sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelski Rower Miejski. Ruszają prace przy budowie nowych stacji

Dodano: 4 lutego 2016, 08:46
Autor: Dominik Smaga

Za około tydzień mogą się zacząć prace przy budowie nowych stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego. Lokalizacje już uzgodniono, robotnicy są wynajęci, trzeba tylko czekać na uprawomocnienie się zgłoszenia. Rowery powinny być gotowe 1 kwietnia, ale...

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Nie wykluczamy, że sezon zaczniemy wcześniej – mówi Aleksander Wiącek, asystent prezydenta miasta ds. polityki rowerowej. Jeśli pozwoli na to pogoda, to już w marcu uruchomione zostaną „stare” stacje Lubelskiego Roweru Miejskiego. Zaś od pogody, ale też od sprawności firmy, która ma postawić nowe stacje zależy to, czy również one zaczną działać przed czasem. Termin, w którym muszą być wykonane, wyposażone w rowery i uruchomione to 1 kwietnia.

Jak dotąd wszystko jest na dobrej drodze. Każda ze stacji została już uzgodniona z Zarządem Dróg i Mostów, a wszystkie znajdujące się w ścisłym centrum dostały akceptację Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wykonawca prac złożył już zgłoszenie robót budowlanych, które stanie się prawomocne w połowie tygodnia. To ostatnie czego trzeba, by można było rozpocząć prace.

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie miejsc, w których staną nowe wypożyczalnie. Konieczne będzie na przykład utwardzenie części wąskiego trawnika wzdłuż jezdni ul. Peowiaków po przeciwnej stronie niż Centrum Kultury (na zdjęciu). Powstanie tu jedna bardziej wyczekiwanych stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Na terenie Lublina zainstalowanych będzie 40 stacji z 400 jednośladami i to lepszymi, niż używane dotychczas. Nowe rowery będą miały pięć biegów, a te starsze mają tylko trzy. To powinno ułatwić poruszanie się po pagórkowatym Lublinie. Dodatkowo przy Ogrodzie Saskim powstaną dwie stacje z 20 rowerkami dla dzieci. Ponadto pięć stacji wybudowanych będzie w Świdniku, a za ich instalację zapłacą władze Świdnika i powiatu świdnickiego.

Wszystkie nowe wypożyczalnie będą działać na tych samych zasadach, co te wcześniejsze i wszystko ma do siebie pasować: nowe rowery będzie można zostawiać w starszych urządzeniach, a starsze w nowych.

Ulice w Lublinie, przy których powstaną stacje:

Abramowicka/Sierpińskiego, Braci Wieniawskich/Kaprysowa, Cukrownicza, Diamentowa/Medalionów, Długa (poczta), Dożynkowa/Cynamonowa, Dziewanny, Elsnera (rondo), Filaretów/Rymwida, Gębali (szpital), Głęboka (UP), Godebskiego, Gospodarcza/Hutnicza, Hempla/Peowiaków, Jana Pawła II/Gęsia, Jana Pawła II/Jantarowa, Jana Pawła II/Nadbystrzycka, rondo Kamińskiego, Kiepury, al. Kompozytorów Polskich (Paganiniego), Krakowskie Przedmieście/Kościuszki, Kruczkowskiego/Dunikowskiego, Kunickiego/Oboźna, Łęczyńska/Przyjaźni, Łopacińskiego (KUL), Nadbystrzycka/Pozytywistów, Nałęczowska/Sławin, Nałkowskich/Fulmana, Niepodległości, Nowy Świat 36, Radości (szkoły), Ruska (skarpa), Spokojna (urząd), Walecznych/Unicka, al. Warszawska/Bohaterów Monte Cassino, Węglarza, Wojciechowska (szkoły), Zakopiańska, Zana (policja), Zbożowa (pętla).

Stacje dla dzieci:

Leszczyńskiego, al. Długosza

Stacje w Świdniku:

Brzeziny, Centrum Kultury, Góry, Niepodległości, Racławicka/Wyszyńskiego

Gość
Szymon
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 lutego 2016 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może ul. Głuska? Najbliższa stacja przy starej pętli na Abramowickiej :( Chyba trzeba przypomnieć, że Głuska należy do Lublina...
Rozwiń
Szymon
Szymon (5 lutego 2016 o 15:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto projektował te wszystkie ścieżki??? Jak ścieżka biegnie koło chodnika to chodnik jest na ogól za wąski, aby minąć się z pozostałymi pieszymi trzeba na ogół zejść na ścieżkę, szczególnie gdy parę osób idzie w grupie. 2. Faktycznie na skrzyżowaniach ścieżka z chodnikiem to rowerzyści mają pierwszeństwo, ale wiele osób szczególnie starszych tego nie rozumie i jest tam bardzo niebezpiecznie...

Rozwiń
Gość
Gość (5 lutego 2016 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trochę wyobraźni. Przy projektowaniu ścieżek rowerowych proszę nie plątać ich z traktami dla pieszych. W niektórych miejscach zwłaszcza nowych tras w obszarze skrzyżowań oczekuje się od pieszego jak za dzieciństwa gry w klasy, przeskoki z wysepki do wysepki, bo pierszeństwo mają rowery. To gdzie my piesi mamy w końcu czuć się bezpieczni. Żądamy bezpiecznych chodników dla pieszych: młodych, starszych niepełnosprawnych a zwłaszcza dla niewidomych lub słabo widzących.
Rozwiń
Gość
Gość (5 lutego 2016 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zamiast miejskich rowerów , lepiej wydać na ścieżki rowerowe np dokończenie ścieżki rowerowej która urywa się przy ul Dr. Męcz Majdanka i ul Wrońskiej i poprowadzić dalej wzdłuż ul Dr. Męcz Majdanka do ul Fabrycznej .

Dobry rower każdy kupi sobie sam , miejskie rowery są niewygodne i przeznaczone są raczej na krótkie dystanse .

Rozwiń
SC Johnson
SC Johnson (5 lutego 2016 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dobra wiadomość. Na pewno będę korzystał, zwłaszcza, że na Spokojnej będzie stacja. W końcu będę dojeżdżał do pracy rowerem. Ekstra!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!