niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Ruch Palikota: Nie módl się, tylko myj ręce!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2013, 16:24
Autor: (MB)

 (Dorota Awiorko-Klimek)
(Dorota Awiorko-Klimek)

Z takim hasłem członkowie młodzieżówki Ruchu Palikota przyszli przed lubelską Szkołę Podstawową nr 51 przy ul. Bursztynowej. Protestowali przeciwko regułom tam panującym.

Chodzi o zasady kulturalnego spożywania posiłków wywieszone na tablicy w szkole. Pierwszy punkt brzmi: "Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu”. Na stołówce wiszą też plansze z treścią modlitw. Inne zasady dotyczą m.in. pilnowania abonamentu za stołówkę, mycia rąk przed posiłkiem czy kulturalnego zachowania podczas obiadu.

O kontrowersyjnych regułach obowiązujących w szkole pisaliśmy jako pierwsi już kilka lat temu (m.in. o lepszych ocenach z zachowania za zbieranie makulatury czy chodzenie do kościoła).

Teraz sprawa stała się głośna z powodu zapisu o modlitwie przez i po jedzeniu. SP nr 51 jest placówką publiczną, prowadzoną przez miasto. Jej dyrektorka utrzymuje, że tablice wiszą od kilku lat i nikt nie zgłaszał w tej sprawie uwag. A szkoła (imienia Jana Pawła II) wychowuje dzieci w duchu wartości chrześcijańskich, co jest zapisane w jej statucie.

Zapis nie podoba się jednak części rodziców. Kuratorium ma zbadać, czy statut szkoły jest zgodny z prawem. Tymczasem przed podstawówką happening zorganizowała młodzieżówka Ruchu Palikota.

Jak mówił Przemysław Bobrowicz z Ruchu Młodych, statut szkoły jest skandaliczny. – Niektóre paragrafy są jak ze szkoły katolickiej, a nie świeckiej – podkreślił. – Jeżeli ktoś chodzi do szkoły imienia Paderewskiego czy Chopina, w czasie posiłku ma grać na fortepianie? Ta sytuacja to jedna wielka paranoja. Statut szkoły łamie konstytucję i konkordat.

Członkowie młodzieżówki apelowali o zmianę lub zdjęcie tablic. Jeśli to nie poskutkuje, zapowiedzieli zwrócenie się do kuratorium a nawet MEN. – Wychodzimy z realną propozycją – oświadczyli, po czym pokazali plakat z napisem: "Po pierwsze myj ręce!”. – Po pierwsze nie módl się, tylko myj ręce – wyjaśnili.

– Uruchomiliśmy też skrzynkę mailową: lublin@ruchmlodych.org.pl, gdzie przyjmujemy zgłoszenia dotyczące łamania praw młodych ludzi. Będziemy interweniowali – zapowiada Bobrowicz. – Zaczniemy akcję anonimowego ankietowania młodych ludzi w szkołach. Oni boją się sami interweniować. Dlatego my wyciągamy do nich ręce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Gość
(82) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 lutego 2013 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moje dzieci chodzą w Niemczech do szkoły katolickiej. Codziennie przed lekcjami 5 minut modlą się. W piątek przed lekcjami cała szkoła idzie do pobliskiego kościoła.
Szkoła ta ma bardzo dobrą renomę i sławę wśród innych tutejszych szkół.

Pomimo tego że jest to szkoła katolicka, to chodzi do niej 10% innowierców z różnych religii, a nawet kilkoro dzieci które w nic nie wierzą. Jest to celowo zapisane w statucie tej szkoły, że takie dzieci też mają do niej chodzić. Co roku rodzice z innych wiar "rękami i nogami" starają się żeby ich pociechy właśnie trafiły do tej szkoły.
Dzieci te nie biorą udziału w modlitwie i jak nie chcą nie muszą chodzić do kościoła i na religię w tej szkole. Specjalnie dla nich organizowane są w tym czasie inne atrakcyjne zajęcia. Uczy to wszystkie dzieci, te katolickie i inne, toleracji do siebie nawzajem.
To naprawdę się tutaj sprawdza od wielu lat. Nigdy nie było na tym punkcie żadnego konfliktu, a wręcz przeciwnie, dzieci na specjalnych godzinach lekcyjnych uczą się o innych religiach i bardzo często inne niekatolickie dzieci opowiadają jak to jest u nich, czy to nie jest piękne ?
Dlaczego zatem dewianci z pewnej partii wciąż mącą, mieszają ogonem, na siłę szukają zwady. Wyzywają innych często od homofobów, że inni są nietolerancyjni itd. itp...,.
a sami co czynią ? To jest ogromna hipokryzja z ich strony.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2013 o 20:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='mlodywyksztalcony' timestamp='1360700416' post='733367']
Jak ma się składać z takich jak Ty Jachów to ja chętnie stąd spadam Szkoła powinna być ostoją racjonalizmu i nie być skażona żadną podkreślam żadną ideologią.
[/quote]
Pieprzysz i masz takie pojęcie o tym o czym piszesz jak ja o fizyce kwantowej.
Są różne szkoły, ta jest szkołą im. Jana Pawła II, dlatego takie a nie inne w niej panują zwyczaje i dlatego taki a nie inny jest status tej szkoły i zapisy w jej regulaminie.
Tak samo analogicznie inne szkoły imienia Janusza Korczaka mają na ścianach powywieszane różne sentencje/aforyzmy itp. JP2. Podobnie inne szkoły im. Mickiewicz/Słowackiego/Reja itd.itp...

To ty "głupibezszkoły" masz widocznie problem ze swoją ideologią, skoro razi cię coś takiego w tej opisywanej szkole. Dewianci nie mają jak widać czego się już czepiać, to zaczynają się czepiać szkół.
Jeśli komuś z rodziców to nie odpowiada, to niech swoje dzicko przeniesie do innej szkoły.
Jakoś do tej pory nikomu to nie przeszkadzało przez kilka lat, dopiero teraz ?
Szkoda, szkoda że mnie tam nie było, bo wywiesiłbym obok inne prześcieradło z innym napisem np.
Pij mleko i uważaj na nieznajomych któży kręcą się obok szkoły, bo tp mogą być zboczeńcy.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2013 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color=#ff0000][size=5][font=comic sans ms,cursive]Precz z heterofobami z ruchu Janusza Palkota !!!
Precz !!![/font][/size][/color]

[color=#ff0000][size=5][font=comic sans ms,cursive]Dewianci, ręce przecz od szkoły i od dzieci ![/font][/size][/color]

[color=#ff0000][size=5][font=comic sans ms,cursive]Takie osobniki powinny mieć sądowy zakaz zbliżania się do szkół i przedszkoli conajmniej na odległość 300 metrów ![/font][/size][/color]
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2013 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda że mnie tam nie było, jak wieszali to prześcieradło na tym płocie.
Oklepałbym im wszystkim mordy, bo strasznie nie lubię pederastów.
Oczywiście lałbym ich z otwartej ręki (z liścia), tak jak powinno się lać takich zboczeńców.

[color=#0000cd]Żeby była jasność, jestem homofobem i jestem z tego dumny ! [/color][color=#0000cd] [/color]
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2013 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Jasiek' timestamp='1360686068' post='733184']
Ten tyłem, gdyby dłużej przed jedzeniem mył ręce
a mniej czasu miał na konsumcję to i sylwetkę miałby męską ...
[/quote]

Oj tam oj tam ! Czepiacie się !
To chłop śląski, w du*** szeroki w barach wąski.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (82)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!