czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Sąd ukarał prezydenta Lublina kolejną grzywną

Dodano: 28 lipca 2015, 21:55
Autor: Dominik Smaga

Kolejną grzywną ukarał sąd prezydenta za niewykonanie wyroku sprzed dwóch lat. Wyrok zobowiązał urzędników do udzielenia informacji mieszkańcowi, który prosił o dane dotyczące działania sygnalizacji na jednym ze skrzyżowań na Czubach.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Pisemny wniosek o udzielenie informacji złożył w grudniu 2012 r. Krzysztof Kowalik, który do Zarządu Dróg i Mostów słał już niejedno pismo i o niejedną informację prosił. Tym razem prosił o udostępnienie danych o tym, jak zaprogramowana jest sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z Nadbystrzycką i Krochmalną.

– Chciałem sprawdzić, czy sygnalizacja jest zaprojektowana zgodnie z przepisami – wyjaśnia Kowalik. Zarząd Dróg i Mostów ani nie udostępnił mu wtedy tych informacji, ani nie wydał decyzji odmawiającej ich udostępnienia.

Kowalik poskarżył się wtedy Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu, który w maju 2013 r. wydał wyrok zobowiązujący miasto do udzielenia odpowiedzi. Ponieważ urzędnicy zignorowali ten wyrok Kowalik złożył do sądu skargę na bezczynność urzędników, co uczynił za ich pośrednictwem, ale oni nie przekazali skargi do sądu, choć byli do tego zobowiązani. Właśnie za to, w kwietniu 2014 r., sąd wymierzył grzywnę prezydentowi Lublina, ale nie jako Krzysztofowi Żukowi personalnie, tylko jako organowi władzy.

Grzywna nie poskutkowała i miasto nie przekazało skargi do sądu. Za to, w lutym bieżącego roku prezydentowi Lublina wymierzona została druga grzywna, tym razem w wysokości 1000 złotych.

Wnioskodawca ostatecznie dostał informację, o którą prosił, ale nastąpiło to już po jego kolejnej skardze (tym razem złożonej bezpośrednio sądowi) na niewykonanie wyroku, która to skarga skutkowała wydanym kilka dni temu wyrokiem wymierzającym 500 zł grzywny „Prezydentowi Miasta reprezentowanemu przez Dyrektora Zarządu Dróg i Mostów”.

Jak tę serię zaniedbań tłumaczy samorząd?

– Niewykonanie wyroku było skutkiem zaniedbań proceduralnych Zarządu Dróg i Mostów. Ich następstwem było wypowiedzenie i rozwiązanie umowy o świadczenie kompleksowej usługi prawnej z dotychczasową kancelarią oraz przeniesienie pracownika, który prowadził sprawę na mniej odpowiedzialne stanowisko – odpisał nam Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Opisany wcześniej ciąg zdarzeń nie jest jedynym, bo w związku ze skargami tego samego lublinianina sąd jeszcze kilkakrotnie wymierzał grzywnę prezydentowi. A mogą zapaść jeszcze kolejne wyroki. – W sierpniu są wyznaczone jeszcze trzy rozprawy i będzie jeszcze jedna – wylicza Kowalik. – Szczerze mówiąc, to już sam się w tym gubię.

Gość
Zdzichu
Gość
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 lipca 2015 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Arogancja władzy PSL PO
Rozwiń
Zdzichu
Zdzichu (29 lipca 2015 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kowalik mógł by być z siebie dumny, w swojej walce z urzędnikami daje prace na kilka etatów w urzedzie.

Jeśli wszystkie pytania są równie bzdurne jak te o światła to nie ma się co dziwić że się mu nie odpowiada, wystarczy złożyć zapytanie o ustawienie każdych świateł w lublinie (a można) to urząd ma pracy na długi długi czas zamiast się zajmowac sprawami które są ważne dla przecietnego obywatela. W związku z tym taniej wychodzi zapłacić grzywnę niż tworzyć kolejne etaty tylko po to aby odpowiadać takim Kowalikom.

Z resztą jak widać sam ukręcił na siebie bat bo zamiast mieć wakacje lata po sądach.

Rozwiń
Gość
Gość (29 lipca 2015 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prosze sie takze zainteresowac budowa ulicy Slawin. Projekt zrobiomy zza biurka balagan, nic sie nie zgadza, do tego uklady polityczne, brak odpowiedzi na oficjalne pisma, inspektor nie ogarniajacy swojej funkcji, dyrekto zarzadu drog i postow ulegajacy wplywom politycznym,
Rozwiń
Gość
Gość (29 lipca 2015 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w naszym kraju urzędnik nie jest dla człowieka.....jest odwrotnie o zgrozo!
Rozwiń
Gość
Gość (29 lipca 2015 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przynajmniej teraz Sylwek robotnik roku ma pod co się trzepać :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!