poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Rzeka przepustem. Tak rozwiążą problem mostu na Czechówce

Dodano: 11 stycznia 2016, 07:44
Autor: Dominik Smaga

Na ostatnią prostą wychodzą formalności niezbędne do rozpoczęcia budowy nowej przeprawy przez Czechówkę w ciągu ul. Głównej. Wszystkie roboty budowlane mają się tu zakończyć we wrześniu.

Choć Czechówka nie jest imponującą rzeką, a ul. Główna nazywa się dostojniej, niż wygląda, to most znajdujący się na ich przecięciu jest dla tej części miasta bardzo ważny. Wszystko dlatego, że to właśnie ul. Główna jest skrótem łączącym al. Warszawską i ul. Nałęczowską.

O tym, jak ważny jest to skrót zaświadczyć mogą ci, którzy jesienią 2013 r. nadkładali 6 km drogi i stali w korkach po zamknięciu mostu, który za bardzo się rozpadał. W słowie „rozpadał” nie ma żadnej przesady, bo zarówno płyta nośna jak i podpory były popękane, a poszczególne elementy jedynie opierały się na sobie. Po skargach kierowców ustawiono tu tymczasową konstrukcję, która służy do dziś, ale jest tylko prowizorką.

Docelowym rozwiązaniem ma być przepust, którym poprowadzona zostanie rzeka. Do tego potrzeba pozwolenia wodnoprawnego, które wydać ma Lublinowi starostwo w Świdniku. Tam właśnie wszczęte zostało postępowanie w tej sprawie, a dokument może być wydany jeszcze w styczniu.

– Będziemy jeszcze potrzebować tzw. ZRID-u, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Mamy nadzieję uzyskać je do końca lutego – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Zezwolenie to jest konieczne, by miasto mogło przejąć prywatne tereny, o które ma „zahaczyć” ta inwestycja.

Wykonawca jest już wybrany w przetargu zorganizowanym w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Na budowę przepustu, który ma zastąpić dotychczasowy most firma ma czas do końca września.

Poprowadzona górą jezdnia będzie mieć dwa pasy ruchu i obustronne, dwumetrowej szerokości chodniki. Sam przepust ma być wystarczająco szeroki, by w przyszłości można było tu wybudować także ścieżkę rowerową.

W tegorocznym budżecie miasta na budowę przepustu i przebudowę fragmentu ulicy zarezerwowana jest kwota 1,7 mln złotych. Nazwa ul. Głównej pojawia się też w budżecie w jeszcze jednym miejscu, a mianowicie w długim wykazie ulic, na których budowę lub przebudowę sporządzona ma być w tym roku dokumentacja projektowa. Wykaz obejmuje ponad 20 pozycji, a na wszystko wystarczyć ma kwota 3 mln zł.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego w przyszłości robić ścieżkę rowerową?To trzeba zrobić teraz.Będzie taniej i od razu docelowo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!