sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Ruszyła przebudowa wiaduktu na ul. Kunickiego. Przy dworcu PKP ma być ładnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2011, 19:36
Autor: Dominik Smaga

Przy ul. Kunickiego widać koparkę. Wykonawca wszedł już na plac budowy, najpierw musi m.in. zniwelow
Przy ul. Kunickiego widać koparkę. Wykonawca wszedł już na plac budowy, najpierw musi m.in. zniwelow

Nowym tunelem pod peronami będziemy mogli przejść na skwerek, a stamtąd schodami przejdziemy wiaduktem kolejowym na drugą stronę ul. Kunickiego. Tak mają wyglądać okolice Dworca Głównego PKP. Robotnicy już zabrali się do pracy.

A pracy jest sporo. Zacząć trzeba od robót ziemnych w miejscu, w którym urządzony ma być nowy skwer. Powstanie on za wiaduktem (patrząc od strony ul. Wolskiej), po prawej stronie ul. Kunickiego.

– Wykonawca wszedł już na plac budowy, najpierw musi m.in. zniwelować skarpę, w której miejscu powstanie skwer, konieczna jest też wycinka drzew – wylicza Andrzej Matysiewicz z lubelskiego oddziału Centrum Realizacji Inwestycji w spółce PKP Polskie Linie Kolejowe. Robotnicy będą musieli też rozebrać znajdujące się tu budynki, a także rozebrać część torów na towarowej części stacji Lublin.
Na wyłożonym kostką skwerku urządzone zostaną zieleńce z ławeczkami, nasadzone zostaną też nowe drzewka. Na placyk prowadzić będzie tunel, który teraz zaczyna się na pl. Dworcowym, a kończy przy schodach prowadzących na dworcowy peron nr 3. Tunel ten ma być przedłużony do ul. Kunickiego, a jego wyjście na skwerek zostanie zadaszone.

Z placu będzie też można wejść schodami na wiadukt biegnący nad ul. Kunickiego. A później przejść nim w stronę ul. Garbarskiej dzięki temu, że wzdłuż torów wydzielony zostanie chodnik dla pieszych.

– Prace wiążące się z koniecznością zamknięcia ruchu na ul. Kunickiego zaczną się dopiero w przyszłym roku – podkreśla Matysiewicz. To będzie się, niestety, wiązać z dużymi utrudnieniami – ruch pod wiaduktem ma się odbywać wahadłowo. Magistrat zapowiadał, że ul. Kunickiego dostępna będzie tylko dla rowerów i komunikacji miejskiej. Inni kierowani byliby na objazd przez Wolską, Drogę Męczenników Majdanka, Krańcową i Dywizjonu 303.

Kolejarze wyjaśniają, że ograniczenie ruchu jest konieczne, by można było wyremontować wiadukt. Jezdnia pod nim będzie mieć po dwa pasy w każdym kierunku – dla pieszych zbudowane zostaną dwa tunele biegnące po obu stronach ul. Kunickiego. Jezdnia będzie też obniżona o 20 cm, lepsza będzie kanalizacja burzowa, pojawi się nowe oświetlenie, a sam wiadukt zostanie poddany gruntownej renowacji.

Zakończenie wszystkich robót planowane jest na pierwszy kwartał 2013 r. Koszt to 26 mln zł, z czego część pokryje unijna dotacja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
darayavahus
bambosh
M.
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

darayavahus
darayavahus (5 grudnia 2011 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiadukt wiaduktem ale nasze "kochane" władze na prawdę powinny coś zrobić z okolicami PKP. Dlaczego to jest taka marna wizytówka miasta i wstyd dla Lublina za każdym razem gdy ktoś do niego przyjeżdża ? Druga wizytówka to - PKS. Miasto nic z tym nie robi ! Brud i smród dookoła ! Niech przyjezdni zachwycają się też "drzwiami" Lublina, a nie tylko Starym Miastem.
Rozwiń
bambosh
bambosh (5 grudnia 2011 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='asrtgqew' timestamp='1323039769' post='566072']
legowisko lumpów musi byc, ładnie zrobione. Ławeczki koniecznie! Bez ławeczek, nie będzie wylęgarni menelstwa. Tunel przynajmniej da im schronienie przed deszczem. Tak, popieram tę inwestycję.
[/quote]
Słusznie! Przyjechał do mnie pociągiem kolega z Chełma i czekaliśmy na autobus 13-stkę. Wstyd mi się zrobiło za miasto w którym mieszkam,bo kolega zauważył na ławce na przystanku żula,który spał i się zlał
Rozwiń
M.
M. (5 grudnia 2011 o 09:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Beznadziejny pomysł, wymarzone miejsce dla żuli z całej okolicy. Przejście podziemne, skwerek, ławeczki - kto to w ogóle wymyślił w tym miejscu!!!
Rozwiń
wąskotorowy
wąskotorowy (5 grudnia 2011 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy potrzebna jest taka inwestycja?-Wątpliwe.Lubelska ( i nie tylko) kolej ledwo przędzie,przez Lublin przejeżdża zaledwie kilka pociągów na dobę,pasażerów jeszcze mniej.Jeszcze trochę,a lubelska kolej zostanie rozwiazana bo już jest nieopłacalna.
Zamiast sprzedać teren i w ten sposób trochę zarobić na siebie,kolej urządza sobie skwerki.Dla kogo?
Rozwiń
monika
monika (5 grudnia 2011 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myślałam, że usuną tą niebieską, szklaną nadbudówkę doczepioną do pięknego budynku dworca PKP, a pasującą jak pięść do oka.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!