niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Ruszył remont pomnika Unii Lubelskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2009, 19:30
Autor: Rafał Panas

Robotnicy od środy czyszczą pomnik Unii Lubelskiej na placu Litewskim. Może tym razem obejdzie się bez fuszerki - do pomalowania żelaznego obelisku użyją nowych preparatów.

Pomnik nadal jest zakryty zieloną folią, ale wczoraj pod nią pracowali robotnicy. Zdzierali powłokę, którą od jesieni były pokryte żeliwne płyty obelisku. Później oczyszczą je piaskiem. Wreszcie pomalują pomnik. - Oceniam, że zakończymy prace najpóźniej do 1 czerwca - mówi Piotr Miziński z firmy Wind, która wykonuje remont.

Zabytkowy obiekt miał być odnowiony jeszcze w ubiegłym roku, ale remont obelisku zakończył się fiaskiem.

Błędy popełniły kolejne osoby zajmujące się przygotowaniem i wykonaniem prac. Dokumentację projektową na zlecenie magistratu przygotowali Monika Konkolewska i Ryszard Zawisza. Konkolewska zaleciła pokrycie metalowego obelisku farbą żywiczno-olejną. Tymczasem Zawisza nakazał użycie żywic epoksydowych: Asodur TE i ZNP.

Tymczasem to środki stosowane przy stalowych mostach, śluzach i silosach. - Z założenia nie dają estetycznego efektu - mówi Marek Trocha, konserwator z pracowni "Aeikon”, który teraz nadzoruje prace przy obelisku. Mimo rozbieżności w dokumentacji na prowadzenie prac zgodzili się urzędnicy - wojewódzki konserwator zabytków Halina Landecka i Urząd Miasta.

Fatalny efekt remontu spotęgowały błędy popełnione przez samego wykonawcę, który niedokładnie oczyścił obelisk, malował go przy niesprzyjającej pogodzie, użył zbyt grubego piasku do posypki (w ogóle nie powinna być zalecona w dokumentacji). Na domiar złego firma nie zatrudniła konserwatora, który by wychwycił błędy. Po ostatnim pociągnięciu pędzlem okazało się, że pomnik fatalnie się błyszczy, ma przebarwienia, plamy i zacieki.

Jak dowiedli naukowcy z Politechniki Lubelskiej, nawet bez błędów wykonawcy pomnik świeciłby zamiast nabrać ładnego matowego wyglądu. Remont trzeba powtórzyć.

- Zebraliśmy różne opinię, że należy zastosować inną technologię - mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. - W zależności od tego, jak uda się oczyścić obelisk, wybierzemy odpowiedni preparat antykorozyjny - tłumaczy Trocha. Zaproponuje farbę wysokocynkową albo powłokę typu bariera (na bazie żywic epoksydowych). - Na to położymy estetyczną warstwę wykończeniową - mówi Trocha.

Na tych przygodach z fatalnym efektem zeszłorocznych prac miastu przepadło 100 tys. zł dotacji przyznawanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków (remont w sumie wyceniono na ok. 250 tys. zł). Miejscy urzędnicy zastanowią się, czy po zakończeniu prac pozwać Wind do sądu.

- Wolne żarty. Nie zrobią tego, bo każdy w tej sprawie ma coś na sumieniu - skomentował nam jeden z lubelskim konserwatorów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wir
Rahim
wir
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wir
wir (22 kwietnia 2009 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hmmm, dziś jest 22 kwietnia, a pan Panas ani mru mru o tym, że remont pomnika Unii znów znów przerwano. Wykonawca nie radzi sobie z tak "skomplikowanym przedsięwzięciem" gdyż nie ma żadnego w tym doświadczenia? Przecież Redaktor wcześniej był tak bardzo tym zainteresowany, to powinien coś na ten temat napisać , nieprawdaż?
Rozwiń
Rahim
Rahim (16 kwietnia 2009 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W końcu nazwiska! Szkoda, że głowy nie polecą.
Rozwiń
wir
wir (16 kwietnia 2009 o 01:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Panas jest niekonsekwentny
Zabytkowy obelisk został pokryty powłoką epoksydową. Problem w tym, że ta substancja wykorzystywana jest np. w oczyszczalniach ścieków czy rurach kanalizacyjnych, a nie na pomnikach. - to Pana słowa kiedyś, a teraz:
Trocha(...) Zaproponuje farbę wysokocynkową albo powłokę typu bariera (na bazie żywic epoksydowych) , Na to położymy estetyczną warstwę wykończeniową.
Farba wcześniejsza - na której pan redaktor strasznie wieszał psy dlatego, że jest właśnie na bazie żywic - sama z siebie miała więc być wykończeniem, a tu nagle zauważono potrzebę "wykończenia" podobnej farby ...

100 tys - proponuję o tę kwotę zmniejszyć fakturę wykonawcy. I jeszcze za folię niech odda.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!