piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Rozprawa nad usunięciem Krzysztofa Żuka będzie wznowiona. Jest już termin

Dodano: 12 marca 2018, 19:00
Autor: Dominik Smaga

18 kwietnia wznowiona ma być rozprawa nad usunięciem Krzysztofa Żuka z fotela prezydenta Lublina za to, że zajmując stanowisko w samorządzie zasiadał też w radzie nadzorczej PZU Życie. Wojewoda chciał go pozbawić władzy, ale Żuk odwołał się do sądu. Jest już termin

Spór między wojewodą a prezydentem utknął w sądzie na kilka miesięcy, bo najpierw trzeba było ustalić, kto może brać czynny udział w rozprawie.

Chęć takiego udziału zgłosiła m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która tłumaczyła, że interesuje się tą sprawą, bo dotyczy ona ingerencji w wynik wyborów. Nie została jednak dopuszczona do czynnego uczestnictwa w rozprawie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale bezskutecznie.

– NSA utrzymał w mocy postanowienie sądu w Lublinie, że nie będziemy mogli być uczestnikiem rozprawy. To postanowienie jest już ostateczne – przyznaje Jarosław Jagura z HFPC.

Identycznie zakończyły się starania lubelskiej Fundacji Wolności, która też chciała czynnie uczestniczyć w postępowaniu – lubelski sąd jej odmówił, a warszawski utrzymał to w mocy. – Sprawa jest rozstrzygnięta nie po naszej myśli – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji, która poskarżyła się na przewlekłe załatwianie jej zażalenia przez lubelski sąd. Warszawski uznał, że trzy miesiące to „rozsądny” termin.

Dzięki temu, że ustalono już strony postępowania, sąd mógł wyznaczyć termin zasadniczej rozprawy. Odbędzie się ona 18 kwietnia. Tego dnia sąd zacznie oceniać argumenty obydwu stron.

Wojewoda przekonuje, że Krzysztof Żuk złamał ustawę antykorupcyjną zajmując jednocześnie fotel prezydenta Lublina i zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie. Stanowiska te łączył od stycznia 2014 r. przez dwa lata.

Ustawa zakazuje wójtom, burmistrzom i prezydentom łączenia tych funkcji, ale robi wyjątek dla pewnych firm. Wojewoda uznał, że PZU Życie nie jest takim wyjątkiem, więc wydał zarządzenie usuwające Żuka ze stanowiska prezydenta.

Zarządzenie nie weszło w życie, bo zostało zaskarżone do sądu przez Radę Miasta i samego prezydenta. Przekonuje on, że jego sytuacja zaliczała się do wyjątków. Podkreśla też, że nawet gdyby było inaczej, to wojewoda i tak nie mógłby już usunąć go ze stanowiska, bo takie zarządzenie wydał w czasie, gdy Żuk od ponad roku nie łączył wspomnianych stanowisk.

Ten, kto przegra przed lubelskim sądem, będzie mógł się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a to przedłużyłoby spór, który może zakończyć dopiero prawomocny wyrok. Jeżeli taki wyrok nie zapadnie przed końcem obecnej kadencji Żuka, sprawa stanie się bezprzedmiotowa, bo zarządzenie dotyczy tylko tej kadencji. W następnej, o ile Żuk ją wywalczy, nie będzie już mieć znaczenia.

Czytaj więcej o: Lublin Krzysztof Żuk wojewoda
Użytkownik niezarejestrowany
oron
Gość
(137) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 marca 2018 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"PiSiarnia chce zniszczyć człowieka, który tak wiele zrobił dla Lublina. " To prawda , sporo zrobił ale wszystko na kredyt po zawyżonych cenach. Zadłużył miasto i to nie inwestycyjnie a na zabawki. Jego długi będziemy spłacali w 3 pokoleniu. Nie swoje pieniądze każdy potrafi wydać. Z jego rządów cieszą się tylko developerzy i jak na razie przy każdej nowej decyzji czy inwestycji to oni robią złoty interes a nie miasto czy mieszkańcy
Rozwiń
oron
oron (16 marca 2018 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
precz - ZADŁUŻYŁ LUBLIN NA 100 LAT !!!
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Ja myślę tak - mamy przed sobą bardzo dobrego samorządowca, który ma również przygotowanie merytoryczne (pamiętam wykłady z Żukiem, bardzo dobrze przekazywana wiedza na temat funkcjonowania samorządu). Z drugiej strony mamy partyjnego aparatczyka z ogromnymi ambicjami i jeszcze większym przerostem ego, który niczego specjalnego nie osiągnął ale puszy się paw. Przy jednoczesnym braku klasy - pamiętam koncert pieśni patriotycznych w katedrze w tamtym roku - obaj panpwie mieli wystąpienia, Żuk, krótko i w sedno, wojewoda Czarnek poleciał w tony bogoojczyźniane. Po wygłoszeniu tego co miał powiedzieć odwrócił się i wyszedł z katedry nie czekając nawet na rozpoczęcie koncertu. A występowały wtedy, mimo późnej pory, małe dzieci. Prezydent Żuk był do końca. A co do samej afery - mocno naciągana, jak zwykle sprawa tkwi w interpretacji -  Żuk pewnie wiedział co robi, zaryzykowal. Czarnek nie odpuszcza bo nie tyle jest zawzięty, co posłusznie spełnia rozkazy wiecie kogo. Życzę, aby fachowość wygrała z partyjniactwem. Aha, i żeby byo jasne, w wyborach parlamentarnych głosowałem na PiS. Ale poziom samorządu to jednak inna bajka.
 Ni dodać, nic ująć. Dzięki za ten głos.
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Odwołać go jak najszybciej! Każdy dzień przynosi kolejne szkody!
 Co wziąłeś, że tak p.....................? Szkody to wyrządzają temu miastu tacy jak ty. Oby wyborcy pokazali takim jak ty głąbom ich miejsce na tym świecie.
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 18:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nareszcie prawo dotyczy wszystkich, a nie tylko szarych, biednych obywateli.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (137)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!