Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 kwietnia 2009 r.
16:24
Edytuj ten wpis

Sąd nad Wasilewskim. RELACJA NA ŻYWO (godz. 19.11)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 1 A A

W Ratuszu zaczęła się debata nad rozliczeniem prezydenta miasta z ubiegłorocznej działalności. Radni zdecydują, czy udzielą Adamowi Wasilewskiemu absolutorium z wykonania budżetu 2008 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA

Godz. 19.11, Piotr Kowalczyk, przewodniczący klubu radnych PiS

- To nie może być tak, że wchodząc na pole minowe, a potem pyta jak z niego zejść, zamiast zapytać wcześniej jak je obejść.

- To rzeczywiście jest wstyd, że ponad milion złotych pozyskanych z funduszy europejskich to jest wykonanie na poziomie samorządu 15-tysięcznego.

- Chciałem się zapytać, gdzie jest ten "Nowy Lublin" Adama Wasilewskiego. Ja już nie mówię o obietnicach wyborczych (aquapark, PKS, obwodnica wewnętrzna). (...) W podsumowaniu swoich ostatnich dwóch lat rządów chwalił się pan bramą na cmentarz. To jest dość znamienne.

- Ja panu powiedziałem w piątek, że nie mogę rekomendować klubowi udzielenia absolutorium. Miałem rekomendować klubowi PiS wstrzymanie się od głosu. Niestety na skutek klubu wtorkowego radni zmienili zdanie.

- Pan jest prezydentem miasta Lublin, potem Adamem Wasilewskim a na szarym końcu członkiem PO

- Klub PiS zagłosuje przeciw absolutorium, klub nasz na mój wniosek przegłosował dyscyplinę klubową w tej sprawie

Godz. 18.48, Paweł Bryłowski, przewodniczący kubu radnych PO

- Patrząc na same liczby ogólne bo od tego trzeba zacząć, to widać w sposób oczywisty, że budżet został wykonany w sposó prawidłowy. MOżna go porównywać z różnymi gminami i małymi i dużymi (...) i proszę zwrócić uwagę na procent przeznaczonych środków na inwestycje. Jest to procent wysoki. Z punktu widzenia prawidłowości gospodarowania środkami miejskimi jest to procent wysoki i prawidłowy (...).

- Trzeba również zwrócić uwagę na parę spraw związanych z niewykonaniem w stosunku do pierwotnych założeń wydatków związanych z inwestycjami (...) To jest wynik bardzo wielu zdarzeń, które na terenie całego województwa odciskają swoje piętno. To nie jest tylko problem polityczny związany z tym, kto ma wpływ na dzielenie środkow w sejmiku województwa (...) ale też polityki ogólniejszej. (...) Tam, gdzie spodzewmy się środków zewnętrznych zostawiamy sobie pewną rezerwę wydatków, by nie stracić tych środków zewnętrznych.

- Jeśli chodzi o kwestię zdobywania środków dla miasta (...) Myślę, że nie trzeba polemizować, wszyscy państwo zabierający głos mają rację, wszyscy oczekujemy że ta sprzedaż majątku do prywatyzacji będzie szła prawidłowo, ale też oczekujemy, że nie zostaną poczynione błędy, które będą skutkowały procesami. (...)

- Wszyscy państwo w czasie swoich wypowiedzi nie wiem, dlaczego omijaliście tak znaczące sukcesy Rady Miasta (...). Otóż są trzy sfery, które są konieczne do dobrego funkcjonowania miasta na równi z inwestycjami materialnymi. Nie da się prowadzić inwestycji w mieście pomijając sprawy kultury, sportu i wychowania. (...) Proszę spojrzeć co się stało nie tylko w tym roku ostatnim, ale przez ten czas: wzrost poważny wydatków na kulturę i sport (...). To nie jest tylko kwestia kultury. Oświata. Lublin jest takim miejscem do którego dążą ludzie z całego województwa do uczelni naszych i współpraca w tym zakresie miasta zdaje się przynosić pozytywne efekty (...). Kwestie sportu (...) nie zostały zapomniane.

- Oczywiście nie wszystko w takiej sytuacji można uznać za wynik poztywny, Byłbym hipokrytą, gdybym nie twierdził, że z samych liczb wynika, że nie wszystko jest robione jak potrzeba.

- Prawidłowe sporządzenie sprawozdania finansowego z rzeczywistością, pozytywna opinia Komisji Rewizyjnej i Regionalnej Izby Obrachunkowej,(...) upoządkowanie i realizacja najważniejszych inwestycji, które muszą pociągnąć za sobą realizację inwestycji pozornie tylko mniejszych (...). W dodatku jest utrzymana równowaga między tym, co jest chlebem powszednim, a koniecznością rozwoju duchowego (...) i dania możliwości dalszego działania i rozwoju dla całego miasta.

- Przypomnę, że ciągle jesteśmy wśród miast najbardziej się liczących i atrakcyjnych.

- W imieniu klubu PO uprzejmie państwa informuję, że będziemy głosować za udzieleniem absolutorium

Godz. 18.41 Monika Wac, radna niezrzeszona

- Pierwsza kwestia dotyczy aquaparku i niesamowitych problemów ze sprzedażą gruntu. O ile mnie pamięć nie myli, to w czasie kampanii wyborczej podpisywał pan list intencyjny z jakimś przedsiębiorstwem, które zaraz po wyborach miało budować aquapark, więc były to czcze obietnice.

- Kolejna kwestia, gdzie w budżecie wychodzi komletna nieudolość, to ul. Zana gdzie przez rok nie można uzgodnić projektu

- Jeśli chodzi o duże projekty: obwodnica, lotnisko tu do realizacji nie powinno być zastrzeżeń. Ale te wszystkie projekty wprowadziliśmy w trakcie roku budżetowego, gdyby patrzeć na pierwotny plan to realizacja byłaby nienajlepsza.

- Są działy budżetowe, które mają się świetnie. Pan prezydent twierdził, że np. na promocję jest za mało, bo tylko 5 mln zł. Zaproponowałam, żeby ściągnąć pieniądze z dróg i dać na promocję, to wtedy promowalibyśmy się w sposób rewolucyjny, bo budowa dróg leży.

- Nie możemy zagłosować na tak, będziemy głosować przeciw udzieleniu panu absolutorium

GODZ. 18.15

Zakończyła się pierwsza część debaty. Teraz nadszedł czas na wystąpienia przewodniczących klubów radnych PiS i PO.

Szef klubu PiS poprosił o 15 minut przerwy w obradach, przewodniczący rady zarządził przerwę

Godz. 17.48, Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta miasta

- Tak, niewykonane są inwestycje, jeżeli chodzi o oświatę w wysokości ponad 26 mln zł. Tylko dlaczego? Bo one warunkowane były otrzymaniem środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Te środki nie zostały uruchomione i dlatego te inwestycje nie zostały zrealizowane.

- Ulica Koncertowa (sprzedaż ziemi pod aquapark - red.). Tak, przetarg był bardzo opóźniony i to spodowowało, żę inwestorzy w tym czasie, który był, pod koniec roku, nie podeszli do przetargu.

- Większość inwestycji nie mogła powstać tak, jak większość inwestycji w tym kraju, bo przepisy się zmieniały (...), przesuwane były terminy naboru wniosków na dotacje unijne (...) nie jesteśmy odosobnieni (...). Dzisiaj proces przygotowania inwestycji trwa o wiele dłużej, niż sama realizacja, dlatego być może państwo nie są w stanie wszystkiego zauważyć.

godz. 17.40, sala obrad, Stanisław Fic, zastępca prezydenta miasta

- Ubolewam przede wszystkim nad tymi małymi inwestycjami jak chodniki, gdzie występują trudności z zamym wykupem gruntów i to jest ten problem, bo właściciele nie chcą zgadzać się na rozbiórkę płotu lub przesunięcie o kilka metrów, sprawy są w sądzie i to jest ten kłopot

godz. 17.38, sala obrad, Marek Młynarczyk, dyr, Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta

- Proces inwestycyjny ma charakter wieloletni i to, że jakaś inwestycja została wpisana do budżetu nie znaczy, że zostanie w tym roku zrealizowana

godz. 17.20, sala obrad, Adam Wasilewski, prezydent miasta

- W tym budżecie, który minął wydatki majątkowe stanowią 26 proc. budżetu, co oznacza, że Lublin znajduje się na 3 miejscu wśród miast Unii Metropolii Polskich.

- Zgadzam się, że drobne prace, to nie znaczy nieistotne, te osiedlowe, zostały wykonane w niezadowalającym stopniu. W tym roku chcemy robić to inaczej, będzie jeden przetarg na ileś tam inwestycji. Takich inwestycji mamy prawie 300 i niektóre wydziały tych prac nie wykonały, chodzi o Wydział Dróg i MOstów. Z kolei Wydział Inwestycji wykonał swój budżet 160-milionowy na poziomie 94 proc.

- Ja nie mam zamiaru komentować poczynań swoich poprzedników (...) Każdy kierownik chce wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej, bo jest z tego rozliczany (...)

Wasilewski nie uważa też za swój minus wykonywanie inwestycji planowanych przez poprzedników: - Przedłużanie Krańcowej było planowane 24 lata temu, a ja te marzenia realizuję (...) Taka jest istota władzy, w sensie że zmieniają się władze, a zadania są realizowane.

-- Wydatki majątkowe rosną. Można mówić, że nie wykonaliśmy w 100 proc. planowanych wydatków, ale one rosną. My mamy te wydatki na poziomie 1000 zł, czyli tych miast, które są najbardziej dynamiczne.

godz. 17.05, sala obrad, Dariusz Sadowski, lewica

- Wykonanie jest świetne tam, gdzie Ratusz niewiele może popsuć, udziały w podatkach, subwencje tu dochody są wykonywane. I po stronie wydatków: pensje, pochodne od wynagrodzeń, tu niewiele da się popsuć. Jeżeli weźmiemy te działy, gdzie wymaga to aktywności, to jest gorzej.(...) Piękny wiadukt mamy nad al. Witosa zbudowany w ciągu dwóch lat i jeżeli ktoś się zagapi może wylądować w polu. Czy 900 m drogi przekracza możliwości miasta? Wykonanie to 1 proc. O ul. Głuskiej lepiej nie mówić, bo można trafić do pobliskiego szpitala: wykonanie 0,2 proc.

- Po prezydencie Bryłowskim pozostał deptak, po Pruszkowskim polityka zagraniczna, pan ma szansę by zostać symbolem niezrealizowanych drobnych inwestycji

Godz. 16.52, sala obrad, Sylwester Tułajew, radny PiS

W wydatkach inwestycyjnych czytamy, że wydaliśmy 79 proc. tego, co zostało zaplanowane. W 2006 r. było to 96 proc., w 2007 r. 85 proc., a w 2008 r tylko 79 proc. tego, co zostało zaplanowane. 20 proc. tego, co zaplanowaliśmy nie zostało wydane. Inwestycje leżą.

Jak to wygląda w remontach? 88 proc. W 2006 r. 93 proc. w 2007 r. 89 proc.

Jak to wygląda w wydatkach inwestycyjnych w oświacie? Wykonanie 68 proc. Tendencja też jeżeli chodzi o inwestycje w oświacie jest tragiczna, bo w 2006 r. mieliśmy 99 proc., za 2007 r. 85 proc. za 2008 r inwestycje w oświacie sięgają dramatycznego poziomu 68 proc.

Godz.. 16. 47, sala obrad, Mariusz Banach, radny PiS

- Jest część radnych, którzy przy okazji każdego budżetu powtarzają, że jest nie tylko źle pisany formalnie, ale że jest też źle formułowany mertytorycznie. My chcemy wszystko zbudować od razu (...) tymczasem praktyka pokazuje, że co roku zajmujemy się jakąś jedną dużą inwestycją, w tym roku było to przedłużenie ul. Jana Pawła II.

- W punkcie "sprzedaż składników majątkowych" mamy wykonanie 13 proc., a w punkcie "sprzedaż działek" 16 proc. (...) Sprzedaż działek takich jak ta przy Koncertowej to nie jest tylko kwestia wpływów do kasy miasta. (...) Ta jedna z najbardziej atrakcyjnych działek inwestycyjnych na Czechowie jest siedliskiem narkomanów.

(o realizacji wydatków na budowę dróg dojazdowych do węzła obwodnicy) - Jeżeli my nie potrafimy wykorzystać miliona złotcyh na te węzły, bo tyle mneij więcej było na każdy z nich przeznaczone, to jak my wykorzystamy te 100 mln zł?

Banach wytyka też prezydentowi, że słabo wykonuje mniejsze inwestycje osiedlowe: - Na drogi wewnętrzne zrealizowano 54 proc. wydatków, na przebudowę ulic nie spełniających warunków 54 proc., na ciągi piesze i chodniki 36 proc., na oświetlenie ulic nieco ponad 50 proc. wydatków. (...) Przy każdym budżecie mówimy, że nie ma pieniędzy, a one są. Jak ja mam powiedzieć swoim wyborcom, że nie ma pieniędzy? One są.

Godz. 16.28, sala obrad, Michał Widomski, radny niezrzeszony:

- Policzyłem inwestycje, które pojawiają się w mieście, które były zaplanowane w roku 2008. Na 40 zadań zaplanowanych na początku roku 2008 22 zadań nie wykonano wcale lub prawie wcale. 40 proc., mówiąc językiem szkolnym to jest "pała".

(o środkach unijnych) - Na 300 mln złotych wydatków inwestycyjnych udało się panu pozyskać niebagatelną kwotę 1,2 mln zł. Takie kwoty faktycznie wpłynęły na konto miasta - mówi Widomski. I dodaje, że w 2006 r. Andrzej Pruszkowski, ówczesny prezydent miasta pozyskał 50 mln zł.

- Sam pan w kampanii w roku 2006 zarzucał poprzednikowi, że nie potrafi gospodarować Lublinem. (...) O ile na 40 inwestycji pan nie wykonał wcale 22, to Andrzej Pruszkowski wykonał 90 proc. tych inwestycji. (...) Jedyne co można było zarzucić Pruszkowskiemu, to to, że wiele rzeczy można było zrobić lepiej. Okazuje się, że można było zrobić o wiele gorzej.


Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nikt / 30 kwietnia 2009 o 17:14
Mam nadzieję, że to początek końca platfusów w tym mieście .... i w tym kraju...
Avatar
nikt / 30 kwietnia 2009 o 17:14
Mam nadzieję, że to początek końca platfusów w tym mieście .... i w tym kraju...
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 23 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 39 3

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 72 13

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 37 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 53 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 47 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 424 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.