niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Rozbudowa Portu Lotniczego Lublin. Cel: milion pasażerów rocznie

Dodano: 4 grudnia 2016, 21:17

O 1,8 tys. mkw. zwiększy się powierzchnia terminala Portu Lotniczego Lublin. Prace budowlane ruszą w przyszłym roku, a nowy terminal zostanie otwarty przed sezonem letnim 2018 roku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O planach rozbudowy terminala zaczęto mówić pod koniec ubiegłego roku. Kilka miesięcy temu rozpoczęto związane z tym formalności. W listopadzie wojewoda lubelski wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Lotnisko szykuje się do ogłoszenia przetargu, który wyłoni wykonawcę inwestycji, a realnie prace rozpoczną się w przyszłym roku i powinny zakończyć się pod koniec 2017 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, pozostanie kilka miesięcy na odbiory techniczne i certyfikację odpowiednich służb.

– Dodatkowa powierzchnia jest nam potrzebna przed sezonem letnim 2018 roku. Wtedy planujemy też przecięcie wstęgi. Wcześniej nie będzie to konieczne – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

Władze lotniska zapowiadały, że w tym roku skorzysta z niego ponad 400 tys. pasażerów. Dziś wiadomo, że tych założeń nie uda się osiągnąć. Do końca listopada było ponad 360 tys. obsłużonych podróżnych, a według aktualnych założeń tegoroczny wynik wyniesie ok. 380 tys. Jednak te statystyki nie mają wpływu na decyzję o rozbudowie.

– To konieczność. Musimy to zrobić, bo spodziewamy się większego ruchu w najbliższych sezonach. Po przebudowie powierzchnia hali odlotów zwiększy się prawie trzykrotnie i to powinno nam wystarczyć na kilka najbliższych lat. Pozwoli nam to obsłużyć nawet do miliona pasażerów rocznie – dodaje prezes Wójtowicz.

Autorem projektu rozbudowy jest studio architektoniczne Are Stiasny & Wacławek, które zaprojektowało istniejący już obiekt. Dlatego nowa część terminala wyglądem będzie nawiązywać do starej.

Znajdzie się ona przy wschodnim skrzydle budynku lotniska, w kierunku bazy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. W przebudowanej hali odlotów znajdzie się m.in. poczekalnia odlotowa dla pasażerów strefy Schengen z wyjściami dla podróżnych, nowy punkt kontroli bezpieczeństwa, pomieszczenia Służby Ochrony Lotniska, Służby Celnej, Służby Granicznej, poczekalnie komercyjne, salonik dla pasażerów klasy biznes, toalety i pomieszczenia techniczne.

Rozbudowana część terminala będzie miała 35 m długości, 62 m szerokości i 8 m wysokości. Istniejąca hala odlotów zostanie dostosowana w całości do obsługi ruchu spoza strefy Schengen wraz z nowymi stanowiskami kontrolerskimi Straży Granicznej.

Inwestycja pochłonie ok. 5,5 mln zł.

Użytkownik niezarejestrowany
wrocławiak
mac
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 grudnia 2016 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak Muszyński wróci to będzie można zacząć sadzić drzewa na płycie startowej>mamy dobrego prezydenta to narzekamy.Przyjdą pisiory to to rozwalą jak cały ten kraj.To bardzo dobrze narodowi głupoli to się należy niech wróci inflacja i euro po 6 zł realnie to już zarabiacie mniej w przeliczeniu na euro a będzie jeszcze gorzej.
Rozwiń
wrocławiak
wrocławiak (9 grudnia 2016 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jesionka ma terminał 3x wiekszy1.5 mil przepustowośc  od ilości pasażerów 600 tys ?,gdzie miasto mniejsze o ponad 100 tys mieszkańców i nikt nie krytykuje że za duży ,podobnie ze stadionem La .Lublin buduje stadion przy 5 uczelniach z widownią 1.3 tys ludzi Rzeszów mniejszy buduje stadion Centrum La na terenie klubu Resowia z widownią od 4-6 tys widzów
Rozwiń
mac
mac (9 grudnia 2016 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Zepsół"? A który? "Akcent"? Na lepszy cię nie oceniam. "PrzyfrunOŁ", a może "bszyleciał"? Do szkoły, baranie,a potem stukać w klawisze. Chyba, że od małego do "klawiszy" trzeba się przyzwyczajać...
Rozwiń
Gość
Gość (9 grudnia 2016 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
milion pasażerów w pięć lat- to sukces na skalę Lublina i jego prezydencika
Rozwiń
Gość
Gość (8 grudnia 2016 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
muszyński wróć ;-)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!