poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Sąd: zaniedbania policjanta nie są przestępstwem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lipca 2009, 17:18
Autor: dj

Lubelski sąd umorzył dzisiaj sprawę Dariusza S., dowódcy konwoju, któremu uciekł więzień. Prokuratura oskarżała go o niedopełnienie obowiązków.

- To zdarzenie powinno podlegać jedynie odpowiedzialności dyscyplinarnej - stwierdził sędzia Wojciech Wolski.

Dariusz S. dowodził konwojem, który w marcu br. wiózł więźniarką do aresztu siedmiu mężczyzn. W centum Lublina policjant zwolnił do domu trzech podwładnych. Został w pojeżdzie tylko z kierowcą.

Wśród więzniów był Cezary G., specjalista od ucieczek, który już dwa razy uciekał policji. Natychmiast skorzystał z okazji. Zorientował się, że zabezpieczenia okratowanego włazu w suficie dadzą się wypchnąć długopisem. Zrobił to, wyskoczył na dach, a z niego ześlizgnął się na ulicę. Wpadł następnego dnia w Rykach.

- Oskarżony nie zapoznał się z teczką Cezarego G., z której wynikało, że ma do czynienia z kimś kto już dwa razy uciekał - wyliczał błędy policjanta prokurator. - Zwolnił do domu trzech policjantów przez co osłabił możliwości konwoju. W pojeździe został tylko policjant zajęty kierowaniem, oraz dowódca konwoju, który miał pod dozorem aż siedem osób.

Policjant, o ile takie orzeczenie się uprawomocni, nie będzie miał procesu. Sąd doszedł do wniosku, że nie popełnił przestępstwa, bo jego zachowanie było nieumyślne i nie doprowadziło do powstania większych strat. Policjanci, którzy szukali uciekiniera, i tak pełnili wówczas służbę.

Prokuratura prawdopodobnie odwoła się od niekorzystnego dla niej orzeczenia.
Procesu nie miał też uciekinier Cezary G., który dobrowolnie poddał się karze ośmiu miesięcy więzienia. Sąd doliczył je do wcześniejszych wyroków mężczyzny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!