piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Rozbiorą budynek poniemieckiej kręgielni. Czekają na pozwolenie

Autor: Dominik Smaga

Do Ratusza trafił wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku poniemieckiej kręgielni przy ul. Wieniawskiej. O zgodę wystąpił właściciel działki, który zamierza tu zbudować nową siedzibę Urzędu Miasta

Losy budynku wzniesionego w czasach okupacji na wzór kręgielni Adolfa Hitlera są praktycznie przesądzone. Obiekt nie figuruje w rejestrze zabytków.

Prezydent Lublina już na kwietniowej sesji Rady Miasta wprost oznajmił, że nie widzi powodów, by otoczyć budynek ochroną. – Co by nie mówić, to ten obiekt był miejscem rozrywki zbrodniarzy wojennych i ja to nazywam po imieniu – mówił Krzysztof Żuk do radnych. – Nie widzę powodów dla upamiętniania miejsc, gdzie jeden z największych zbrodniarzy w Polsce, odpowiedzialny za śmierć Polaków i Żydów, spędzał sobie przyjemnie czas.

Pasjonatom historii pozostało już niewiele czasu na zrobienie ostatnich zdjęć kręgielni. – Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę faktycznie do nas wpłynął. Decyzję podejmiemy pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego – mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Budynek nie jest zabytkiem, ale znajduje się w chronionym obszarze śródmieścia, dlatego decyzja musi być konsultowana z konserwatorem zabytków.

Poniemiecka kręgielnia jeszcze niedawno była własnością miasta, które kupiło go od Skarbu Państwa tylko po to, by sprzedać nieruchomość. Teraz jej właścicielem jest firma Orion, do której należą sąsiednie działki na górce między Wieniawską a Spokojną. Na gruntach tych ma powstać nowy biurowiec, gdzie Urząd Miasta ma najpierw wynajmować pomieszczenia, które po dwóch latach będzie mógł odkupić.

Orion musi się spieszyć, bo zgodnie z umową biura dla urzędników mają być gotowe we wrześniu 2017 r. Dlatego budowa ma się zacząć jeszcze tej jesieni, by w lutym możliwa była budowa płyty fundamentowej i aby już w maju gotowe były wszystkie trzy kondygnacje podziemne mieszczące 300 samochodów.

Wjazd do parkingu znajdzie się na początku ul. Tramecourta, tuż obok ul. Spokojnej, zaś wyjeżdżać będziemy po stronie ul. Wieniawskiej prosto w ul. Karskiego, która zmieni kierunek ruchu.
Nad ziemią zaplanowano siedem kondygnacji. Tyle będzie od strony ul. Wieniawskiej. Od strony ul. Spokojnej biurowiec będzie czterokondygnacyjny.

Czytaj więcej o: Lublin wieniawska kręgielnia
kazimierz niewielki
BudŻet
Hanys
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kazimierz niewielki
kazimierz niewielki (7 października 2015 o 07:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Skandaliczna decyzja Pana Prezydenta, brak poszanowania historii.... idąc tym myśleniem jaki los czeka Obóz Koncentracyjny na Majdanku??

jaki on PAN ?

Rozwiń
BudŻet
BudŻet (6 października 2015 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

największą hańbą jest, że takie perfidne klakiery jak ty nie są banowane, wiesz p. Business owner? smród twojej pisowskiej propagandy czuć z bardzo daleka ....

Lepszy klakier od plotkarza(plotkary), którzy całymi dniami śledzą bliźnich pod adresach IP albo stylu pisowni.

Tak poza tym pora byś zauważył, ze w żadnej z w/w spraw PiS nie pisnął ani słowem - nie licząc wystąpienia szefa klubu radnych tej partii o udostępnienie umowy najmu.

Co do smrodu, to wyobraź sobie, że ten z umową na wynajmem biurowca, który nie ma jeszcze nawet pozwolenia na budowę jest dużo większy niż likwidacja Odlewni Ursus i Cukrowni Lublin w czasach, w których obecny prezydent naszego miasta był w Ministerstwie Skarbu Państwa odpowiedzialny za majątek publiczny sektorowo lub terytorialnie...

Pamiętaj, że prawda może was wyzwolić, a kłamstwo wcześniej czy później zniewoli.

Rozwiń
Hanys
Hanys (6 października 2015 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
największą hańbą Lublina XX i XXI wieku

największą hańbą jest, że takie perfidne klakiery jak ty nie są banowane, wiesz p. Business owner? smród twojej pisowskiej propagandy czuć z bardzo daleka ......

Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cel uświęca środki, bo inaczej biurowiec pod urzędy Gminy Lublin byłoby trzeba budować przy ul. Metalurgicznej ku zadowoleniu mieszkańców, petentów i podatników. Przy niemal każdych konsultacjach społecznych dotyczących komunikacji i funkcjonowania centrum miasta mieszkańcy postulują przeniesienie poza centrum miasta urządów, bo to one generują korki, brak miejsc parkingowych i wymieranie wolnej przedsiębiorczości. Tyle, że poza ścisłym centrum nikt nie zapłaciłby za wynajem powierzchni biurowych w cenach za m2 jak stolicy naszego kraju - albo i więcej(w umowie określona została stawka za czynsz netto + nieokreślone koszty eksploatacji i dozoru). Podpisując umowę na wynajem w/w biurowca wiadomym dla miasta już rok temu było, że projekt zakłada budowę w miejscu, w którym znajdowała i znajduje się jeszcze "poniemiecka kręgielnia". Abstrahując od dealu pomiędzy byłym, a obecnym prezydentem miasta dochodzi jeszcze kwestia tzw. pamięci historycznej, która za wszelką cenę próbuje być wymazana ze społecznej świadomości, co wcześniej czy później zakończy się powtórką z historii. Osobiście wszystko, co jest związane z przyszłą "inwestycją" w w/w lokalizacji nazywam największą hańbą Lublina XX i XXI wieku, bo nawet za komuny nikt sobie nie pozwolił na tak jawne nadużycia władzy. Sprawdźcie warunki przetargu na zakup parceli wraz z "poniemiecką kręgielnią", a przekonacie się, że nikt inny poza samym zainteresowanym "inwestorem" nie mógł tego kupić - choćby nawet chciał pielęgnować prawdę o zbrodniach hitlerowskich.
Rozwiń
mieszkaniec_Czechowa
mieszkaniec_Czechowa (6 października 2015 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na Majdanku ginęli ludzie, w kręgielni była tylko zabawa... naprawdę nie widzisz różnicy? jeśli tak to współczuję

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!