobą, czy bez Ciebie świat będzie się tak samo kręcił, bez przyrody niestety już nie.
Rozwiń
Wiekowy
Wiekowy (30 maja 2011 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
odpowiedź dla Moniki!Jeżeli zgorzkniała babo masz już 90 lat,to lepiej odmawiaj różaniec niż pisać głupoty.z takimi jak ty są problemy z kotami w piwnicach i innym badziewiem.zapisz się do kółka parafialnego i weź kilkanaście wron do domu.Głupota dewotek nie zna granic!AMEN.
Rozwiń
em
em (30 maja 2011 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Monisiu-wyluzuj się!Gdyby Tobie gawrony zrobiły kupkę/obsrały Cię/na twarzy w czasie jak całujesz się z ukochanym,to na pewno przestała byś pisać durnoty lub pozbyłabyś się fajnego faceta.Amen!
Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2011 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chętnie przyjmiemy kruki i gołębie, ale jak to bywa w dobie gospodarki rynkowej nie za darmo. Jeden procent od rewitalizacji, na witalizację tej drogi http://www.panoramio.com/photo/26818919 . Myślę, że warunki są uczciwe i strony powinny być zadowolone
Grzesiek
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!