piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Ruch Pawła Kukiza czy Nowoczesna PL. Jaką nowe ugrupowania cieszą się popularnością?

Dodano: 27 czerwca 2015, 16:51

Ruch Pawła Kukiza, Nowoczesna PL czy partia Razem – to nowe ugrupowania na polskiej scenie politycznej, które zamierzają startować w jesiennych wyborach parlamentarnych. Sprawdziliśmy, jakim zainteresowaniem cieszą się w naszym regionie.

Najpoważniejszym z trzech nowych graczy w polskiej polityce wydaje się być formacja Pawła Kukiza. Niedawny kandydat na prezydenta, który w majowych wyborach niespodziewanie zajął trzecie miejsce i były wokalista zespołu Piersi podkreśla, że nie chce tworzyć partii politycznej. Nazwę i hasło wyborcze jego ugrupowania mamy poznać w najbliższą sobotę podczas kongresu w Lubinie na Dolnym Śląsku. NowoczesnaPL to z kolei ruch założony przez ekonomistę Ryszarda Petru i popierany m. in. przez Władysława Frasyniuka i Leszka Balcerowicza. Najmniej wiadomo na razie o Partii Razem, która ma nieść nową jakość dla polskiej lewicy. W jej szeregach nie znajdziemy nazwisk z pierwszych stron gazet.


Z Lublina do Lubina


W lubelskim sztabie wyborczym Pawła Kukiza przed pierwszą turą wyborów prezydenckich działało ok. 20 osób. - Od dłuższego czasu obserwujemy duże zainteresowanie inicjatywą Pawła. W tej chwili w całym województwie z nasze działania zaangażowanych jest ok. 160 osób. Nie wypełniali deklaracji członkowskich, bo jesteśmy ruchem oddolnym. Nie działamy jak partia polityczna - podkreśla Grzegorz Szwed, lubelski pełnomocnik Kukiza. 


Na sobotni kongres wybiera się ok. 120 osób z województwa lubelskiego. - Pojedzie autokar z Lublina, bus z Zamościa i kilkanaście prywatnych samochodów z innych miast regionu. W Lubinie będziemy jedną z najliczniejszych i najlepiej zorganizowanych reprezentacji - podkreśla Szwed.

Różni ludzie w różnym wieku


Jak podkreśla pełnomocnik Pawła Kukiza, wśród osób, które zgłaszają się do sztabu Kukiza są ludzie w różnym wieku, reprezentujący różne grupy społeczne i mający różne poglądy. - Jesteśmy otwarci, ale nie widzimy w naszych szeregach byłych posłów, czy prominentnych działaczy partyjnych, którzy chcieliby tylko popularność Pawła. Są wśród nas ludzie, którzy działali w innych partiach. Sam byłem członkiem Solidarnej Polski - mówi Szwed, który zaznacza, że sam nie zamierza kandydować do Sejmu.


Działacze ruchu Kukiza na razie skupiają się na organizowaniu akcji promujących jesienne referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych i zmian w prawie podatkowym. Uruchomili też biuro referendalne przy ul. Bohaterów Monte Cassino 53.

Nie chcą skoczków


Około 100 osób pojawiło się na spotkaniu organizacyjnym Nowoczesnej PL, które w Lublinie odbyło się 3 czerwca, tuż po kongresie założycielskim nowego ruchu. - Jesteśmy zaskoczeni tym, że spotkało się ono z tak dużym zainteresowaniem. Prowadzimy konsultacje programowe, na które zapraszamy wszystkich chętnych. Za nami już osiem spotkań, na które przychodzi coraz więcej osób - mówi Urszula Bury, pełnomocnik Nowoczesnej PL na województwo lubelskie. - Większość z nich to osoby świeże w polityce. W tym momencie nie ma wśród nas znanych twarzy. Nie chcemy współpracować ze skoczkami partyjnymi. Ale jeśli zgłosi się do nas ktoś, kto cieszy się autorytetem w regionie, to jesteśmy gotowi do rozmów.


Jak podkreśla pełnomocniczka Nowoczesnej PL, program stowarzyszenia powinien być gotowy w ciągu kilku tygodni. Najprawdopodobniej w najbliższym miesiącu wyłoni się reprezentacja ruchu w jesiennych wyborach parlamentarnych.


Nowość po lewej stronie


Kolejną z nowych partii jest Razem, która ma być nową alternatywą dla wyborców o lewicowych poglądach. Do tej pory w województwie lubelskim wypełniono ok. 30 deklaracji członkowskich. - Zainteresowanie znacznie przewyższa nasze oczekiwania. Tak nowego ruchu lewicowego do tej pory w Lublinie nie było. Na razie organizujemy zamknięte spotkania, na które przychodzi średnio po 20 osób, ale cały czas zgłaszają się do nas kolejne - mówi Tomasz Warzocha, koordynator partii Razem na Lubelszczyźnie i członek jej rady krajowej. - W naszych strukturach są osoby w różnym wieku, które do tej pory nie działały w polityce, ale były zaangażowane w działania społeczne i oddolne.


W dziewięciu punktach, jakie znalazły się w deklaracji programowej Razem jest mowa m. in. o ochronie praw pracowników, sprawiedliwych podatkach, czy zakończeniu podziału na Polskę A i B.

- Najważniejsze jest dla nas, aby nikt nie musiał martwić się o własne jutro. Jesteśmy zwolennikami państwa, które jest w stanie zapewnić przyszłość młodym ludziom i zaopiekować się swoimi obywatelami - wyjaśnia Warzocha.


Działacze lubelskich struktur partii Razem 5 lipca zorganizują w parku przy Centrum Kultury w Lublinie piknik informacyjny. Później planują podobne akcje w innych miastach regionu.


Sondaże dla Kukiza


Według sondaży z nowych ugrupowań szanse na dostanie się do Sejmu ma obecnie tylko ugrupowanie Kukiza. Według najnowszego badania TNS Polska jego ruch może liczyć na 17 proc. poparcia i byłby trzecią siłą w parlamencie. Nowoczesną PL poparłby 1 proc. badanych, zaś partia Razem miała 0 wskazań. Opublikowany w tym tygodniu sondaż był pierwszym, w którym uwzględniono wszystkie trzy nowe siły na scenie politycznej.

Gość
Gość
Gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hmm... Patrzę, słucham i się zastanawiam... Kto to jest Paweł Kukiz??? Gościu, który poniekąd kształtował mnie muzycznie... gościu, którego "ZChN zbliża się" i cała kontestacja kościoła, polityki oraz narodowego-faszyzującego gówna kształtowała mój bunt... A teraz??? Bóg, honor, ojczyzna... Marszałek rulez, media złe... i amen na koniec każdej wypowiedzi... Kawka z Korwinem i bratanie się całym tym skrajnieprawicowym, narodowym, neofaszystowskim gównem... No i nienegowana prze niego, niewykluczana w żadnej wypowiedzi domniemana koalicja z PiS po wyborach... Coś dodać??? Tak. Nie można przejść koło tego bez refleksji. To skrajny populizm z którym wydawałoby się, że kiedyś Paweł walczył. Polecam diagnozę Krzysia Skiby... NIC TYLKO SIĘ BAĆ! Paweł... tzn. Panie Pawle! Żal patrzeć na to co Pan robi, mówi:-( Jedynie glany i bojówki fajnie wyglądają, choć szkoda, że w takim naszym stroju będzie Pan się taplał w gównie!!! Nucąc wspomniane wcześniej "ZChN zbliża się..." mówię NIE... właśnie dlatego NIE!!! PS. Paweł... Gratulacje wygranej z gównianym problemem... wielki szacunek i życzę 12-go kroku!
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Pan Paweł Kukiz na pewno "pier***i" takie zachowanie. Dodam, że na spotkaniu byłem z żoną, żona jest takiego samego zdania co ja. Jako wyborca: Czyli ja+zona+rodzina+znajomi+sąsiedzi = 400 głosów negatywnych. To szybko roznosi się wśród ludzi.....

Jak tak będziesz chodził wszędzie z tą żoną to i ją ci pukną.

Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pierd ole  twoje poparcie !!

 Pan Paweł Kukiz na pewno "pier***i" takie zachowanie. Dodam, że na spotkaniu byłem z żoną, żona jest takiego samego zdania co ja. Jako wyborca: Czyli ja+zona+rodzina+znajomi+sąsiedzi = 400 głosów negatywnych. To szybko roznosi się wśród ludzi.....

Rozwiń
Kukis
Kukis (28 czerwca 2015 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Popieram Pana Pawła Kukiza, byłem na spotkaniu w Grafitii gdzie jakaś kobieta darła się jakby była nie wiadomo kim. Wstyd!!! dla Kukiza. Jest spotkanie jest kultura. A ta kobieta nie wiem kto to ale zacytuje Nikosia Dyzme "wpuścić chamstwo na salony".

Pierd ole  twoje poparcie !!

Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2015 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram Pana Pawła Kukiza, byłem na spotkaniu w Grafitii gdzie jakaś kobieta darła się jakby była nie wiadomo kim. Wstyd!!! dla Kukiza. Jest spotkanie jest kultura. A ta kobieta nie wiem kto to ale zacytuje Nikosia Dyzme "wpuścić chamstwo na salony".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!