sobota, 27 maja 2017 r.

Lublin

Rząd się wyżywi, urzędnicy też

Dodano: 9 listopada 2003, 21:01

Aż o czterdzieści osób – z 260 do 300 – wzrosło w ciągu zaledwie 10 miesięcy zatrudnienie w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Urząd Wojewódzki, choć nie zwiększa liczby etatów, w projekcie budżetu na 2004 rok na wynagrodzenia chce przeznaczyć o 0,5 mln złotych więcej niż w tym roku.

Według „Gazety Prawnej” utrzymanie przez podatników administracji publicznej w całym kraju ma wzrosnąć w przyszłym roku aż o 1,4 mld złotych, do 9,4 mld.
Z danych Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, że w latach 2001–2002 zatrudnienie w administracji publicznej spadło w naszym województwie o 3056 osób. Z instytucji państwowych odeszło 188 osób. Większe cięcia były w samorządzie terytorialnym – o 2868 osób. Ale nie wszędzie odchudzano. U marszałka pracuje teraz o 40 osób więcej niż na koniec zeszłego roku.
– Wzrost zatrudnienia spowodowany był przejściem do urzędu pracowników zlikwidowanego Zakładu Transportu i Dróg, koniecznością obsługi unijnych funduszy strukturalnych i zadań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – tłumaczy Tomasz Makowski z biura prasowego UM.
Niewielkie ruchy kadrowe były w tym roku w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Na koniec października pracowało w nim 565 osób, czyli o 16 mniej niż w grudniu 2002 r. Ale jeszcze do końca tego roku LUW zatrudni 13 nowych osób. W budżecie na przyszły rok zaplanowano wzrost wynagrodzeń o 0,5 mln zł, ale – jak zastrzega rzecznik wojewody Krzysztof Komorski – jest to kwota sprzed planu oszczędnościowego ministra Hausnera – i na pewno taka się nie ostanie. Jeżeli już, to na płace będzie tyle samo pieniędzy co w tym roku, czyli około 17,6 mln zł.
– Generalnie we wszystkich urzędach wojewódzkich w Polsce, także w lubelskim, od przyszłego roku zatrudnienie ma spadać o 5 procent rocznie – dodaje rzecznik wojewody.
Choć zatrudnienie generalnie maleje, płace w administracji wciąż przewyższają średnią krajową. W 2002 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w administracji publicznej w naszym województwie wynosiło 2446 zł, gdy przeciętne wynagrodzenie w gospodarce było niższe o ponad 500 zł i wynosiło 1933 zł.

Adam Sadowski, Centrum im. Adama Smitha w Warszawie

- To, co się dzieje w administracji publicznej, najłatwiej skomentować posługując się cytatem z Franza Kafki: „Kajdany ludzkości zrobione są z papieru kancelaryjnego”. Naszym zdaniem w Polsce potrzebna jest likwidacja wielu przepisów prawnych. To przez rozbudowanie prawa mamy za dużo urzędników, którzy cały czas muszą pilnować wprowadzania i przestrzegania coraz to nowych przepisów. A efekt jest taki, że oni sobie po prostu nawzajem przeszkadzają w pracy.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!