środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Sanepid: Obozy dla sportowców i ministrantów działały na "dziko"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lipca 2012, 14:46
Autor: izi

Inspektorzy skontrolowali obóz sportowy w Kraśniku i obóz ministrancki w Ostrowie Lubelskim. Oba nie zostały zgłoszone do kuratorium, chociaż organizatorzy mają taki obowiązek.

Obóz sportowy w Bursie Szkolnej w Kraśniku zorganizowała Lubelska Unia Sportu, a obóz dla ministrantów - Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Łodzi.

– Przepisy Ministra Edukacji Narodowej nie zawierają żadnej wzmianki na temat sankcji, które mogłyby grozić organizatorom wypoczynków, które nie zostały zgłoszone – mówi Renata Gawron, kierownik Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

– Kiedy otrzymujemy informację o takim wypoczynku, przeprowadzamy kontrolę. W przypadku, gdybyśmy stwierdzili niewłaściwe warunki zagrażające życiu i zdrowiu, moglibyśmy zadecydować o zamknięciu wypoczynku.

Na szczęście podczas kontroli "dzikich” obozów inspektorzy niczego takiego nie stwierdzili.

Oprócz tego w poprzednim tygodniu sanepid skontrolował ponad 40 innych wyjazdowych wypoczynków dla dzieci i młodzieży i 15 organizowanych w miejscu zamieszkania. Wszystkie dostały dobre oceny.

Zastrzeżenia pojawiły się tylko wobec firm cateringowych, które dostarczały posiłki dla wypoczywających dzieci. Restauracja "Koncertowa” przy ul. Kaprysowej w Lublinie dostała 100 zł mandatu. Dostarczała posiłki na obóz zorganizowany w Domu Studenta nr 2 Politechniki Lubelskiej.

Inspektorzy sanepidu znaleźli w restauracji przeterminowane wyroby. Stwierdzili też, że łatwo psujące się produkty były przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze, a w większości pomieszczeń brakowało ciepłej wody do mycia rąk. Poza tym urządzenia chłodnicze były w niewłaściwym stanie sanitarno-technicznym.

Z kolei 300 zł mandatu dostała restauracja "Bartek” przy ul. Kruczkowskiego w Lublinie, która przygotowywała jedzenie dla dzieci przebywających w Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie. Sanepid stwierdził m.in., że personel nie przestrzega zasad higieny przy produkcji żywności, a stan urządzeń i sprzętu budzi zastrzeżenia.

Mandatem w wysokości 100 zł inspektorzy ukarali także stołówkę szkolną przy Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Stwierdzili np., że nietrwałe produkty spożywcze są przechowywane w niewłaściwej temperaturze, a stanowisko do mycia sprzętu kuchennego było wykorzystywane do wstępnej obróbki warzyw.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!