wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Są nowe trolejbusy, powalczymy o kasę na nową trakcję

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2013, 19:16
Autor: Dominik Smaga

Do zajezdni na Helenowie dotarły wczoraj dwa trolejbusy z liczącej pięć sztuk pierwszej partii pojaz
Do zajezdni na Helenowie dotarły wczoraj dwa trolejbusy z liczącej pięć sztuk pierwszej partii pojaz

Miasto wystąpi o dotację na budowę trakcji trolejbusowej w rejonie nowego stadionu. W Warszawie zwolnić się może ok. 70 mln zł na dotacje do projektów transportowych, o które walczyć mogą Lublin, Olsztyn, Białystok, Kielce i Rzeszów

O dodatkowym naborze wniosków poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przemysłu, której najprawdopodobniej zostanie ok. 70 mln złotych w puli przewidzianej na systemy transportowe we wschodniej Polsce. To oszczędności powstałe po przetargach w Lublinie i Rzeszowie. – Ogłosiliśmy konkurs, by mieć już gotową listę projektów, gdy powstaną oszczędności – mówi Miłosz Marczuk, rzecznik PARP.

Do startu uprawnione są miasta wojewódzkie pięciu regionów wschodniej Polski. W ogłoszeniu o naborze jasno wskazane jest, na co można uzyskać dotację. To m.in. rozbudowa torów tramwajowych, adaptacja torów kolejowych na potrzeby transportu miejskiego, czy też nowe sieci trolejbusowe. Samorządy mogą starać się również o fundusze na zakup pojazdów komunikacji miejskiej, nowe zajezdnie, jak też budowę parkingów w systemie "Parkuj i jedź”. A także elektroniczne systemy zarządzania ruchem albo systemy dystrybucji biletów.

Wnioski będą przyjmowane przez PARP do 30 grudnia. – Zamierzamy z tego skorzystać – potwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Chcemy wystąpić o dofinansowanie do budowy trakcji trolejbusowej w ul. Muzycznej i nad częścią Trasy Zielonej w rejonie budowanego stadionu piłkarskiego oraz o pieniądze na przebudowę istniejącej trakcji trolejbusowej nad ul. Narutowicza pomiędzy al. Piłsudskiego a ul. Muzyczną.

Miasto nie będzie występować za to o pieniądze na zakup kolejnych autobusów i trolejbusów. – Tabor już jest, następny jest zamówiony, a my chcemy zbudować docelową sieć połączeń. Ten odcinek pozwoli odciążyć zatłoczone centrum miasta – dodaje Krzyżanowska.
Dotacje mają być przydzielane nawet do 85 proc. kosztów projektu.

NOWOŚCI W ZAJEZDNI

Do zajezdni na Helenowie dotarły wczoraj dwa trolejbusy z liczącej pięć sztuk pierwszej partii pojazdów marki Ursus zamówionych w polsko-ukraińskim konsorcjum przez Zarząd Transportu Miejskiego. Wozy są już po pierwszej części procedur odbioru, pozostałe trzy mają to jeszcze przed sobą. Kolejnym etapem będą m.in. jazdy próbne przy użyciu dodatkowego zasilania z baterii.

Po usunięciu ewentualnych usterek pojazdy trafią do ruchu. Dzięki akumulatorom trolejbusy mają być zdolne do przejechania 5 km bez zasilania z sieci. 12-metrowe mają niską podłogę, klimatyzację, monitoring i automat do sprzedaży biletów. Łącznie do Lublina trafić ma 38 takich pojazdów, z czego 12 sztuk w przyszłym roku, a pozostałe 21 w roku 2015.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Mati_80
piotr
abc
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mati_80
Mati_80 (19 listopada 2013 o 13:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zagraniczne najlepsze. Efekt pokomunistyczny "Proszki z Niemiec" itp. Bo nasze było tandetne i nikt się nie starła podnosic jakości bo nie było potrzeby kurtyna chroniła . Dajcie im szanse jak się starają. Niedługo nie będzie miał kto pracować na emerytury. W cywilizowanych kraju za granicą promuje się własne produkty i dlatego inni mają lepsze od naszego. Lata doswiadczenia i podtrzymywania tradycji tez doskonalili się na błędach. Najlepsze przykłądy Drimliner, Siemens Inspiro,Pendolino itp.

Rozwiń
piotr
piotr (5 listopada 2013 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

szkoda tylko że inwestuje się tylko w tabor a nie w ludzi którzy to obslugują

Rozwiń
abc
abc (4 listopada 2013 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po usunięciu ewentualnych usterek - to przyjechały z usterkami nowe autobusy ??????

Jak pokazuje historia zdarzają się, nawet solarisowi:

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110516/LUBLIN/606317660

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110830/LUBLIN/374927860

Rozwiń
mmm
mmm (4 listopada 2013 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po usunięciu ewentualnych usterek - to przyjechały z usterkami nowe autobusy ??????

Rozwiń
abc
abc (4 listopada 2013 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trakcji w ostatnim czasie przybywa naprawdę sporo, ciekawe jak to będzie wszystko śmigać w praktyce. I czy poza planowanymi BUS pasami będzie więcej usprawnień dla komunikacji miejskiej oraz nadania jej priorytetu.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!