środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Sąd nakazał ujawnienie zarobków członków zarządu i rady nadzorczej PGE Dystrybucja

Dodano: 31 maja 2017, 16:41
Autor: drs

Ujawnienie zarobków wszystkich członków zarządu i rady nadzorczej nakazał wczoraj sąd lubelskiej spółce PGE Dystrybucja. Takich informacji domagała się Fundacja Wolności.

Zwróciła się o to do spółki już jesienią, powołując się na Ustawę o dostępie do informacji publicznej. Pytała o wynagrodzenia i nagrody wypłacone w 2015 r.

Spółka przekazała tylko zbiorcze dane, nie chciała pokazać liczb dotyczących poszczególnych osób. Fundacja złożyła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

– Informacja o zarobkach tych osób jest informacją o majątku publicznym – tłumaczył wczoraj w sądzie Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. Podkreślał, że PGE Dystrybucja to własność PGE SA, której większość akcji posiada Skarb Państwa.

– Dane, o które wnioskuje Fundacja Wolności są to dane wrażliwe, które nie są związane z wykonywaniem funkcji publicznych – przekonywała sąd Magdalena Izdebska, pełnomocnik PGE Dystrybucja. Twierdziła, że informacje o zarobkach członków zarządu i rady nadzorczej są ich prywatną sprawą, a spółka nie musi się ze wszystkiego spowiadać.

Sąd doszedł jednak do innego wniosku i nakazał spółce, by udostępniła liczby. – Działalność spółki mieści się w pojęciu funkcji publicznych – argumentował sędzia sprawozdawca Bogusław Wiśniewski. – Jeżeli uznamy, że spółka wypełnia zadania publiczne, to i członkowie jej zarządu oraz rady nadzorczej są osobami pełniącymi funkcje publiczne. Skoro tak, to nie ma zastosowania ochrona ich prywatności dotycząca zarobków.

Na udzielenie informacji spółka będzie mieć 14 dni od otrzymania wyroku z pisemnym uzasadnieniem, chyba że złoży kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czy ją złoży? – Poczekamy na uzasadnienie – oznajmiła nam Izdebska.

QUIZ

Jak dobrze znasz zakamarki Starego Miasta w Lublinie

Czytaj więcej o: Lublin
gość
Użytkownik niezarejestrowany
qwerty
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (1 czerwca 2017 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
A ja bym jeszcze dołożył do tego ujawnienie zakresu obowiązków. Tyle kasy za samo pierdz..enie w stołki? Przeciez połowa RN nie ma zielonego pojęcia o energetyce - a główny laik to pan pruszkowski!
 I nie muszą mieć pojęcie. Wystarczy że będzie miał ukończony kurs na człoknków RN oraz zdany egzamin przed komisją MSP. W spólkach bez udziału Skarbu Państwa nawet i to jest nie wymagane. Ustawa Kodeks Handlowy oraz statut spółki określają prawa i obowiązki członków RN. Praktycznie członek RN nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje. To organ opiniujący. Nawet nie muszą mieć częstych posiedzeń rady by co miesiąc brać 100% średniej krajowej. Rada może nawet spotykać się raz w roku. Od samego początku czyli od 1989r RN były trasktowane jak dodatkowe źródła dochodu dla politycznych notabli. Dochodziłó do takich kuriozów że w ministerstwie jakiś dyrektor obejmował stołek i dodatkowo z marszu dostawał członkostwo w RN i to kilku. Dopiero ustawa "kominowa" ograniczyła to rozpasanie tylko do jednej RN. Ale i tak RN są traktowane jako łupy polityczne do opłacania sowitego partyjnych kolesi za lojalność.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja bym jeszcze dołożył do tego ujawnienie zakresu obowiązków. Tyle kasy za samo pierdz..enie w stołki? Przeciez połowa RN nie ma zielonego pojęcia o energetyce - a główny laik to pan pruszkowski!
Rozwiń
qwerty
qwerty (1 czerwca 2017 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już Ci odpowiadam. Zgodnie z ustawą w Spółkach Skarbu Państwa i Samorządowych członek RN otrzymuję "dietę" w wysokości 100% średnie płacy w przemyśle czyli obecnie ok 4500zł brutto. Przewodniczący RN 110%. "Dieta" nie wchodzi do podstawy naliczania emerytury. W Spółkach Samorządowych wysokość tych diet ustalają Radni ale wysokość kwoty nie może przekroczać zapisów w ustawie.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 06:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TERAZ SIĘ OKAŻE ILE LUDZIE PŁACĄ ZA WYNAGRODZENIA TYCH PANÓW ?.PO CO KOMU TA DYSTRYBUCJA.MA BYĆ JEDEN ODPOWIEDZIALNY ZAKŁAD PGE.CHCĘ NISKICH OPŁAT ZA MEDIA.
Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2017 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PAWLAK WALDEMAR i reszta zslowcow - ile doją z LOTNISKA LUBLIN?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!