wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Rzecznik arcybiskupa ks. Mieczysław Puzewicz rezygnuje z pracy i znika

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2010, 20:37

Ksiądz Mieczysław Puzewicz, jeden z najbliższych wieloletnich współpracowników abp. Józefa Życińskiego, zrezygnował z funkcji rzecznika kurii.

Ksiądz Puzewicz miał złożyć rezygnację kilka tygodni temu, ale archidiecezja o tym nie informowała. To w kręgach kościelnych wywołało falę spekulacji.

– Ksiądz Mieczysław Puzewicz sam złożył rezygnację ze stanowiska rzecznika. Przyjął ją arcybiskup Józef Życiński – mówi nam ks. Wojciech Pęcherzewski, kanclerz kurii metropolitalnej.

Według ks. Pęcherzewskiego, była to rezygnacja "z motywów osobistych”. Zapytany o szczegóły, kanclerz ucina: Ksiądz ma prawo do podjęcia takiej decyzji.

– Czy ks. Puzewicz przestanie też pełnić inne funkcje kościelne?

– Czekamy na to, co przyniosą najbliższe dni – odpowiada ks. Pęcherzewski.

Lista funkcji ks. Puzewicza jest bardzo długa. Jest m.in. kanonikiem honorowym Kapituły Lubelskiej, rektorem kościoła p.w. św. Ducha, redaktorem czasopisma "Spojrzenia”, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów, archidiecezjalnym koordynatorem d/s Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”…

Kilkakrotnie próbowaliśmy skontaktować się z ks. Puzewiczem telefonicznie. Bez skutku. Kilkakrotnie też – w czwartek i wczoraj – pytaliśmy o księdza w kościele p.w. św. Ducha w Lublinie, gdzie jest rektorem. Nikt z zapytanych nie był w stanie udzielić informacji na jego temat.

– Nie wiemy, gdzie teraz jest ksiądz Puzewicz – usłyszeliśmy na plebanii. W kościele nie zastaliśmy też zastępującego go ks. Pawła Szymańskiego.

Zapytaliśmy o księdza Puzewicza w archidiecezjalnym duszpasterstwie młodzieży, którym kierował. – Przebywa na urlopie za granicą i nie ma możliwości, by teraz się z nim skontaktować – usłyszeliśmy.

W Radiu Lublin ks. Puzewicz jest jednym z prowadzących audycję "Spojrzenia”. – W tej chwili ks. Puzewicz jest na urlopie, do którego każdy pracownik ma prawo – komentuje Ryszard Montusiewcz, redaktor naczelny stacji. Zapewnia, że "Spojrzenia” nie znikają z ramówki, bo "nie ma powodu, dla którego miałyby zostać usunięte”.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ks. Mieczysław Puzewicz ma przenieść się z Lublina na północ Polski. Duchowny pochodzi z diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Dygowie. Jednak tam twierdzą, że nic o przenosinach księdza nie wiedzą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ministrant
Rita
Psychiatra
(76) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ministrant
ministrant (20 lutego 2013 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co go Watykanska Mafia porwala ?
Rozwiń
Rita
Rita (19 stycznia 2011 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="6"]Ksiądz Puzewicz to wspaniały człowiek!!! znam go osobiście i wasze spekulacje są ochydne!!![/size]
Rozwiń
Psychiatra
Psychiatra (6 stycznia 2011 o 03:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[media]http://www.youtube.com/watch?v=akNs5JOhPVU&feature=related[/media] [color="#0000FF"][size="5"][size="7"]Osobowość autorytarna[/size]
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Autorytaryzm (psychologia))
Skocz do: nawigacji, szukaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Autorytaryzm_%28psychologia%29

Autorytarne zaburzenie osobowości (osobowość autorytarna, autorytaryzm) – rodzaj patologii osobowości, w którym jednostka wykazuje silne predyspozycje do akceptowania i podzielania antydemokratycznych przekonań, uwidaczniających się w konserwatywnych poglądach i postawach, a także w postrzeganiu świata przez pryzmat stereotypów i schematycznego "sztywnego" rozumowania. Dla osobowości autorytarnej charakterystyczna jest rezygnacja z własnej oceny zjawisk i podpieranie się autorytetem znanej osoby dla wyjaśnienia swoich poglądów i działania. Badania nad osobowością prowadził Theodor Adorno, który stworzył dla jej badania skalę F (od faszyzm).

Jako cecha osobowości autorytaryzm charakteryzuje się respektem dla władzy, tendencją do idealizowania obrazu własnej grupy społecznej i karania osób naruszających obowiązujące normy, stereotypizacją postrzegania relacji społecznych i członków innych grup.
Spis treści


* 1 Komponenty autorytaryzmu
* 2 Czynniki społeczne i demograficzne związanie z autorytaryzmem
* 3 Przyczyny zaburzenia (podejście psychodynamiczne)
* 4 Zobacz też
* 5 Źródła

Komponenty autorytaryzmu

* konwencjonalizm – bezkrytyczne, sztywne przywiązanie do tradycyjnych norm, konserwatyzm obyczajowy, niskie wyniki na skali otwartości na świat,
* autorytarne podporządkowanie – bezkrytyczny stosunek do wyidealizowanego autorytetu własnej grupy, silna potrzeba hierarchiczności: poddańcza uległość wobec silniejszego przy jednoczesnym znieważaniu "słabszych" (zob. osobowość sadomasochistyczna).
* autorytarna agresja – przejawianie postaw antyspołecznych i zachowań agresywnych względem wybranych grup społecznych, osób łamiących konwencje, indywidualistów,
* antyintracepcja – niechęć do wnikania we własne wnętrze, rozumienia własnych potrzeb psychicznych oraz potrzeb psychicznych innych ludzi, ucieczka od refleksji dot. pragnień, potrzeb, uczuć;
* przesądność i stereotypowość – skłonność do myślenia w sztywnych kategoriach, tendencja do przypisywania odpowiedzialności czynnikom zewnętrznym, siłom nadprzyrodzonym, mistycznym ("kara Boża"); schematyczności myślenia towarzyszy wysoki poziom antyspołecznych uprzedzeń względem wielu grup społecznych,
* potępianie słabości – wiara w siłę i bycie twardym – relacje społeczne postrzegane w kategoriach dominacji – uległości; osoba autorytarna identyfikuje się przy tym z postaciami reprezentującymi władzę, jednocześnie pogardzając tymi, którzy w jej przekonaniu reprezentują niższy poziom hierarchii społecznej,
* projekcja negatywnych uczuć – skłonność do przypisywania własnych negatywnych uczuć innym ludziom,
* obsesyjne zainteresowanie seksem – wartościowanie ludzi ze względu na ich podejście do spraw związanych z seksem, połączone z aktami agresji względem tych, którzy nie realizują konserwatywnych norm obyczajowych, m.in. mniejszości seksualnych (zob. homofobia); towarzyszy temu tłumienie własnych popędów seksualnych połączone z ich projekcją na innych. (zob. też zaburzenia obsesyjno-kompulsywne)
* destruktywność i cynizm – uogólniona wrogość w stosunku do ludzi, skłonność do deprecjacji innych.

Czynniki społeczne i demograficzne związanie z autorytaryzmem

* badania Adorno wykazały, że u osób silnie autorytarnych częściej stwierdzano niższy iloraz inteligencji
* badania Jadwigi Koralewicz w latach 70.-80. wykazały, że częściej autorytaryzm cechował osoby zajmujące niższe pozycje w strukturze społecznej.

Jako konstrukcja osobowość autorytarna rozwija się, gdy potrzeby emocjonalne dziecka nie są zaspokajane, wychowawcy często stosują kary jako środek wychowawczy, a dziecko odczuwa wrogość wobec rodziców.
Przyczyny zaburzenia (podejście psychodynamiczne)

Adorno oraz współpracownicy doszli do przekonania, że przyczyną kształtującą osobowość autorytarną są konserwatywne metody wychowawcze, w których utrzymuje się surową dyscyplinę i kary za niepożądane zachowania. Osoba dotknięta tą patologią była w dzieciństwie pozbawiona poczucia bezpieczeństwa, związanego przede wszystkim z warunkową miłością ze strony rodziców – uzależnianiem okazywania miłości od podporządkowania się. Tego typu niekompetentne metody wychowawcze prowadzą do silnych postaw antyspołecznych względem różnych grup mniejszościowych i wysokiego poziomu poczucia zagrożenia z ich strony. Jednostka, przejawiając autorytarną agresję, przemieszcza poczucie krzywdy z rodziców na obiekt mniej niebezpieczny – w tym wypadku grupy mniejszościowe. Otwarta agresywna reakcja skierowana przeciwko rodzicom wiązałaby się z dalszymi negatywnymi konsekwencjami. Mechanizm przemieszczenia pozwala jednostce eksponować swoje tłumione uczucia bez zwiększania poziomu zagrożenia z ich strony (zob. wybór obiektu).
Zobacz też

* autorytarny sposób sprawowania władzy
* autokratyczny (autorytatywny) styl wychowania
* prawicowy autorytaryzm
[/size][/color]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=mzDlbhjaPrs&feature=related[/media]
Rozwiń
kris
kris (5 stycznia 2011 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co wy drogie dzieci tu wygadujecie? zastanówcie się lepiej nad waszym życiem, związkami td. etc.
nie od dzis wiadomo ze ksiądz to też człowiek i ma słabości jak każdy. jak ja i ty. wiec z łaski swojej odpier*** sie od xMietka Puzewicza, gdyż ja znam całąąą prawdę o przyczynach jego odejścia. ks. Miecio rezygnuje ze wszystkich pozasotałych urzędów i stanowisk oprócz rzecznika abp- gdyż jego stan zdrowia, który poprzez liczne akcje i działania, podczas kórych sie nie oszczędzał mozno podupadł zdrowotnie. juz podczas jednego z obozw w krakowie i podczas mszy w Kosciele mariackim, podczas udzielania komunii, dostal ataku choroby nie wiem jakiej, ale tak silnego ataku, ze puszki z komunia nie był w stanie utrzymac i ja jako ministrant i jego pomocnik musiałem ją od niego wziąc.
wiec nie spekulujcie o ttym ze mu sie dziecko urodzilo lub tym podobne brednie gdyz jest to prefodne kłamstwo, oszczerstwo i bluznierstwo.
to tyle do was.
Rozwiń
kolorowywkładdosegregatora
kolorowywkładdosegregatora (19 grudnia 2010 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to co ona takiego zrobił ? że nagle zniknął
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (76)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!