Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 września 2011 r.
18:02
Edytuj ten wpis

Rodzice kupili złe podręczniki. Bo szkoły zmieniły zdanie

0 14 A A
Uczniowie już 15 czerwca maja podane przez szkołę, z jakich podręczników będą uczyć się od września.
Uczniowie już 15 czerwca maja podane przez szkołę, z jakich podręczników będą uczyć się od września.

Lubelskie kuratorium sprawdzi, czy nauczyciele z naszego regionu wymagają od uczniów tych samych podręczników, które kazali kupić przed wakacjami. Powód? Telefony zdenerwowanych rodziców, którzy kupili – jak się teraz okazało – nie te książki, co trzeba.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kuratorium od kilku dni jest zasypywane telefonami w tej sprawie, głównie z Lublina i pow. radzyńskiego.

– Otrzymujemy sygnały, że rodzice kupili podręczniki podane przez szkoły w wykazie jeszcze przed wakacjami, teraz dzieci przyszły na lekcje i okazuje się, że nauczyciele wymagają innych książek – mówi Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – To łamanie prawa. A dla rodziców duże i niepotrzebne wydatki.

Podobne skargi trafiają do miejskiego rzecznika konsumentów w Lublinie. Dlatego kurator wysłał właśnie do dyrektorów wszystkich publicznych szkół w naszym regionie komunikat.

– Dyrektor szkoły podaje do 15 czerwca do publicznej wiadomości zestaw programów i podręczników najpełniej realizujący zapisy podstawy programowej, które będą obowiązywać w szkole od początku następnego roku szkolnego. Zmiana wykazu podręczników będzie narażać rodziców na dodatkowe koszty – napisał.

– W związku z tym zwracam uwagę Państwa Dyrektorów, że zmiana decyzji w wyżej wymienionej sprawie jest niezgodna z zapisami ustawy o systemie oświaty – podkreśla kurator.

– Niestety zdarzają się przypadki, że dany podręcznik wybrał przed wakacjami jeden nauczyciel, a po wakacjach zastąpił go inny. I ten wymaga od uczniów innej książki – mówi kurator. – To niedopuszczalne. Nowy nauczyciel powinien przyjąć podręcznik wybrany wcześniej, który rodzice już zdążyli kupić.

Kuratorium zapowiada, że wszystkie takie zgłoszenia będzie kontrolować.

– Zbieramy uwagi rodziców. Do szkół, w których są takie przypadki, będziemy wysyłać wizytatorów – zapowiada Babisz. – Jeżeli się potwierdzą, będziemy informować dyrektora szkoły i organ prowadzący (czyli najczęściej samorząd – red.), że to niedopuszczalne łamanie prawa. Dlatego dyrektorzy powinni nie tylko uczulić na to swoich nauczycieli, ale wręcz wymagać od nich, żeby uczyli dzieci z książek, których tytuły zostały podane w wykazach przed wakacjami.

Ceny podręczników

• I klasa szkoły podstawowej – pakiet podręczników ok. 190 zł
• II-III klasa szkoły podstawowej – pakiet podręczników ok. 210 zł
• I-III klasy szkoły podstawowej – książki językowe – 40–80 zł
• IV-VI klasa szkoły podstawowej – komplet podręczników ok. 400 zł
• I-III klasa gimnazjum – komplet podręczników ok. 600 zł
• I-III klasa liceum – ok. 30 zł/podręcznik, ok. 15 zł/ćwiczenia, 70–90 zł/podręcznik językowy+ćwiczenia.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Belfer / 12 września 2011 o 08:20
Najlepiej jak się ma swojego w Kur...... tak jak my z BP tutaj jest zawsze spoko
Avatar
SARMATA / 12 września 2011 o 07:40
[quote name='tuturutu' timestamp='1315776360' post='531596']
reformę edukacji wprowadziła akurat AWS
[/quote]
Reformę edukacji zaczął wprowadzać SLD, kontynuował AWS, a dzieła zniszczenia dokończyła sławna ze zdejmowania spodni Hall, czyli PO, ( patrz Super Espress).
Avatar
greg / 12 września 2011 o 07:06
[quote name='ANDY' timestamp='1315773496' post='531583']
Kto to wyliczał te koszty podręczników. Komplet do I klasy podstawowej kosztuje 300 zł.
[/quote]
Widicznie w ministerstwie ktoś bierze lewą kasę. Miały być podręczniki na cały cykl nauczania tzn 3 lata. A co robią wydawnictwa? Co roku zmieniają kosmetycznie podręczniki i ćwiczenia, aby nie można było ich ponownie wykorzystać, czyli zmieniają już zatwierdzone podręczniki. Powinni zatem występować do ministerstwa o ponowne zatwierdzenie podręcznika. A ministerstwo na takie zmiany nie reaguje. Dziwne. Czy to jest łąmanie czy obchodzenie prawa. A co z tysiącami wycinanych lasów na podręczniki, gdzie są ekolodzy? Dlaczego nie protestują? Nie wieszają się na drzewach. Przecież od wydawnictw mogą wydzrec więcej kasy niż z GDDKiA.
[quote name='ANDY' timestamp='1315773496' post='531583']
Kto to wyliczał te koszty podręczników. Komplet do I klasy podstawowej kosztuje 300 zł.
[/quote]
Widicznie w ministerstwie ktoś bierze lewą kasę. Miały być podręczniki na cały cykl nauczania tzn 3 lata. A co robią wydawnictwa? Co roku zmieniają kosmetycznie podręczniki i ćwiczenia, aby nie można było ich ponownie wykorzystać, czyli zmieniają już zatwierdzone podręczniki. Powinni zatem występować do ministerstwa o ponowne zatwierdzenie podręczni... rozwiń
Avatar
greg / 12 września 2011 o 07:00
[quote name='tuturutu' timestamp='1315776360' post='531596']
reformę edukacji wprowadziła akurat AWS
[/quote]
Niestety, ostatnią reformę programową wprowadział Pani minister Hall. Polecam lekturę ogłoszenia sprzed wprowadzenia reformy. W skrócie argumentacja Pani minister: nasze dzieci zdobywają za dużo wysokich miejsc w olimipadach i konkursach międzynarodowych, dlatego poziom edukacji należy zrównać z "europejskim", tzn równanie w dół. Już za samo takie podejście powinna stracić stanowisko.
Avatar
ftajemniczony / 12 września 2011 o 00:48
Prosta sprawa, nauczyciel wziął kasę tzn. prezent od przedstawiciela wydawnictwa i w d... ma kuratora. Ewentualnie sam sprzedaje podręczniki.
Avatar
Heidi / 11 września 2011 o 23:55
Ciekawe czy z tych genialnych i drogich podręczników np. do jezyka niemieckiego dowiecie się co to jest "Pleonasmus", a z tym mamy do czynienia w artykule. Nie wiem Panie Redaktorze, czy to cytat czy też nie, ale czy zna Pan "dopuszczalne łamanie prawa"?
Avatar
tuturutu / 11 września 2011 o 23:26
[quote name='Leon H' timestamp='1315766773' post='531493']
To są owoce reformy edukacji wprowadzonej kilka lat temu przez SLD. Czyli ogłupianie i otępianie najmłodszych obywateli tego coraz bardziej poniewieranego kraju...
[/quote]

reformę edukacji wprowadziła akurat AWS
Avatar
QAfla / 11 września 2011 o 22:51
Matko Najświętsza... Przy takich cenach będę musiała brać kredyt na książki jak dzieci pójdą do szkoły. Dwoje dzieci, jedna pensja męża (najniższa krajowa). Hm... Zapewne wiele rodzin jest w takiej sytuacji. Zeby podręczniki były takie drogie??? Rozumiem: akademickie, ale szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum??? Brawo!
Avatar
ANDY / 11 września 2011 o 22:38
Kto to wyliczał te koszty podręczników. Komplet do I klasy podstawowej kosztuje 300 zł.
Avatar
Prawdziwy Patriota / 11 września 2011 o 22:04
Czyżby wytyczne do tego, o czym mają się uczyć nasze dzieci szły z Izraela? http://czerwonykiel.nowyekran.pl/post/24788,polsko-izraelska-komisja-podrecznikowa
Avatar
Belfer / 12 września 2011 o 08:20
Najlepiej jak się ma swojego w Kur...... tak jak my z BP tutaj jest zawsze spoko
Avatar
SARMATA / 12 września 2011 o 07:40
[quote name='tuturutu' timestamp='1315776360' post='531596']
reformę edukacji wprowadziła akurat AWS
[/quote]
Reformę edukacji zaczął wprowadzać SLD, kontynuował AWS, a dzieła zniszczenia dokończyła sławna ze zdejmowania spodni Hall, czyli PO, ( patrz Super Espress).
Avatar
greg / 12 września 2011 o 07:06
[quote name='ANDY' timestamp='1315773496' post='531583']
Kto to wyliczał te koszty podręczników. Komplet do I klasy podstawowej kosztuje 300 zł.
[/quote]
Widicznie w ministerstwie ktoś bierze lewą kasę. Miały być podręczniki na cały cykl nauczania tzn 3 lata. A co robią wydawnictwa? Co roku zmieniają kosmetycznie podręczniki i ćwiczenia, aby nie można było ich ponownie wykorzystać, czyli zmieniają już zatwierdzone podręczniki. Powinni zatem występować do ministerstwa o ponowne zatwierdzenie podręcznika. A ministerstwo na takie zmiany nie reaguje. Dziwne. Czy to jest łąmanie czy obchodzenie prawa. A co z tysiącami wycinanych lasów na podręczniki, gdzie są ekolodzy? Dlaczego nie protestują? Nie wieszają się na drzewach. Przecież od wydawnictw mogą wydzrec więcej kasy niż z GDDKiA.
[quote name='ANDY' timestamp='1315773496' post='531583']
Kto to wyliczał te koszty podręczników. Komplet do I klasy podstawowej kosztuje 300 zł.
[/quote]
Widicznie w ministerstwie ktoś bierze lewą kasę. Miały być podręczniki na cały cykl nauczania tzn 3 lata. A co robią wydawnictwa? Co roku zmieniają kosmetycznie podręczniki i ćwiczenia, aby nie można było ich ponownie wykorzystać, czyli zmieniają już zatwierdzone podręczniki. Powinni zatem występować do ministerstwa o ponowne zatwierdzenie podręczni... rozwiń
Avatar
greg / 12 września 2011 o 07:00
[quote name='tuturutu' timestamp='1315776360' post='531596']
reformę edukacji wprowadziła akurat AWS
[/quote]
Niestety, ostatnią reformę programową wprowadział Pani minister Hall. Polecam lekturę ogłoszenia sprzed wprowadzenia reformy. W skrócie argumentacja Pani minister: nasze dzieci zdobywają za dużo wysokich miejsc w olimipadach i konkursach międzynarodowych, dlatego poziom edukacji należy zrównać z "europejskim", tzn równanie w dół. Już za samo takie podejście powinna stracić stanowisko.
Avatar
ftajemniczony / 12 września 2011 o 00:48
Prosta sprawa, nauczyciel wziął kasę tzn. prezent od przedstawiciela wydawnictwa i w d... ma kuratora. Ewentualnie sam sprzedaje podręczniki.
Avatar
Heidi / 11 września 2011 o 23:55
Ciekawe czy z tych genialnych i drogich podręczników np. do jezyka niemieckiego dowiecie się co to jest "Pleonasmus", a z tym mamy do czynienia w artykule. Nie wiem Panie Redaktorze, czy to cytat czy też nie, ale czy zna Pan "dopuszczalne łamanie prawa"?
Avatar
tuturutu / 11 września 2011 o 23:26
[quote name='Leon H' timestamp='1315766773' post='531493']
To są owoce reformy edukacji wprowadzonej kilka lat temu przez SLD. Czyli ogłupianie i otępianie najmłodszych obywateli tego coraz bardziej poniewieranego kraju...
[/quote]

reformę edukacji wprowadziła akurat AWS
Avatar
QAfla / 11 września 2011 o 22:51
Matko Najświętsza... Przy takich cenach będę musiała brać kredyt na książki jak dzieci pójdą do szkoły. Dwoje dzieci, jedna pensja męża (najniższa krajowa). Hm... Zapewne wiele rodzin jest w takiej sytuacji. Zeby podręczniki były takie drogie??? Rozumiem: akademickie, ale szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum??? Brawo!
Avatar
ANDY / 11 września 2011 o 22:38
Kto to wyliczał te koszty podręczników. Komplet do I klasy podstawowej kosztuje 300 zł.
Avatar
Prawdziwy Patriota / 11 września 2011 o 22:04
Czyżby wytyczne do tego, o czym mają się uczyć nasze dzieci szły z Izraela? http://czerwonykiel.nowyekran.pl/post/24788,polsko-izraelska-komisja-podrecznikowa
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 169 19

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 12 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 21 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 39 45

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 26 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!