sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Rozbudowa Elektrociepłowni Wrotków. Mieszkańcy boją się hałasu i dużego ruchu

Dodano: 1 czerwca 2016, 20:36
Autor: Dominik Smaga

Inwestor planujący rozbudowę Elektrociepłowni Wrotków o blok opalany słomą i zrębkami drewna musi złożyć dodatkowe wyjaśnienia. Zażądał ich zarówno Urząd Miasta, jak i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która chce, by wniosek zbadał niezależny ekspert.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Aby inwestor – jest nim spółka z grupy PGE – mógł dalej planować rozbudowę elektrociepłowni przy Inżynierskiej musi najpierw uzyskać w Urzędzie Miasta decyzje środowiskową. O taki dokument już się stara, a w Ratuszu sprawie toczy się oficjalne postępowanie i to w jego trakcie miasto zażądało od inwestora, by odniósł się m.in. do uwag zgłoszonych przez mieszkańców.

– Uwagi dotyczyły głównie natężenia samochodowego transportu paliwa – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Z materiałów wynika, że w ciągu godziny słomę miałoby dowozić od 3 do 5 ciężarówek kursujących od Diamentowej przez Wrotkowską, Smoluchowskiego i Budowlaną. Zrębki drewna przyjeżdżałyby natomiast koleją.

Obawy mieszkańców dotyczą też możliwego hałasu.

– Inwestor nie tylko nie przewiduje zwiększenia poziomu hałasu w otoczeniu elektrociepłowni, ale także spodziewa się jego ograniczenia – stwierdza zastępca prezydenta Lublina, Artur Szymczyk, w odpowiedzi na pismo miejskiego radnego Piotra Popiela. Stwierdza też, że z wyliczeń zawartych w raporcie wynika, że normy hałasu zostaną zachowane także w pobliżu szpitala kolejowego, bloków przy Inżynierskiej 9, Kruczkowskiego 21a i Samsonowicza 3.

Z raportu nie wynika też, by po uruchomieniu instalacji miało dojść do przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

– Raport jest dość dobrze opracowany, ale zawsze jakieś uzupełnienia są potrzebne – mówi Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Wystąpiliśmy o uzupełnienie pewnych elementów dotyczących oddziaływania na powietrze – dodaje.

Ale na tym nie koniec. – Ze względu na charakter inwestycji planujemy zamówienie zewnętrznej ekspertyzy, która będzie dla nas dodatkową opinią w tej sprawie – mówi Duklewski. Zastrzega jednak, że zlecenie takiej analizy zależy od tego, czy RDOŚ znajdzie na nią pieniądze.
Wyjaśnień od inwestora należy się spodziewać jeszcze przed wakacjami.

W nowym bloku elektrociepłowni mogłoby być spalane 187 tys. ton paliwa rocznie, z czego od 50 do 100 proc. stanowiłaby słoma, a resztę zrębki drewna. Wraz z instalacją stanąłby tu nowy, 70-metrowy komin.

Użytkownik niezarejestrowany
Roman
Gle=N
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 czerwca 2016 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Z raportu nie wynika też, by po uruchomieniu instalacji miało dojść do przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza" - Załóżmy że norma wynosi 100 jednostek zanieczyszczenia powietrza, a nowa inwestycja wyemituje 90 jednostek i przekroczenia nie będzie, ale w Lublinie planuje się trzy podobne inwestycje i nastąpi sumowanie zanieczyszczenia 3x90=270 a więc nastąpi w Lublinie przekroczenie o 180 jednostek i jest to prosty rachunek, który omijany jest przez urzędników wszystkich urzędów i instytucji. Mieszkańcy mają już dość zanieczyszczonego powietrza w Lublinie, a Urząd Miejski powinien liczyć się ze zdaniem mieszkańców, bo ten Urząd jest dla mieszkańców a nie dla samych siebie
Rozwiń
Roman
Roman (1 czerwca 2016 o 23:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poczytaj o tych Norwegach w necie. Tergopower to jedna wielka ściema. Nie wybudowali nigdzie żadnych takich obiektów a piszą, że mają na koncie ponad 70 zrealizowanych. Skąd to wzięli? Pracuję w energetyce i nie ma tylu obiektów biomasowych w całej Europie.
Rozwiń
Gle=N
Gle=N (1 czerwca 2016 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spokojna twoja rozczochrana. Spalarnia będzie i norweska i jeszcze trzecia. A komin będzie 80 metrowy a nie 70cio ale kto by tam spamiętał co jest co.
Rozwiń
cgft6
cgft6 (1 czerwca 2016 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A mogła by już dawno być przy Mełgiewskiej 16. A i słomę wozili by (Norwegowie) pociagami. A tak klops!i bida!
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 21:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
opracowania zewnętrzne dotyczące budowy przy Metalurgicznej na takie samo paliwo były niekorzystne dla otoczenia,a tu mają być przyjazne?. Ktoś komuś leje wodę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!