wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Są już nowe rozkłady komunikacji miejskiej. Zobacz, co się zmieni od września

Dodano: 8 sierpnia 2015, 07:30
Autor: Dominik Smaga

Dostępne są już rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, które będą obowiązywać od września. Warto do nich zajrzeć, żeby nie dać się zaskoczyć zmianom. A zmian jest nieco więcej niż miało być i na dodatek różnią się trochę od tych wcześniej zapowiadanych

Jeszcze niedawno mowa była o tym, że linia 4 znajdzie się w gronie tych, których trasa się nie zmieni. Ale to już nieaktualne. Od 1 września autobusy tej linii jadąc ul Lubartowską w dół od Bramy Krakowskiej będą skręcać w prawo w al. Tysiąclecia, na rondzie pod Zamkiem skręcą w lewo. Tak już kiedyś było. Ale tu następuje nieoczekiwany zwrot akcji: linia 4 nie pojedzie przez Podzamcze i Unicką, tylko przez pl. Singera i Lwowską, na rondzie Berbeckiego skręci w lewo w al. Andersa, a następnie w prawo w al. Spółdzielczości Pracy.

– Nowy przebieg ma zapewnić dojazd dzieci do szkoły przy ul. Lwowskiej oraz połączenie Kalinowszczyzny z Olimpem – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Oczywiście w kierunku Poligonowej linia 4 zamiast przez Lubartowską pojedzie Świętoduską.

Inną niż zapowiadano trasę dostanie linia 16 z Głuska, która teraz skręca z Lwowskiej w Andersa i kończy obok Domu Pomocy Społecznej. Według wcześniejszych komunikatów miała skręcać w al. Andersa, a ostatecznie stanęło na tym, że z Lwowskiej pojedzie na wprost w Koryznowej, skręci w lewo w Ponikwodę, a potem przez Walecznych dotrze do Węglarza.

Od wcześniejszych zapowiedzi różni się też trasa linii 73. Wyruszać ma z przystanku na Kunickiego obok skrzyżowania z ul. Mickiewicza, potem skręci w prawo w ul. Mickiewicza, następnie przez Wyzwolenia (wybrane kursy przez Wygodną), Zorzę, Kalinówkę, Drogę Męczenników Majdanka i Doświadczalną dotrze na końcowy na Felinie, zaś w weekendy wybranymi kursami dotrze do przystanku Pancerniaków Felicity.

Kolejna z niespodzianek to zamiana końcówek tras między liniami 15 (dojedzie tylko do Żeglarskiej) i 37 (to ona wybranymi kursami dotrze do Dąbrowy). Następna zmiana to wysłanie wybranych kursów linii 21 do pętli Felin Europark. Linię mają obsługiwać autobusy 9-metrowe.

Ostatnia z niespodzianek to zwiększenie częstotliwości kursów na niektórych liniach w weekendy. Dzięki temu linie 7, 40 i 55 będą w soboty kursować co 20 minut, a w niedziele i dni świąteczne co pół godziny. Natomiast linia 47 w weekendy i święta pojedzie z 60-minutową częstotliwością.

To już znamy

Pozostałe zmiany prezentowano już wcześniej. Linia 39 zmieni oba przystanki końcowe. Zamiast kończyć kursy przy Leclercu pojedzie prosto przez Zana i Wojciechowską do pętli Lipniak. Właśnie stąd wyruszy do pętli Mełgiewska chłodnia (wybrane kursy będą wydłużone do Zadębia). Pętla przy Turystycznej nie zostanie osierocona, będzie tam kursować linia 57. Natomiast linia 10 zostanie skrócona do pętli Mełgiewska WSEI i nie będzie już obsługiwana przegubowcami.

Linia 44 nie dotrze już ani do Lipniaka, ani na znaczną część Czubów. Jej trasa będzie skrócona do pętli Widok. To sprawia, że dla ul. Armii Krajowej jedynym bezpośrednim połączeniem z politechniką będzie linia 14, a z przystanku Szmaragdowa 02 nie da się dojechać do politechniki bez przesiadki.

Linię 17 na pętli Widok zastąpi trolejbusowa linia 160, która z Chodźki pojedzie obecną trasą przez Lubartowską, Zamojską, Wolską i Kunickiego, a od Stokrotki trasą pożyczoną od „siedemnastki”: Zemborzycką, Diamentową, Jana Pawła, os. Widok i jeszcze dalej przez ul. Jana Pawła II do os. Poręba. Linia 17 nie będzie skręcać z Kunickiego w Diamentową, ale pojedzie prosto do pętli Abramowicka, zaś wybranymi kursami jeszcze dalej, do Dominowa, za likwidowaną linię 27.
Linia 9 zmieni numer na 159.

Dalej za miasto

1 września wybrane kursy linii 20 (we wszystkie dni tygodnia) pojadą przez Dębówkę, Barak i Panieńszczyznę do przystanku Jastków biblioteka. Uruchomiona będzie nowa linia 33 z ronda Honorowych Krwiodawców przez al. Kraśnicką, Wojciechowską, Morwową, Nałęczowską, Kolonię Dąbrowica i Płouszowice Kolonię do Tomaszowic.

Bilety okresowe

Bilet na jedną lub dwie linie spośród linii 4, 10, 15, 16, 17, 20, 21, 27, 37, 39, 44, 57, 73 i 160 będą uprawniać (aż do utraty ważności) do przejazdu tymi liniami na nowych trasach lub wszystkimi innymi liniami na odcinkach pokrywających się ze starymi trasami. Dotyczy to biletów rozpoczynających ważność najpóźniej 31 sierpnia.

Rusza kampania

W poniedziałek ZTM ma rozpocząć kampanię informującą pasażerów o zmianach. Ogłoszeń można się spodziewać we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej, na wyświetlaczach przystankowych i tych w autobusach, jak również na wiatach przystankowych i ekranach reklamowych w 50 autobusach.

Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 sierpnia 2015 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro 10 nie będzie obsługiwana autobusami przegubowymi, to które linie będą? Najbardziej zasługują na obsługę przegubowcami takie linie jak 15 i 39 no i może po części 40. Często jeździłem i jeżdżę tymi liniami i bardzo często krótkie autobusy były po prostu dla tych linii za małe żeby pomieścić tylu pasażerów(tak bywało zarówno podczas roku szkolnego jak i wakacji), tak więc niech zarząd ZTM weźmie to pod uwagę, bo te linie cieszą się dużą popularnością wśród pasażerów, ale skutecznie zniechęcają do podróży nimi, ze względu na zbyt duże obciążenie.
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2015 o 18:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale mają radnych w Piotawinie,Wygodzie oraz w Jastkowie Podleśnym. 20 do biblioteki ha ha ha
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2015 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Autobusem Wygoda będą jeździć wszyscy bo będzie za 5 min przed mpk
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2015 o 18:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli nie zostanie przedłużona linia nr20 do wygody to
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2015 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZTM podczas konsultacji obiecywał że każda dzielnica będzie miała przynajmniej jedną linię całodniową z częstotliwością 15 min . raczej tak nie jest
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!