Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 grudnia 2016 r.
21:17

Rozbudowa Portu Lotniczego Lublin. Cel: milion pasażerów rocznie

206 40 A A

O 1,8 tys. mkw. zwiększy się powierzchnia terminala Portu Lotniczego Lublin. Prace budowlane ruszą w przyszłym roku, a nowy terminal zostanie otwarty przed sezonem letnim 2018 roku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O planach rozbudowy terminala zaczęto mówić pod koniec ubiegłego roku. Kilka miesięcy temu rozpoczęto związane z tym formalności. W listopadzie wojewoda lubelski wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Lotnisko szykuje się do ogłoszenia przetargu, który wyłoni wykonawcę inwestycji, a realnie prace rozpoczną się w przyszłym roku i powinny zakończyć się pod koniec 2017 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, pozostanie kilka miesięcy na odbiory techniczne i certyfikację odpowiednich służb.

– Dodatkowa powierzchnia jest nam potrzebna przed sezonem letnim 2018 roku. Wtedy planujemy też przecięcie wstęgi. Wcześniej nie będzie to konieczne – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

Władze lotniska zapowiadały, że w tym roku skorzysta z niego ponad 400 tys. pasażerów. Dziś wiadomo, że tych założeń nie uda się osiągnąć. Do końca listopada było ponad 360 tys. obsłużonych podróżnych, a według aktualnych założeń tegoroczny wynik wyniesie ok. 380 tys. Jednak te statystyki nie mają wpływu na decyzję o rozbudowie.

– To konieczność. Musimy to zrobić, bo spodziewamy się większego ruchu w najbliższych sezonach. Po przebudowie powierzchnia hali odlotów zwiększy się prawie trzykrotnie i to powinno nam wystarczyć na kilka najbliższych lat. Pozwoli nam to obsłużyć nawet do miliona pasażerów rocznie – dodaje prezes Wójtowicz.

Autorem projektu rozbudowy jest studio architektoniczne Are Stiasny & Wacławek, które zaprojektowało istniejący już obiekt. Dlatego nowa część terminala wyglądem będzie nawiązywać do starej.

Znajdzie się ona przy wschodnim skrzydle budynku lotniska, w kierunku bazy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. W przebudowanej hali odlotów znajdzie się m.in. poczekalnia odlotowa dla pasażerów strefy Schengen z wyjściami dla podróżnych, nowy punkt kontroli bezpieczeństwa, pomieszczenia Służby Ochrony Lotniska, Służby Celnej, Służby Granicznej, poczekalnie komercyjne, salonik dla pasażerów klasy biznes, toalety i pomieszczenia techniczne.

Rozbudowana część terminala będzie miała 35 m długości, 62 m szerokości i 8 m wysokości. Istniejąca hala odlotów zostanie dostosowana w całości do obsługi ruchu spoza strefy Schengen wraz z nowymi stanowiskami kontrolerskimi Straży Granicznej.

Inwestycja pochłonie ok. 5,5 mln zł.

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 grudnia 2016 o 09:55
Jak Muszyński wróci to będzie można zacząć sadzić drzewa na płycie startowej>mamy dobrego prezydenta to narzekamy.Przyjdą pisiory to to rozwalą jak cały ten kraj.To bardzo dobrze narodowi głupoli to się należy niech wróci inflacja i euro po 6 zł realnie to już zarabiacie mniej w przeliczeniu na euro a będzie jeszcze gorzej.
Avatar
wrocławiak / 9 grudnia 2016 o 21:03
Jesionka ma terminał 3x wiekszy1.5 mil przepustowośc  od ilości pasażerów 600 tys ?,gdzie miasto mniejsze o ponad 100 tys mieszkańców i nikt nie krytykuje że za duży ,podobnie ze stadionem La .Lublin buduje stadion przy 5 uczelniach z widownią 1.3 tys ludzi Rzeszów mniejszy buduje stadion Centrum La na terenie klubu Resowia z widownią od 4-6 tys widzów
Avatar
mac / 9 grudnia 2016 o 10:13
"Zepsół"? A który? "Akcent"? Na lepszy cię nie oceniam. "PrzyfrunOŁ", a może "bszyleciał"? Do szkoły, baranie,a potem stukać w klawisze. Chyba, że od małego do "klawiszy" trzeba się przyzwyczajać...
Avatar
Gość / 9 grudnia 2016 o 08:31
milion pasażerów w pięć lat- to sukces na skalę Lublina i jego prezydencika
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 14:19
muszyński wróć ;-)
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 10:19
Zanim zaczniecie ładować miliony w rozbudowę to podajcie, czy lotnisko już ma tylu pasażerów dla ilu było projektowane.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 09:23
Poznaniak, coty pierrdolisz? Jaki konfort? Ten terminal i okolica prawie cały czas świeci pustką, jak po jakiejś epidemii. Są dni że nawet jednego samolotu nie ma.
Avatar
e / 7 grudnia 2016 o 16:02
Napisz jeszcze kto za to zapłacił.
Avatar
poznaniak z Ławicy / 7 grudnia 2016 o 15:53
Szanowni mieszkańcy ,gdyby było pozwolenie na   1 pierwszy projekt Terminala nie było by sprawy ani komentarzy ,ale Uni Europejskie nie podoba się rozwój Polski za Wisła ?????,dlatego teraz jest szansa ,ponieważ nikt nie podkłada nogi na rozbudowe i należy wykorzystać czas bo nie wiadomo co bedzie dalej 2 .Lubelski Terminal pasuje bardziej do Olsztyna czy Zielonej G. lub Radomia .Proszę poczytać jak prawie [ okazja Euro] ???wszystkie terminale w kraju .Proszę zobaczyć lotnisko  Jesionka   pod Rzeszowemgdzie jest około 600tys pasażerów rozbudowane jest di 1,5 miliona osób gdzie miasto Rzeszów ma około 180 tys ?mieszkanców z dodatkiem wiosek.Wiekszy terminal to terminal bardziej bezpieczny ,komfort oczekiwania na loty o wiele lepszy
Szanowni mieszkańcy ,gdyby było pozwolenie na   1 pierwszy projekt Terminala nie było by sprawy ani komentarzy ,ale Uni Europejskie nie podoba się rozwój Polski za Wisła ?????,dlatego teraz jest szansa ,ponieważ nikt nie podkłada nogi na rozbudowe i należy wykorzystać czas bo nie wiadomo co bedzie dalej 2 .Lubelski Terminal pasuje bardziej do Olsztyna czy Zielonej G. lub Radomia .Proszę poczytać jak prawie [ okazja Euro] ???wszystkie terminale w kraju .Proszę zobaczyć lotnisko  Jesionka   pod Rzeszowemgdzie jest około 600tys pasażerów rozbud... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2016 o 13:01
Na rysunku jest 5 samolotów jednocześnie? Jeden planowy, drugi opóźniony, trzeci się zepsół, czwartym przyfrunoł pan prezydent. Nie wiem co z piątym. Buehehehe.... To się nigdy nie wydaży!
Avatar
Gość / 11 grudnia 2016 o 09:55
Jak Muszyński wróci to będzie można zacząć sadzić drzewa na płycie startowej>mamy dobrego prezydenta to narzekamy.Przyjdą pisiory to to rozwalą jak cały ten kraj.To bardzo dobrze narodowi głupoli to się należy niech wróci inflacja i euro po 6 zł realnie to już zarabiacie mniej w przeliczeniu na euro a będzie jeszcze gorzej.
Avatar
wrocławiak / 9 grudnia 2016 o 21:03
Jesionka ma terminał 3x wiekszy1.5 mil przepustowośc  od ilości pasażerów 600 tys ?,gdzie miasto mniejsze o ponad 100 tys mieszkańców i nikt nie krytykuje że za duży ,podobnie ze stadionem La .Lublin buduje stadion przy 5 uczelniach z widownią 1.3 tys ludzi Rzeszów mniejszy buduje stadion Centrum La na terenie klubu Resowia z widownią od 4-6 tys widzów
Avatar
mac / 9 grudnia 2016 o 10:13
"Zepsół"? A który? "Akcent"? Na lepszy cię nie oceniam. "PrzyfrunOŁ", a może "bszyleciał"? Do szkoły, baranie,a potem stukać w klawisze. Chyba, że od małego do "klawiszy" trzeba się przyzwyczajać...
Avatar
Gość / 9 grudnia 2016 o 08:31
milion pasażerów w pięć lat- to sukces na skalę Lublina i jego prezydencika
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 14:19
muszyński wróć ;-)
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 10:19
Zanim zaczniecie ładować miliony w rozbudowę to podajcie, czy lotnisko już ma tylu pasażerów dla ilu było projektowane.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 09:23
Poznaniak, coty pierrdolisz? Jaki konfort? Ten terminal i okolica prawie cały czas świeci pustką, jak po jakiejś epidemii. Są dni że nawet jednego samolotu nie ma.
Avatar
e / 7 grudnia 2016 o 16:02
Napisz jeszcze kto za to zapłacił.
Avatar
poznaniak z Ławicy / 7 grudnia 2016 o 15:53
Szanowni mieszkańcy ,gdyby było pozwolenie na   1 pierwszy projekt Terminala nie było by sprawy ani komentarzy ,ale Uni Europejskie nie podoba się rozwój Polski za Wisła ?????,dlatego teraz jest szansa ,ponieważ nikt nie podkłada nogi na rozbudowe i należy wykorzystać czas bo nie wiadomo co bedzie dalej 2 .Lubelski Terminal pasuje bardziej do Olsztyna czy Zielonej G. lub Radomia .Proszę poczytać jak prawie [ okazja Euro] ???wszystkie terminale w kraju .Proszę zobaczyć lotnisko  Jesionka   pod Rzeszowemgdzie jest około 600tys pasażerów rozbudowane jest di 1,5 miliona osób gdzie miasto Rzeszów ma około 180 tys ?mieszkanców z dodatkiem wiosek.Wiekszy terminal to terminal bardziej bezpieczny ,komfort oczekiwania na loty o wiele lepszy
Szanowni mieszkańcy ,gdyby było pozwolenie na   1 pierwszy projekt Terminala nie było by sprawy ani komentarzy ,ale Uni Europejskie nie podoba się rozwój Polski za Wisła ?????,dlatego teraz jest szansa ,ponieważ nikt nie podkłada nogi na rozbudowe i należy wykorzystać czas bo nie wiadomo co bedzie dalej 2 .Lubelski Terminal pasuje bardziej do Olsztyna czy Zielonej G. lub Radomia .Proszę poczytać jak prawie [ okazja Euro] ???wszystkie terminale w kraju .Proszę zobaczyć lotnisko  Jesionka   pod Rzeszowemgdzie jest około 600tys pasażerów rozbud... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2016 o 13:01
Na rysunku jest 5 samolotów jednocześnie? Jeden planowy, drugi opóźniony, trzeci się zepsół, czwartym przyfrunoł pan prezydent. Nie wiem co z piątym. Buehehehe.... To się nigdy nie wydaży!
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów?

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów? 0 0

W szpitalu klinicznym przy ul. Staszica w Lublinie około stu pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Chcą zarabiać więcej. W ich ślady idą koleżanki ze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego.

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 0 0

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 0 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 0

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 0 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 0 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty
film

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty 0 1

Plejadę związanych z Lublinem gwiazd zobaczymy w wideoklipie do utworu „Home” lubelskiego muzyka występującego pod pseudonimem Yankee. Premiera teledysku już dzisiaj

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy"

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy" 0 12

Na zdjęciu umieszczonym w popularnym portalu społecznościowym widać, jak po sałacie chodzi robak. Szpital tłumaczy, że to „incydentalny przypadek”. A sanepid uspokaja, że to gąsienica błyszczki jarzeniówki – niegroźna dla ludzi.

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU 0 0

Stanbest jest nowoczesną firmą, która oferuje usługi kompleksowego utrzymania czystości dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jeden z punktów obsługi klienta działa na terenie Lublina i okolic.

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach!

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach! 0 0

Lato to najlepszy czas na wypoczynek i warto wykorzystać go tyle, ile tylko się da. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a mamy możliwość spędzenia weekendu w tak pięknych miejscach, jak polskie góry czy morze, to koniecznie trzeba z tego korzystać. Ile kosztuje taki weekend i co warto wybrać na swoją bazę wypoczynkową?

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko 0 1

Koszykówka uliczna W sobotę w Lublinie odbył się Alco Cup 11. W imprezie rywalizowało blisko 100 zawodników. Zawody odbyły się pod patronatem Dziennika Wschodniego

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat 0 0

Ponad półtora promila alkoholu w organizmie miał motocyklista, który w Klikawie (pow. puławski) zderzył się z samochodem. Trzy osoby trafiły do szpitala.

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym
21 czerwca 2018, 18:00

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym 0 0

Co Gdzie Kiedy. Światowa literatura i intymne, osobiste opowieści. Polski, włoski i francuski, bo „prawdziwa opowieść jest możliwa tylko w języku ojczystym”. Od czwartku do niedzieli „Spotkania z opowiadaczami świata”.

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo]
film

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo] 0 0

Maria Romanek, jako druga w historii "Milionerów", wygrała milion. Jak jej się to udało? - Najważniejsze jest szczęście - powiedziała. Jak przygotowywała się do programu?

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim 0 0

Od wczoraj w muzealnych salach można oglądać obrazy do tej pory zdobiące prywatne mieszkanie. Cenną kolekcję, z zastrzeżeniem by była udostępniona na ekspozycji, przekazali Muzeum Lubelskiemu państwo Iwona i Ireneusz Hofmanowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!