sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Ruch Pawła Kukiza czy Nowoczesna PL. Jaką nowe ugrupowania cieszą się popularnością?

Dodano: 27 czerwca 2015, 16:51

Ruch Pawła Kukiza, Nowoczesna PL czy partia Razem – to nowe ugrupowania na polskiej scenie politycznej, które zamierzają startować w jesiennych wyborach parlamentarnych. Sprawdziliśmy, jakim zainteresowaniem cieszą się w naszym regionie.

Najpoważniejszym z trzech nowych graczy w polskiej polityce wydaje się być formacja Pawła Kukiza. Niedawny kandydat na prezydenta, który w majowych wyborach niespodziewanie zajął trzecie miejsce i były wokalista zespołu Piersi podkreśla, że nie chce tworzyć partii politycznej. Nazwę i hasło wyborcze jego ugrupowania mamy poznać w najbliższą sobotę podczas kongresu w Lubinie na Dolnym Śląsku. NowoczesnaPL to z kolei ruch założony przez ekonomistę Ryszarda Petru i popierany m. in. przez Władysława Frasyniuka i Leszka Balcerowicza. Najmniej wiadomo na razie o Partii Razem, która ma nieść nową jakość dla polskiej lewicy. W jej szeregach nie znajdziemy nazwisk z pierwszych stron gazet.


Z Lublina do Lubina


W lubelskim sztabie wyborczym Pawła Kukiza przed pierwszą turą wyborów prezydenckich działało ok. 20 osób. - Od dłuższego czasu obserwujemy duże zainteresowanie inicjatywą Pawła. W tej chwili w całym województwie z nasze działania zaangażowanych jest ok. 160 osób. Nie wypełniali deklaracji członkowskich, bo jesteśmy ruchem oddolnym. Nie działamy jak partia polityczna - podkreśla Grzegorz Szwed, lubelski pełnomocnik Kukiza. 


Na sobotni kongres wybiera się ok. 120 osób z województwa lubelskiego. - Pojedzie autokar z Lublina, bus z Zamościa i kilkanaście prywatnych samochodów z innych miast regionu. W Lubinie będziemy jedną z najliczniejszych i najlepiej zorganizowanych reprezentacji - podkreśla Szwed.

Różni ludzie w różnym wieku


Jak podkreśla pełnomocnik Pawła Kukiza, wśród osób, które zgłaszają się do sztabu Kukiza są ludzie w różnym wieku, reprezentujący różne grupy społeczne i mający różne poglądy. - Jesteśmy otwarci, ale nie widzimy w naszych szeregach byłych posłów, czy prominentnych działaczy partyjnych, którzy chcieliby tylko popularność Pawła. Są wśród nas ludzie, którzy działali w innych partiach. Sam byłem członkiem Solidarnej Polski - mówi Szwed, który zaznacza, że sam nie zamierza kandydować do Sejmu.


Działacze ruchu Kukiza na razie skupiają się na organizowaniu akcji promujących jesienne referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych i zmian w prawie podatkowym. Uruchomili też biuro referendalne przy ul. Bohaterów Monte Cassino 53.

Nie chcą skoczków


Około 100 osób pojawiło się na spotkaniu organizacyjnym Nowoczesnej PL, które w Lublinie odbyło się 3 czerwca, tuż po kongresie założycielskim nowego ruchu. - Jesteśmy zaskoczeni tym, że spotkało się ono z tak dużym zainteresowaniem. Prowadzimy konsultacje programowe, na które zapraszamy wszystkich chętnych. Za nami już osiem spotkań, na które przychodzi coraz więcej osób - mówi Urszula Bury, pełnomocnik Nowoczesnej PL na województwo lubelskie. - Większość z nich to osoby świeże w polityce. W tym momencie nie ma wśród nas znanych twarzy. Nie chcemy współpracować ze skoczkami partyjnymi. Ale jeśli zgłosi się do nas ktoś, kto cieszy się autorytetem w regionie, to jesteśmy gotowi do rozmów.


Jak podkreśla pełnomocniczka Nowoczesnej PL, program stowarzyszenia powinien być gotowy w ciągu kilku tygodni. Najprawdopodobniej w najbliższym miesiącu wyłoni się reprezentacja ruchu w jesiennych wyborach parlamentarnych.


Nowość po lewej stronie


Kolejną z nowych partii jest Razem, która ma być nową alternatywą dla wyborców o lewicowych poglądach. Do tej pory w województwie lubelskim wypełniono ok. 30 deklaracji członkowskich. - Zainteresowanie znacznie przewyższa nasze oczekiwania. Tak nowego ruchu lewicowego do tej pory w Lublinie nie było. Na razie organizujemy zamknięte spotkania, na które przychodzi średnio po 20 osób, ale cały czas zgłaszają się do nas kolejne - mówi Tomasz Warzocha, koordynator partii Razem na Lubelszczyźnie i członek jej rady krajowej. - W naszych strukturach są osoby w różnym wieku, które do tej pory nie działały w polityce, ale były zaangażowane w działania społeczne i oddolne.


W dziewięciu punktach, jakie znalazły się w deklaracji programowej Razem jest mowa m. in. o ochronie praw pracowników, sprawiedliwych podatkach, czy zakończeniu podziału na Polskę A i B.

- Najważniejsze jest dla nas, aby nikt nie musiał martwić się o własne jutro. Jesteśmy zwolennikami państwa, które jest w stanie zapewnić przyszłość młodym ludziom i zaopiekować się swoimi obywatelami - wyjaśnia Warzocha.


Działacze lubelskich struktur partii Razem 5 lipca zorganizują w parku przy Centrum Kultury w Lublinie piknik informacyjny. Później planują podobne akcje w innych miastach regionu.


Sondaże dla Kukiza


Według sondaży z nowych ugrupowań szanse na dostanie się do Sejmu ma obecnie tylko ugrupowanie Kukiza. Według najnowszego badania TNS Polska jego ruch może liczyć na 17 proc. poparcia i byłby trzecią siłą w parlamencie. Nowoczesną PL poparłby 1 proc. badanych, zaś partia Razem miała 0 wskazań. Opublikowany w tym tygodniu sondaż był pierwszym, w którym uwzględniono wszystkie trzy nowe siły na scenie politycznej.

Gość
Gość
Gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hmm... Patrzę, słucham i się zastanawiam... Kto to jest Paweł Kukiz??? Gościu, który poniekąd kształtował mnie muzycznie... gościu, którego "ZChN zbliża się" i cała kontestacja kościoła, polityki oraz narodowego-faszyzującego gówna kształtowała mój bunt... A teraz??? Bóg, honor, ojczyzna... Marszałek rulez, media złe... i amen na koniec każdej wypowiedzi... Kawka z Korwinem i bratanie się całym tym skrajnieprawicowym, narodowym, neofaszystowskim gównem... No i nienegowana prze niego, niewykluczana w żadnej wypowiedzi domniemana koalicja z PiS po wyborach... Coś dodać??? Tak. Nie można przejść koło tego bez refleksji. To skrajny populizm z którym wydawałoby się, że kiedyś Paweł walczył. Polecam diagnozę Krzysia Skiby... NIC TYLKO SIĘ BAĆ! Paweł... tzn. Panie Pawle! Żal patrzeć na to co Pan robi, mówi:-( Jedynie glany i bojówki fajnie wyglądają, choć szkoda, że w takim naszym stroju będzie Pan się taplał w gównie!!! Nucąc wspomniane wcześniej "ZChN zbliża się..." mówię NIE... właśnie dlatego NIE!!! PS. Paweł... Gratulacje wygranej z gównianym problemem... wielki szacunek i życzę 12-go kroku!
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Pan Paweł Kukiz na pewno "pier***i" takie zachowanie. Dodam, że na spotkaniu byłem z żoną, żona jest takiego samego zdania co ja. Jako wyborca: Czyli ja+zona+rodzina+znajomi+sąsiedzi = 400 głosów negatywnych. To szybko roznosi się wśród ludzi.....

Jak tak będziesz chodził wszędzie z tą żoną to i ją ci pukną.

Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pierd ole  twoje poparcie !!

 Pan Paweł Kukiz na pewno "pier***i" takie zachowanie. Dodam, że na spotkaniu byłem z żoną, żona jest takiego samego zdania co ja. Jako wyborca: Czyli ja+zona+rodzina+znajomi+sąsiedzi = 400 głosów negatywnych. To szybko roznosi się wśród ludzi.....

Rozwiń
Kukis
Kukis (28 czerwca 2015 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Popieram Pana Pawła Kukiza, byłem na spotkaniu w Grafitii gdzie jakaś kobieta darła się jakby była nie wiadomo kim. Wstyd!!! dla Kukiza. Jest spotkanie jest kultura. A ta kobieta nie wiem kto to ale zacytuje Nikosia Dyzme "wpuścić chamstwo na salony".

Pierd ole  twoje poparcie !!

Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2015 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram Pana Pawła Kukiza, byłem na spotkaniu w Grafitii gdzie jakaś kobieta darła się jakby była nie wiadomo kim. Wstyd!!! dla Kukiza. Jest spotkanie jest kultura. A ta kobieta nie wiem kto to ale zacytuje Nikosia Dyzme "wpuścić chamstwo na salony".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!