piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Rolnicy pikietowali przy Urzędzie Wojewódzkim. "Protest frajerów ministra Sawickiego"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2015, 14:45

"Protest frajerów ministra Sawickiego" i "Polska ziemia dla polskich rolników". Z takimi hasłami pikietowali we wtorek przed wejściem do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie rolnicy. Związkowy z rolniczej "Solidarności" żądają spotkania z premierem i zmian systemowych, które mają polepszyć sytuację rolników.

We wtorkowym proteście zorganizowanym przez NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność” wzięło udział ok. 100 osób.

- To nie jest jakaś dramatyczna akcje, że sobie przyjedziemy i pokrzyczymy - podkreślała Teresa Hałas, przewodnicząca Rady Wojewódzkiej NSZZ "Solidarność” w Lublinie. - To wszystko jest na poważnie. Wszystkie rynki rolne się załamały. Rolnikom obecnie już nic się nie opłaca. Do produkcji muszą dopłacać. Tylko skąd mają brać pieniądze?

- W Polsce spada liczba trzody chlewnej - podkreślał senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ RI "Solidarność”. - To, że Polska nie importuje trzody chlewnej to jest żywe kłamstwo ministra. I dodaje: Tysiące świn z Niemiec jest ubijanych w Polsce.

Związkowcy domagają się spotkania z premier Ewą Kopacz. - Bo nam potrzebne są zmiany systemowe - podkreślał senator Chróścikowski.

Rolniczy protest wsparły także inne grupy zawodowe. - Wspieramy protest rolników - mówi Stanisław Lubaś, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Krajowej Spółce Cukrowej. - Jest szereg tematów wspólnych z rolnikami jak chociażby prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej.

Protestujący rolnicy domagają się m.in. szybkiego przygotowania i podjęcia działań prawnych uszczelniających proces obrotu ziemią rolną, w tym regulacji, która ma zapobiec masowej wyprzedaży ziemi po 2016 r. Postulują też, aby podjęta została ustawa dotycząca tzw. sprzedaży bezpośredniej. Chcą też wprowadzenia rekompensat za utracone dochody dla producentów bydła opasowego. Wśród postulatów jest też odejście od kar za przekroczenie kwot mlecznych.

Protestujący chcieli aby zszedł do nich wojewoda lubelski. Ostatecznie do spotkania doszło w urzędzie. Pikietujący przekazali wojewodzie Wojciechowi Wilkowi petycję.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla naszego rejonu jest rolnictwo - podkreślał wojewoda lubelski. - Są prowadzone rozmowy z panem ministrem Sawickim. Myślę, że one spowodują, że sprawy pójdą naprzód. Będziemy robić wszystko aby rolnictwo było wspierane.

Podczas protestu nie obyło się bez incydentu. Protestujący wystrzeliwali bowiem petardy. Interweniowała policja.

- To miało symbolizować petardy, których używany do płoszenia dzików, które robią nam szkody w uprawach - wyjaśniał Piotr Zbierski z Uścimowa, który petardę wystrzelił. I dodał: Zostałem przez policjantów pouczony.

Protesty rolników były też w innych miastach m.in. Siedlcach czy Płocku.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: wideo rolnicy protest
Gość
frajerka
old-men-fsc
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 lutego 2015 o 09:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sawicki przegiął już pałę, czy jeszcze nie?? bo się pogubiłam w tym rozgardiaszu... :mellow:

POczujesz !!

Rozwiń
frajerka
frajerka (4 lutego 2015 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sawicki przegiął już pałę, czy jeszcze nie?? bo się pogubiłam w tym rozgardiaszu... :mellow:

Rozwiń
old-men-fsc
old-men-fsc (4 lutego 2015 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie narzekaj, bo FSC w latach 80 jak i WSK chcieliście wolności i strajkowaliście, to dobrze wam, winniście za to wcale nie dostawać emerytury, źle wam było za komuny no to macie teraz wolny rozkradziony kraj

Ty s***.****u! mam nadzieję że będziesz grzebał po śmietnikach za te nędzne słowa !

Rozwiń
KO
KO (4 lutego 2015 o 07:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A czemu nie przyjechali traktorami za pół miliona, terenówkami za milion. Niech się nie wstydzą.

Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2015 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pracowałem w FSC Lublin, nie kupowaliście naszych nowych samochodów, woleliście stare z Raichu. Fabryka padła , rząd palcem nie kiwnął, 15 .. może 20 tyś. ludzi (razem z filiami i kooperacją) poszło na bruk. To teraz czemu ja miałbym się martwić wami,  kiedy np. wiem, że mam niższą emeryturę bo trzeba z budżetu na KRUS dopłacać ? 

nie narzekaj, bo FSC w latach 80 jak i WSK chcieliście wolności i strajkowaliście, to dobrze wam, winniście za to wcale nie dostawać emerytury, źle wam było za komuny no to macie teraz wolny rozkradziony kraj

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!