wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Ruszyła kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej

  Edytuj ten wpis

W Lublinie dziś zaczyna się doroczna kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej. Wszystkie datki zostaną przeznaczone na odnowienie zabytkowych nagrobków. Jeszcze możesz zostać kwestarzem.

Lubelska kwesta odbędzie się już po raz 24. Pierwsi wolontariusze z puszkami pojawią się przy ul. Lipowej o godz. 8 rano. Będą kwestować do godz. 19.00. Akcja potrwa do 1 listopada. Jej organizatorzy wciąż poszukują chętnych do kwestowania.

– O ile z młodzieżą nie ma kłopotu, to z dorosłymi jest gorzej – mówi Stanisław Santarek, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, które organizuje kwestę. – Liczymy na wsparcie ze strony znanych osobistości. Z doświadczenia wiem, że zbierają one znacznie większe sumy, niż inni.

Niestety. Do tej pory odzew ze strony lubelskich VIP-ów jest znikomy.
– Zgłosił się m.in. prezydent miasta i jego zastępcy – dodaje Santarek. – Jest wicewojewoda, aktor, czterech radnych. Spodziewaliśmy się większego wsparcia.

Mimo zakończenia oficjalnych zapisów, chętni nadal mogą się zgłaszać. Wystarczy odwiedzić sztab akcji (w biurze administracji cmentarza przy ul. Lipowej). Praca kwestarzy przynosi wymierne rezultaty. Do tej pory udało się odnowić 239 zabytkowych pomników. W przyszłym roku renowacji poddanych zostanie sześć kolejnych i jeden żeliwny nagrobek.

• Podobną akcję organizuje parafia i samorządowcy z Zemborzyc. Tamtejszy cmentarz to jedna z najstarszych lubelskich nekropolii. Kwesta odbędzie się już po raz szósty. Wolontariuszy będzie można spotkać jutro i w poniedziałek, w godzinach od 9.00 do 18.00.

W regionie też kwestują

• Na cmentarzu parafialnym w Łęcznej kwestować będą członkowie komitetu "Łęczna24.pl”. Akcja rozpocznie się jutro i potrwa do poniedziałku. Wolontariuszy spotkamy przy głównych bramach cmentarza, w godz. od 11.00–15.00. Wszystkie datki zostaną przekazane na renowację nagrobków łęczyńskiej nekropolii.

• Kwesta na zamojskim cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków odbędzie się po raz czwarty. Pieniądze do puszek będą zbierane 1 listopada. Nie omijajmy kwestarzy. Na terenie tej nekropolii jest jeszcze mnóstwo starych, zabytkowych nagrobków do uratowania.
Podczas pierwszej akcji uczestnikom zbiórki udało się zebrać ponad 13 tys. zł. Rok później jeszcze więcej, bo przeszło 16 tys. zł, a ubiegłoroczna kwesta znów dała ponad 13 tys. zł. Tegoroczna kwesta potrwa od godz. 8 rano do 18.

• W Białej Podlaskiej, w kweście na cmentarzu przy ul. Janowskiej weźmie udział ok. 100 wolontariuszy. Spotkamy ich w godz. od 9.00 do 17.00. Z doświadczeń poprzednich lat wynika, ze wolontariuszom udaje się zebrać co najmniej 20 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Słuchajcie głosu Kościoła
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Słuchajcie głosu Kościoła
Słuchajcie głosu Kościoła (31 października 2010 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Biskup ordynariusz siedlecki ZBIGNIEW KIERNIKOWSKI zaapelował do wiernych, aby pieniądze, jakie wydajemy w związku ze Świętem Zmarłych przeznaczyć na bardziej zbożny cel, tj. dać je księżom jako ofiarę na msze święte.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!