niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Rzecznik praw obywatelskich a sprawa lubelskich studentów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2009, 20:34
Autor: (drs)

O przygotowanie specjalnego projektu ustawy zaapelował do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego rzecznik praw obywatelskich. Pozwoliłaby ona lokalnym samorządom wprowadzić stypendia dla najlepszych studentów.

Poprzedni program stypendialny zakładał, że najlepsi lubelscy studenci będą dostawać z miejskiej kasy po 480 zł miesięcznie. Pieniędzy jednak nikt nie dostał, bo lubelska uchwała została uznana za niezgodną z prawem najpierw przez Wojewódzki, a następnie przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Sądy były zgodne w swych wyrokach: Lublin nie mógł wprowadzić takich stypendiów, bo w polskim prawie nie ma ustawy, która by mu na to pozwalała.

"Te same zarzuty należy odnieść do wszystkich uchwał podjętych przez organy samorządu gminnego, które stanowią podstawę wypłacanych studentom stypendiów” – stwierdza Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich w swym piśmie do ministra.

Lublin nie jest bowiem jedynym miastem, które uchwaliło własny program stypendialny, ale jedynym, któremu zabronił tego sąd. Sprawy innych samorządów w ogóle do sądów nie trafiały.

Kochanowski chce, by minister przygotował Sejmowi projekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!