sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Rozbudowa szpitala przy ul. Staszica. Jak inwestycja wpłynie na Czechówkę?

Dodano: 9 lutego 2016, 16:56

Rada Kultury Przestrzeni doczekała się odpowiedzi na pytania dotyczące planowanej rozbudowy szpitala klinicznego przy ul. Staszica.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chodzi o kontrowersyjną inwestycję, o której pisaliśmy w zeszłym roku. Z wizualizacji, które szpital pokazał na konferencji prasowej pod koniec października wynikało, że inwestycja wiązałaby się z wycięciem kilkudziesięciu drzew i zniszczeniem doliny Czechówki. Sprawą zainteresowała się wówczas m.in. Rada Kultury Przestrzeni.

– Problemem w tej sprawie jest brak rzetelnego informowania mieszkańców. Z jednej strony szpital upublicznia wizualizacje inwestycji, z drugiej nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, więc nie wiemy, czy forma obiektu jest ustalona ostatecznie – mówił nam wówczas Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni. – Przygotowujemy stanowisko w tej sprawie i liczymy na otwartą dyskusję nad tą inwestycją.

Adam Borowicz, dyrektor SPSK1 w Lublinie zapewnia w piśmie do Rady Kultury Przestrzeni, że konkurs architektoniczny na koncepcję rozbudowy szpitala zostanie przeprowadzony we współpracy z lubelskim oddziałem SARP-u „z uwzględnieniem wszelkich wymogów wynikających z prawa budowlanego, zaleceń i wytycznych konserwatorskich, przyrodniczych, jak też innych stosownych instytucji”.

– Bardzo nas cieszą deklaracje dyrekcji szpitala dotyczące respektowania przepisów w zakresie ochrony przyrody przy realizacji tej inwestycji oraz współpracy z lubelskim SARP-em przy przeprowadzeniu konkursu na koncepcję rozbudowy szpitala. Bierzemy to za dobrą monetę – mówi Jan Kamiński.

– Natomiast dopóki nie zobaczymy projektu nie możemy się na razie do tego odnosić. Mamy jednak nadzieję, że wytyczne co do koncepcji się zmienią. Uważamy, że w przypadku rozbudowy szpitala w centrum miasta, gdzie dąży się do ograniczenia ruchu samochodów, liczba miejsc parkingowych powinna być ograniczona do minimum. A w dolinie Czechówki nie powinno ich być w ogóle – zaznacza.

Dyrektor szpitala informuje także, że trwa precyzowanie warunków konkursowych. Chodzi o formę organizacyjną, zakres i warunki wyjściowe, które po ogłoszeniu konkursu mają zostać upublicznione.

Rządowe pieniądze na rozbudowę szpitala

SPSK1 dostał 325 milionów rządowej dotacji na rozbudowę. W ramach inwestycji (która będzie realizowana w latach 2016–2022) mają powstać nowoczesne pracownie diagnostyczne, lądowisko dla helikopterów (od strony Czechówki) i nowe jednostki: Centrum Zdrowia Psychicznego (przy ul. Głuskiej) i Zakład Radioterapii (u zbiegu ulic Radziwiłłowskiej i 3 Maja). Klinika Chorób Zakaźnych ma zostać dostosowana do leczenia osób podejrzanych o zarażenie wirusem Ebola. Baza kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku przy ul. Staszica ma zostać powiększona.

Gość
Gość
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 lutego 2016 o 09:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szpital ten powoli powinien być z ul. Staszica powoli zwijany. Jest to centrum miasta z fatalnym dojazdem.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2016 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ilość miejsc parkingowych ograniczona do minimum? Co trzeba mieć w głowie żeby tak w ogóle pomyśleć? To szpital drogi panie kolego, tam są chorzy ludzie, jak mają tam dojechać? Autobusem? Ludzie o takich pomysłach wcale nie powinni pracować na takich stanowiskach jak drogi pan Kamiński. Nóż się w kieszeni otwiera. Parking powinien być duży i koniec. I tak będziecie ludzi na nim kosić jak za zboże, bo przecież oni tam przyjeżdżają dla przyjemności! Żałosne.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2016 o 07:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to najlepszy szpital i mam w d... drzewka i inne glupoty
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2016 o 02:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciężko dojechać i nie da się zaparkować.
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2016 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
żul ,też człowiek,a łóżek szpitalnych mamy nadmiar,kto to utrzyma?jakieś urojone ambicyjki sie rozwija
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!