Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lutego 2009 r.
20:05
Edytuj ten wpis

Są pieniądze na benzynę z CO2

0 8 A A

Gigantyczne konsorcjum powołane przez ministra gospodarki zajmie się wdrożeniem patentu prof. Nazimka z UMCS. Za trzy lata jedna czwarta wytwarzanego w Polsce dwutlenku węgla ma być przerabiana na paliwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To absolutny przełom w sprawie, o której piszemy od kilku tygodni. Chodzi o metodę sztucznej fotosyntezy, którą opracowali naukowcy z lubelskiego UMCS pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka.

Zamiast emitować dwutlenek węgla do atmosfery, można go wykorzystać. - Łącząc CO2 z wodą bez trudu uzyskamy benzynę lub olej napędowy - tłumaczy prof. Nazimek. W efekcie, mielibyśmy nie tylko własne paliwo, ale też np. tańszy prąd, bo jego producenci nie musieliby płacić gigantycznych kwot za emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Barierą, która na początku uniemożliwiała wdrożenie pomysłu prof. Nazimka były pieniądze - 100 mln zł. Tyle nie mógł wyłożyć ani UMCS, ani Ministerstwo Gospodarki, którego szef, Waldemar Pawlak, mocno zainteresował się projektem. Teraz okazuje się, że pieniądze się znajdą.

- W ciągu kilku tygodni powstanie konsorcjum, które zajmie się realizacją naszego projektu - ujawnia prof. Nazimek. - Powoła go Ministerstwo Gospodarki.

W skład grupy wejdą jednostki badawcze, w tym nasz uniwersytet, a także przedsiębiorstwa, głównie z sektora energetycznego - dodaje. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie to m.in. jeden z koncernów energetycznych oraz kilka elektrowni. To one sypną pieniędzmi.

Testowa fabryka powstanie prawdopodobnie w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim. Południowy Koncern Energetyczny buduje tam instalację do magazynowania dwutlenku węgla.

Dlaczego lubelski pomysł odjeżdża na Śląsk, a nie np. do Zakładów Azotowych "Puławy”? - U nas bardzo ciężko rozmawia się na ten temat. A na Śląsku przyjęli nas z otwartymi ramionami - podkreśla prof. Nazimek. - Ale postaramy się włączyć też kogoś od nas.

Co dalej? - Sprawdzimy koszty wdrożenia tej metody i jej opłacalność - mówi Dariusz Wójcik z PKE, który zarządza ośmioma elektrowniami w południowo-zachodniej Polsce. - Ale jeśli wszystko się potwierdzi, będą nią zainteresowane m.in. wszystkie elektrownie w kraju.

Cały projekt jest obliczony na trzy lata. - W 2011 roku ma popłynąć pierwsza benzyna z dwutlenku węgla - zapowiada prof. Nazimek. - Mało tego. W tym samym roku jedna czwarta CO2 emitowanego w Polsce będzie już przerabiana na paliwo. Na początek w zakładach, które wejdą do konsorcjum. Potem w kolejnych.

Jeśli tak się stanie, na pomyśle lubelskich naukowców zarobi nie tylko UMCS - właściciel patentu - ale także wszystkie firmy, które zainwestowały w jego realizację.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Anty Gugacz / 27 lipca 2009 o 08:55
Gugacz napisał:
Jeżeli z CO2 zrobimy benzynę, to wktótce może go nam zabraknąć. Skąd go weżmiemy? Będziemy go importować? Odzyskiwać? Żeby się nie okazało, że wkrótce nam go zabraknie. A efekt cieplarniany? Zniknie CO2, czyli wychłodzimy naszą ziemię i zginiemy z zimna. Oczywiście na te pytan ia trzeba sobie odpowiedzieć, ale życzę konsorcjum sukcesu, bo byłby to sukces spektakularny. Powodzenia. Możecie liczyć na moje wsparcie. Jak będzie emisja akcji, to napewno kupię dużą ilość.


Gugacz,

Zapisz sie do szkoly, moze Ci pomoze. Powiedz mi Mistrzu co sie stanie z dwutlenkiem wegla po spaleniu paliwa w silniku samochodu?
Myslisz, ze na swiecie zawsze byly wielkie elektrownie chroniace swiat przed wychlodzeniem przez emisje dwutlenku wegla? Moze to byla fabryka zabawek swietego mikolaja?


Gugacz,

Zapisz sie do szkoly, moze Ci pomoze. Powiedz mi Mistrzu co sie stanie z dwutlenkiem wegla po spaleniu paliwa w silniku samochodu?
Myslisz, ze na swiecie zawsze byly wielkie elektrownie chroniace swiat przed wychlodzeniem przez emisje dwutlenku wegla? Moze to byla fabryka zabawek swietego mikolaja? rozwiń
Avatar
dzidek / 12 lipca 2009 o 19:51
tylko czekać jak jakaś wielka korporacja paliwowa to zablokuje ....... zawsze wysyłali ekologów żeby wstrzymali teraz będzie trzeba załatwić coś innego ...... ale pieniądze wszystko załatwią zresztą po mojemu podobnych pomysłów powstało już multum ale wielkie korporacje wykupują prawa patentowe żeby utrzymać swój monopol....... a kolega bredzi z tym brakiem CO2 nigdy go nie zabraknie on będzie w paliwie po spaleniu go CO2 zostanie spwrotem uwolnione do atmosfery ...... 100% wyprodukowanego w ten sposób paliwa nie zostanie spalona w sposób odzyskowy i licząc sie ze stratami 100% nie da się znowu uwięzić w paliwie .....
tylko czekać jak jakaś wielka korporacja paliwowa to zablokuje ....... zawsze wysyłali ekologów żeby wstrzymali teraz będzie trzeba załatwić coś innego ...... ale pieniądze wszystko załatwią zresztą po mojemu podobnych pomysłów powstało już multum ale wielkie korporacje wykupują prawa patentowe żeby utrzymać swój monopol....... a kolega bredzi z tym brakiem CO2 nigdy go nie zabraknie on będzie w paliwie po spaleniu go CO2 zostanie spwrotem uwolnione do atmosfery ...... 100% wyprodukowanego w ten sposób paliwa nie zostanie spalona w sposób o... rozwiń
Avatar
Gugacz / 8 lipca 2009 o 21:15
Jeżeli z CO2 zrobimy benzynę, to wktótce może go nam zabraknąć. Skąd go weżmiemy? Będziemy go importować? Odzyskiwać? Żeby się nie okazało, że wkrótce nam go zabraknie. A efekt cieplarniany? Zniknie CO2, czyli wychłodzimy naszą ziemię i zginiemy z zimna. Oczywiście na te pytan ia trzeba sobie odpowiedzieć, ale życzę konsorcjum sukcesu, bo byłby to sukces spektakularny. Powodzenia. Możecie liczyć na moje wsparcie. Jak będzie emisja akcji, to napewno kupię dużą ilość.
Avatar
jafrie / 16 lutego 2009 o 17:53
Jedyni czerpiący największe korzyści z systemu monetarnego?
Avatar
Nałęczowianka niegazowana / 16 lutego 2009 o 10:50
"Łącząc CO2 z wodą bez trudu uzyskamy benzynę". Na razie to w Polsce uzyskuje się bez trudu tytuły profesorskie. Powodzenia.
Avatar
Gość / 16 lutego 2009 o 09:43
Kto to taki ze u nas bardzo ciężko się o tym rozmawia.Przecież to jakaś osoba za tym stoi,jaka?
Avatar
jafrie / 16 lutego 2009 o 08:00
To ciekawe rozwiązanie i pożyteczne, skoro można spożytkować truciznę w dobrym celu. Zastanawiam się jednak, czy nie lepiej byłoby skierować nasze wysiłki, czas, wiedzę do wykorzystania ekologicznych źródeł energii, które nie emitują trucizn do środowiska, a w związku z tym nie trzeba później głowić się, co zrobić z nimi. Zapewne w ogólnym bilansie dla ludzkości byłoby to o wiele lepsze rozwiązanie. Największy problem chyba tylko w tym, że "ktoś" mógłby stracić źródła dochodu i dlatego nie tak łatwo przezwyciężyć stereotypy naszego myślenia.
Avatar
posel mg-m / 16 lutego 2009 o 01:12
PANIE PROFESORZE,
PROSZĘ NIE ZAPOMINAĆ.
Avatar
Anty Gugacz / 27 lipca 2009 o 08:55
Gugacz napisał:
Jeżeli z CO2 zrobimy benzynę, to wktótce może go nam zabraknąć. Skąd go weżmiemy? Będziemy go importować? Odzyskiwać? Żeby się nie okazało, że wkrótce nam go zabraknie. A efekt cieplarniany? Zniknie CO2, czyli wychłodzimy naszą ziemię i zginiemy z zimna. Oczywiście na te pytan ia trzeba sobie odpowiedzieć, ale życzę konsorcjum sukcesu, bo byłby to sukces spektakularny. Powodzenia. Możecie liczyć na moje wsparcie. Jak będzie emisja akcji, to napewno kupię dużą ilość.


Gugacz,

Zapisz sie do szkoly, moze Ci pomoze. Powiedz mi Mistrzu co sie stanie z dwutlenkiem wegla po spaleniu paliwa w silniku samochodu?
Myslisz, ze na swiecie zawsze byly wielkie elektrownie chroniace swiat przed wychlodzeniem przez emisje dwutlenku wegla? Moze to byla fabryka zabawek swietego mikolaja?


Gugacz,

Zapisz sie do szkoly, moze Ci pomoze. Powiedz mi Mistrzu co sie stanie z dwutlenkiem wegla po spaleniu paliwa w silniku samochodu?
Myslisz, ze na swiecie zawsze byly wielkie elektrownie chroniace swiat przed wychlodzeniem przez emisje dwutlenku wegla? Moze to byla fabryka zabawek swietego mikolaja? rozwiń
Avatar
dzidek / 12 lipca 2009 o 19:51
tylko czekać jak jakaś wielka korporacja paliwowa to zablokuje ....... zawsze wysyłali ekologów żeby wstrzymali teraz będzie trzeba załatwić coś innego ...... ale pieniądze wszystko załatwią zresztą po mojemu podobnych pomysłów powstało już multum ale wielkie korporacje wykupują prawa patentowe żeby utrzymać swój monopol....... a kolega bredzi z tym brakiem CO2 nigdy go nie zabraknie on będzie w paliwie po spaleniu go CO2 zostanie spwrotem uwolnione do atmosfery ...... 100% wyprodukowanego w ten sposób paliwa nie zostanie spalona w sposób odzyskowy i licząc sie ze stratami 100% nie da się znowu uwięzić w paliwie .....
tylko czekać jak jakaś wielka korporacja paliwowa to zablokuje ....... zawsze wysyłali ekologów żeby wstrzymali teraz będzie trzeba załatwić coś innego ...... ale pieniądze wszystko załatwią zresztą po mojemu podobnych pomysłów powstało już multum ale wielkie korporacje wykupują prawa patentowe żeby utrzymać swój monopol....... a kolega bredzi z tym brakiem CO2 nigdy go nie zabraknie on będzie w paliwie po spaleniu go CO2 zostanie spwrotem uwolnione do atmosfery ...... 100% wyprodukowanego w ten sposób paliwa nie zostanie spalona w sposób o... rozwiń
Avatar
Gugacz / 8 lipca 2009 o 21:15
Jeżeli z CO2 zrobimy benzynę, to wktótce może go nam zabraknąć. Skąd go weżmiemy? Będziemy go importować? Odzyskiwać? Żeby się nie okazało, że wkrótce nam go zabraknie. A efekt cieplarniany? Zniknie CO2, czyli wychłodzimy naszą ziemię i zginiemy z zimna. Oczywiście na te pytan ia trzeba sobie odpowiedzieć, ale życzę konsorcjum sukcesu, bo byłby to sukces spektakularny. Powodzenia. Możecie liczyć na moje wsparcie. Jak będzie emisja akcji, to napewno kupię dużą ilość.
Avatar
jafrie / 16 lutego 2009 o 17:53
Jedyni czerpiący największe korzyści z systemu monetarnego?
Avatar
Nałęczowianka niegazowana / 16 lutego 2009 o 10:50
"Łącząc CO2 z wodą bez trudu uzyskamy benzynę". Na razie to w Polsce uzyskuje się bez trudu tytuły profesorskie. Powodzenia.
Avatar
Gość / 16 lutego 2009 o 09:43
Kto to taki ze u nas bardzo ciężko się o tym rozmawia.Przecież to jakaś osoba za tym stoi,jaka?
Avatar
jafrie / 16 lutego 2009 o 08:00
To ciekawe rozwiązanie i pożyteczne, skoro można spożytkować truciznę w dobrym celu. Zastanawiam się jednak, czy nie lepiej byłoby skierować nasze wysiłki, czas, wiedzę do wykorzystania ekologicznych źródeł energii, które nie emitują trucizn do środowiska, a w związku z tym nie trzeba później głowić się, co zrobić z nimi. Zapewne w ogólnym bilansie dla ludzkości byłoby to o wiele lepsze rozwiązanie. Największy problem chyba tylko w tym, że "ktoś" mógłby stracić źródła dochodu i dlatego nie tak łatwo przezwyciężyć stereotypy naszego myślenia.
Avatar
posel mg-m / 16 lutego 2009 o 01:12
PANIE PROFESORZE,
PROSZĘ NIE ZAPOMINAĆ.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 0

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 1 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 1

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć 0 2

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 0 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 10 3

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 19 7

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 29 63

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 11 22

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 14

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 14 7

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 7 2

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!