niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Przebadają 15,5 tys. osób w woj. lubelskim

Dodano: 1 lutego 2016, 14:23
Autor: Paweł Puzio

15,5 tysiąca młodych ludzi z naszego regionu musi stanąć do kwalifikacji wojskowej. W poniedziałek komisje zaczęły pracę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– W tym roku rocznikiem podstawowym są mężczyźni urodzeni w 1997 roku. Ponadto do tegorocznej kwalifikacji wojskowej będzie wzywana młodzież z roczników starszych, od 1992 do 1996. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wystosują wezwania do 15,5 tys. mężczyzn i kobiet – mówi ppłk dr Zbigniew Tarka, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie.

– Po maturze myślę o służbie wojskowej. Przy okazji kwalifikacji będzie okazja zapytać, jakie warunki trzeba spełnić – mówi Kamil, który w poniedziałek stawił się na komisji przy ulicy Nałęczowskiej, w siedzibie Ligi Obrony Kraju.

Z rocznika 1997 zostanie wezwanych ponad 13 tysięcy ludzi. – Zaproszenia na komisję może spodziewać się także 470 młodych pań, urodzonych w latach 1992–1997. Chodzi o studentki lub absolwentki szkół i uczelni medycznych, weterynaryjnych oraz psychologii – dodaje ppłk Tarka. Pozostali, ponad 1500 osób, to urodzeni w latach 1992-1996, którzy nie posiadają określonej kategorii zdrowia. W tej grupie są także urodzeni w 1995 i 1996 roku, którzy na poprzedniej kwalifikacji otrzymali kategorię B. Chodzi o weryfikację ich stanu zdrowia.

Każdy, kogo komisja lekarska uzna za zdolnego do czynnej służby, otrzyma książeczkę wojskową i po 14 dniach zostanie przeniesiony do rezerwy.

Kwalifikację wojskową na naszym terenie przeprowadzi 24 Powiatowych Komisji Lekarskich i jedna wojewódzka. Kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do 29 kwietnia 2016 roku. Celem jest zbadanie, czy młodzi ludzie nadają się do służby wojskowej. Kwalifikacja nie ma nic wspólnego z poborem, bo w Polsce wojsko jest zawodowe. Unikanie kwalifikacji może skończyć się grzywną, a w skrajnych przypadkach przymusowym doprowadzeniem przez policję lub nawet więzieniem.

Czytaj więcej o: wojsko Zbigniew Tarka
kukizowiec
Gość
cxv
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kukizowiec
kukizowiec (2 lutego 2016 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Każdy kto nie był w woju a ma kategorię A obowiązkowe 4 miesięczne przeszkolenie wojskowe (dotyczy wszystkich do 50 roku życia). Jak coś nie pasi niech się stara o obniżenie kategorii (licząc się z tym, że zostanie mu to na zawsze w papierach, może mieć problemy ze znalezieniem pracy, w zależności od "rodzaju schorzenia" może np. stracić prawo jazdy. Służba wojskowa dla wszystkich bez względu czy ktoś jest po studiach, podstawówce czy jest rolnikiem czy nie. Jak ktoś za wszelką cenę nie chce iść do woja a ma kategorię A to zastępcza kara pozbawienia wolności dajmy na to 1 rok. Albo kara ograniczenia wolności łączona z pracą dajmy na to przy budowie dróg, sprzątaniu ulic, konserwacji zieleni czy opieką nad osobami starszymi w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej za minimalne wynagrodzenie. Wybór- wybór. Teraz do rzeczy. Służba wojskowa dla każdego mężczyzny, który ma kategorię A powinna być służbą obowiązkową. Bez względu na to czy ktoś ma studia czy nie. Ale uwaga. Powinna być to służba krótka 4-6 miesięczna nie 2-3 letnia jak za PRLu. Każdy obywatel powinien mieć obowiązek w razie zagrożenia bronić ojczyzny. Pozdrawiam. Sympatyk PiS...

4 miesiące za krótko. Zasadnicza służba wojskowa powinna trwać rok. Powinna dotyczyć każdego absolwenta szkoły średniej wyższej. Dyskusyjne jest tylko to czy z poborem należy czekać do zakończenia edukacji tzn. łapać każdego absolwenta szkoły średniej/zawodowej czy czekać do zakończenia edukacji np. studiów. Skrócone przeszkolenie (piszesz 4 miesięczne) można zastosować ewentualnie do ludzi 20-paro i 30-paroletnich, którzy kilka lat temu zostali przeniesieni do rezerwy bez konieczności odbywania zasadniczej służby wojskowej i to pod warunkiem, że mają inne obowiązki tj.rodzinę i pracują, bo w stosunku do tzw. niebieskich ptaków nie stosowałbym żadnej taryfy ulgowej.

Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2016 o 17:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pytam, po co ta rejestracja, przecież to jakiś absurd w sytuacji, gdy wojsko jest zawodowe. Działania pozorne to nasza narodowa cecha
Rozwiń
cxv
cxv (2 lutego 2016 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Widać, że  wojsku nie byłeś. U mnie przynajmniej polowa kompanii grała w innej drużynie. W nocy tak się jechali w kakao, ze spać nie było można

Chciałbym być w komisji wojskowej, która będzie badała te 470 pań. Napatrzyłbym się na kobiece cycki, miałbym o czym fantazjować w długie zimowe wieczory. Naładowałbym akumulatory pewnie na rok...

Kobieta w mundurze to chłop. Zero kobiecości i proste myślenie. Pięty ma tak zajechane jak jelcz w puławskim pksie. 

Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2016 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wrócić pobór na 12 miesięcy! Szwędają się po mieście chłopczyki w rurkach i z pedalskimi fryzurami. Umieją tylko obsługiwać smartfony i inne ajpady. Nie mają siły dobrze dziewczyny wykochać. W armii szybko ich naprostują i stwardnieje im skóra. Najpierw proponuję ściągnąć panienki z Anglii i innych rajów na ziemi.
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2016 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KIEDY REZERWA SZŁA CO CYWILA NIEJEDNA PANNA PŁAKAŁA
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!