wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Safari zakończone na dywaniku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2002, 21:57

Na dywanik do Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych pojechali dziś Adam Borowicz, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Kasy Chorych oraz Bożenna Zasada jego zastępca. Będą się tłumaczyć ze sponsorowanego wyjazdu do RPA, za uczestnictwo w którym mogą stracić stanowiska.

Jeden z uczestników wyjazdu – Seweryn Jurgielaniec, zastępca głównego inspektora sanitarnego kraju, został już zdymisjonowany. W podróży uczestniczyli też dyrektorzy z 14 kas chorych, którzy wzięli na ten czas urlopy wypoczynkowe. Z lubelskiej pojechali dyrektor Adam Borowicz oraz Bożenna Zasada, jego zastępca ds. medycznych. Towarzyszyła im także Marzenna Pomarańska, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. – Były wizyty w szpitalach, spotkania z lekarzami – mówi dyr. Borowicz.
Szkolenie zorganizowała i sponsorowała niemiecka firma GVG, tłumaczona na polski jako Towarzystwo Nauk i Kształtowania Stosunków Ubezpieczeniowych. Pokryła koszty podróży, noclegów, wyżywienia i zwiedzanie niektórych obiektów. Uczestnicy płacili z własnej kieszeni za to, co wykraczało poza program. – Wydałem ok. 1 tys. złotych – mówi Borowicz. – A ja 1,1 tys. złotych – dodaje dyr. Pomarańska.
Dziesięciodniowa wycieczka do RPA, kosztuje 5 tys. zł. – Ale trzeba doliczyć 299 zł za śniadania, 499 zł za obiadokolacje, 250 zł za wizę i 40 dolarów opłaty lotniskowej. W sumie ok. 7 tys. zł – tłumaczy Renata Pokorny z Biura Podróżny Triada w Lublinie.
Ustaliliśmy, że GVG zrzesza reprezentantów kas chorych, naukowców, szpitale, producentów sprzętu medycznego i... przemysłu farmaceutycznego. Uczestnicy zapewniają jednak, że podczas szkolenia nie zauważyli obecności żadnej firmy farmaceutycznej. Może jakieś ulotki, gadżety, prezenty? – Jedyne co dostałam to długopis z notatnikiem z napisem GVG – zapewnia dyr. Pomarańska.
Wyjazd do Afryki wywołał oburzenie parlamentarzystów. – Być może z prawnego punktu widzenia nie ma się do czego przyczepić, ale od strony etycznej nie jest to w porządku – uważa Grzegorz Kurczuk, poseł SLD. – W kapitalizmie nie ma nic za darmo.
UNUZ, któremu kasy chorych podlegają wezwał dyrektorów do siebie. – Dziś będą wyjaśniać sprawę – mówi Małgorzata Woźniak-Jure, rzecznik prasowy UNUZ.

Mariusz Łapiński - minister zdrowia

Wystąpię o wyjaśnienia dotyczące wyłącznie dwóch uczestników wyjazdu – pracowników rządowych. Dyrektorzy kas chorych nie są bowiem pracownikami ministerstwa i mogą ich odwołać rady nadzorcze kas chorych.

Program szkolenia

Poniedziałek – spotkania z przedstawicielami administracji; szkolenie nt. systemu zdrowotnego RPA; wycieczka do Przylądka Dobrej Nadziei.

Wtorek – szkolenie o opiece szpitalnej; wycieczka do winnic Paarl i Stellenbosch.

Środa – personel w służbie zdrowia; wycieczka do Grabow, Caledo, Hermanus.

Czwartek – finansowanie ochrony zdrowia; wyjazd do Franschoek.

Piątek – zwiedzanie Kapsztadu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!