sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Rusza bezpłatna linia autobusowa w Lublinie. Kursy od poniedziałku

Dodano: 5 czerwca 2015, 08:23
Autor: Dominik Smaga

Elektryczny autobus Ekovolt będzie miał przerwy na ładowanie (fot. Dominik Smaga)
Elektryczny autobus Ekovolt będzie miał przerwy na ładowanie (fot. Dominik Smaga)

Bezpłatna linia autobusowa będzie od poniedziałku kursować wokół centrum miasta. Biletów nie będzie trzeba w niej kasować aż do końca wakacji. Później za przejazd zapłacimy tylko złotówkę.

Linię EKO będzie obsługiwać tylko jeden pojazd, elektryczny autobus Ekovolt składany w hali lubelskiego Ursusa na bazie nadwozia ukraińskiej marki Bogdan. – Linia będzie kursować w dzień powszedni oraz w sobotę, z częstotliwością co 20 minut – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Tyle, że w kursowaniu będą przerwy wynikające z tego, że autobus będzie zjeżdżać z trasy do ładowarki znajdującej się na al. Unii Lubelskiej obok Zamku. – Ładowania będą następować każdorazowo po przejechaniu przez autobus 50 km – dodaje Góźdź. Przerwy w kursowaniu potrwają od 9.40 do 11.20 i od 15.20 do 17.20 w dni powszednie, zaś w soboty od 12.20 do 14.20. Choć samo ładowanie zajmie 50 minut to przerwy są dłuższe, bo pojazd musi jeszcze do wtyczki dojechać, a później wrócić na trasę.

Trasa nowej linii

Nowa linia ma rozpoczynać kursy na Krakowskim Przedmieściu przy pl. Litewskim po stronie Baobabu. Dalej pojedzie przez ul. 3 Maja, Dolną 3 Maja, żadnego przystanku nie będzie mieć na al. Solidarności, z której skręci w Wodopojną, potem przez Królewską, Bernardyńską, pl. Wolności i Kapucyńską dotrze pod Baobab, gdzie zakończy trasę.

Przez wakacje za darmo

Od momentu uruchomienia linii do 31 sierpnia przejazd będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Po tym okresie przejazd autobusem elektrycznym będzie odbywał się na bilecie za 1 zł – informuje Góźdź. – Chcielibyśmy aby, po pierwsze ta linia umożliwiała poruszanie się po centrum miasta bez samochodu, a po drugie by promowała transport ekologiczny – dodaje.

Tymczasem wcześniej urzędnicy zakładali zdecydowanie dłuższą trasę elektrycznej linii. Taką, która łączyłaby z dworcem PKS o wiele więcej punktów w śródmieściu. W pierwszym wariancie autobus zataczałby koło od Dworca Głównego PKS przez Wodopojną, Królewską, Narutowicza, Lipową, Krakowskie Przedmieście, 3 Maja do przystanku obok pl. Zamkowego. Drugi wariant różnił się od pierwszego tym, że trasa nie biegłaby przez Lipową, ale pl. Wolności i pl. Litewski, a dalej przez ul. 3 Maja.

Ostatecznie ZTM zdecydował się na jeszcze krótszą trasę, która pozwoli dotrzeć z pl. Wolności i pl. Litewskiego na dworzec i to też nie bezpośrednio, bo z Wodopojnej na dworzec trzeba jeszcze trochę przejść.

Gość
Majsterkowicz
Gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 czerwca 2015 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tę trasę ułoźył chyba ktoś, kto jeździ autem służbowym, pochodzi ze wsi i wszystkich korzystających z komunikacji miejskiej ma w przysłowiowej du..ie, a dlaczego, podaję przykład: jaki sens jest wsiadać na królewskiej, skoro do najbardziej oddalonego przystanku na trasie jest 600metrów gratuluję pseudopomysłu
Rozwiń
Majsterkowicz
Majsterkowicz (6 czerwca 2015 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jaki palant nad tym pracował? Odpowiedź krótka: urzędas tylko z Lublina:-)

Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2015 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No po prostu rewelka.Pięćdziesiąt kilometrów i ładowanie pięćdziesiąt minut.I to się ma opłacać?Przecież to jakaś paranoja.To bubel jet.
Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2015 o 21:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo dziwna i nieprzemyślana trasa linii EKO, a rewolucja w komunikacji miejskiej zapowiadana na wrzesień to już kpina z ludzi
Rozwiń
abc
abc (5 czerwca 2015 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ta trasa to kolejny spaprany pomysł, po jakże rewolucyjnej i nowoczesnej siatce połączeń, która miała zostać zaprezentowana.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!