niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Rusza budowa Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Najpierw wyburzanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2013, 17:06

Tak będzie wyglądać nowy gmach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej (wizualizacja )
Tak będzie wyglądać nowy gmach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej (wizualizacja )

Kielecka firma Condite przejmie dziś teren przy ul. Głębokiej. Zbuduje tam nowy gmach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Kielczanie zaczną od… burzenia.

Pierwotnie Uniwersytet Przyrodniczy miał przekazać wykonawcy teren we wtorek. – Ostatecznie stanęło na czwartku – mówi Paweł Sęk, projekt manager inwestycji Condite w Lublinie. – Zaczniemy od postawienia ogrodzenia.

Nowa weterynaria ma stanąć w miejscu Kliniki Chorób Wewnętrznych, która będzie zburzona. – Były zakusy, żeby wpisać ten budynek do rejestru zabytków. Okazało się jednak, że nie spełnia unijnych wymogów w tym zakresie. Można go więc zburzyć – mówił na naszych łamach Henryk Bichta, kanclerz UP.

– Jak dobrze pójdzie, zaczniemy burzenie w sobotę – zapowiada Sęk. – Te roboty potrwają co najmniej dwa tygodnie. A w połowie maja zaczniemy kopanie i właściwe budowanie.

Budowa potrwa do końca 2014 r. Na półtora roku część pracowników wydziału musi przenieść się do innych, sąsiednich klinik. To oznacza utrudnienia także dla przywożących chore zwierzęta. Np. gabinet dermatologii będzie się teraz mieścił w Klinice Położnictwa i Ginekologii przy ul. Głębokiej 30. Również tam będą przyjmowane zwierzęta gospodarskie oraz koty i psy (codziennie w godz. 8–20). Dwa gabinety dla Kliniki Chorób Wewnętrznych są też przygotowane w sąsiedniej Klinice Chorób Zakaźnych.

Ale za to na początku 2015 r. naukowcy i pacjenci przeniosą się do jednego z najlepszych obiektów weterynaryjnych w kraju. Z zewnątrz gmach będzie podobny do zbudowanego obok nowego centrum naukowego (stawiała go również firma Condite) – pokryty szkłem i utrzymany w zielono-szarej tonacji.
A w środku? Część naukowo-badawcza zostanie ulokowana w dwóch segmentach połączonych łącznikiem, jednym dla zwierząt gospodarskich, drugim dla zwierząt towarzyszących. Będą boksy dla zwierząt, bloki operacyjne, pomieszczenia diagnostyczne i zabiegowe, laboratoria i pracownie naukowe, sale dydaktyczne, aule oraz przychodnia. Obok powstanie parking.

Koszt całej inwestycji (razem z wyposażeniem) to blisko 76 mln zł. Większość pieniędzy da Unia Europejska. Wkład własny uczelni to 7,6 mln zł.

Z nowych obiektów będą korzystali nie tylko naukowcy i studenci, ale też mieszkańcy Lublina i regionu, którzy przywożą na ul. Głęboką chore zwierzęta. Medycyna Weterynaryjna jest jednym z najwyżej ocenianych wydziałów na uniwersytecie, a do tej pory miała jedne z najgorszych warunków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
sedr
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sedr
sedr (18 kwietnia 2013 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byle tylko elewacja nie była obłożona płytkami z WC, tak jak sąsiedni budynek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!