sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Rusza wyścig po gronostaje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 marca 2008, 19:38

25 kwietnia poznamy nowego rektora UMCS. Wcześniej zmieni się władza w Akademii Rolniczej i Politechnice Lubelskiej.

Za to w Akademii Medycznej bez zmian - o ten fotel ubiega się tylko dotychczasowy rektor.

Jeszcze nie wiadomo, czy do walki o najwyższe stanowisko na UMCS przystąpi dotychczasowy rektor tej uczelni. - Wyjaśniam pewne sprawy osobiste i plany związane z przyszłością zawodową - mówi tajemniczo prof. Wiesław Kamiński. - Ale startu w wyborach nie wykluczam. Ostateczną decyzję podejmę wkrótce.

Jako jego potencjalnych kandydatów w uczelnianych kuluarach wymienia się m.in. prof. Andrzeja Dąbrowskiego, dziekana Wydziału Chemii i prof. Andrzeja Kokowskiego, dyrektora Instytutu Archeologii. Kandydatów można zgłaszać do 11 kwietnia.

Do wyborów szykują się też cztery inne lubelskie uczelnie. Katolicki Uniwersytet Lubelski po raz pierwszy po wojnie wybierze rektora w tym samym roku, co inne uczelnie. Kończąca się kadencja jest ostatnią, która trwa trzy lata. Kolejna - zgodnie z Ustawą o szkolnictwie wyższym - będzie o rok dłuższa.

Dlatego władze KUL zdecydowały o wydłużeniu o rok urzędowania obecnego rektora ks. prof. Wilka. - Głównie z powodów administracyjnych - tłumaczy Beata Górka, rzecznik KUL. - Dostosowanie terminu naszych wyborów do innych uczelni ułatwi współpracę np. w ramach Konferencji Akademickich Szkół Polskich.

Na KUL wybory zostaną przeprowadzone na początku maja. W Akademii Rolniczej miesiąc wcześniej - 14 kwietnia. Wiadomo, że o reelekcję nie będzie ubiegał się dotychczasowy rektor prof. Zdzisław Targoński. - Ponieważ pełnił tę funkcję przez dwie ostatnie kadencję i prawo zabrania mu startować po raz trzeci - tłumaczy prof. Krzysztof Czernaś, prorektor ds. kadr i organizacji AR.

Wśród kandydatów na nowego rektora wymienia się m.in. prof. Andrzeja Wernickiego (dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej) i prof. Grażynę Jeżewską (prorektor ds. studenckich i dydaktyki).

14 marca w wyborach na Politechnice Lubelskiej nie wystartuje dotychczasowy rektor prof. Józef Kuczmaszewski, który kierował uczelnią przez dwie ostatnie kadencje. Do walki o fotel rektora może stanąć: prof. Marek Opielak (prorektor ds. ogólnych) i prof. Witold Stępniewski (prorektor ds. nauki).

- Jeszcze nikt mnie nie zgłosił, więc nie jestem kandydatem. Ale nie wykluczam, że będę chciał startować - mówi prof. Stępniewski. I dodaje, że rywalizacji z kolegą się nie obawia. - Jeśli którykolwiek z nas wygrałby te wybory, to myślę, że i tak będziemy współpracować.

Takiego problemu nie ma za to w Akademii Medycznej. - U nas o fotel rektora ubiega się tylko jeden kandydat: dotychczasowy rektor prof. Andrzej Książek - tłumaczy Włodzimierz Matysiak, rzecznik AM. - O jego ewentualnym wyborze zdecyduje kolegium elektorów, które zbierze się 10 marca.
Nowo wybrani rektorzy wszystkich uczelni obejmą stanowiska 1 września
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!