piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Sanepid zamyka kolejne gabinety dentystyczne. Za brud

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2011, 17:04

Według inspektorów, stomatolodzy nie czyszczą narzędzi tak, jak powinni. Te same końcówki wierteł st
Według inspektorów, stomatolodzy nie czyszczą narzędzi tak, jak powinni. Te same końcówki wierteł st

Sanepid zamknął we wtorek gabinet dentystyczny w Lublinie. To już kolejny przypadek w tym roku. – U niektórych stomatologów można zarazić się żółtaczką lub wirusem HIV – ostrzegają epidemiolodzy.

– Stan higieny w lubelskich gabinetach dentystycznych jest fatalny – alarmuje Paweł Policzkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Według inspektorów, stomatolodzy nie czyszczą narzędzi tak, jak powinni. I nie są to wcale rzadkie przypadki. – Te same końcówki wierteł stosują kilkakrotnie u różnych pacjentów, poddając je jedynie dezynfekcji, zamiast sterylizacji – mówi Policzkiewicz. – Do czyszczenia narzędzi stosują często jednorazowe chusteczki, nasączone chemią.

Przykłady? We wtorek sanepid zamknął kolejny lubelski gabinet stomatologiczny. Należy do pracowników Uniwersytetu Medycznego. Identyczna sytuacja zdarzyła się kilka tygodni temu podczas kontroli w gabinecie na osiedlu Botanik w Lublinie.

– Co miesiąc zamykamy po kilka lokali – mówi P. Policzkiewicz i dodaje, że od początku roku takich przypadków było już kilka. – A niektóre sprawy kierujemy do prokuratury.

Tak było w przypadku Centrum Stomatologii Klinicznej przy ul. Karmelickiej w Lublinie. W styczniu sanepid zakwestionował stan czystości w pracowni protetycznej kliniki. Prokurator bada, czy pacjenci byli narażeni na ryzyko zakażenia epidemiologicznego. – Jesteśmy w trakcie przesłuchań biegłych lekarzy sądowych. Po ich zakończeniu wydamy opinię w tej sprawie – informuje Marek Zych, zastępca prokuratora rejonowego w Prokuraturze Rejonowej Lublin-Północ.

Dentyści – oszczędzając na środkach do sterylizacji i na końcówkach – stwarzają ogromne zagrożenie epidemiologiczne.

– Wielu pacjentów po kilku latach trafia do szpitali z zaawansowanym rakiem wątroby lub z chorobą zakaźną. Często nie zdają sobie sprawy, że jej przyczyną mogło być zakażenie u dentysty – twierdzi Policzkiewicz.

Sanepid nie ukrywa, że jeszcze wzmoże kontrole. – Opracujemy zestawienie wyników inspekcji, który później upublicznimy – informuje Janusz Słodziński, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Jakie konsekwencje ponosi właściciel zamkniętego przez sanepid gabinetu? – Musi poprawić jego stan sanitarny. Wtedy wydajemy decyzję, zezwalającą na wznowienie działalności – tłumaczy Policzkiewicz. – Nie nakładamy kar pieniężnych, jak w przypadku nieprawidłowych wyników kontroli w lokalach gastronomicznych. Istnieje jednak ryzyko, że fundusz zdrowia nie podpisze kontraktu z takim gabinetem.

Wynikami kontroli są zaskoczeni lubelscy stomatolodzy. – Nie można zakładać, że wszyscy dentyści nie przestrzegają zasad higieny – mówi Jolanta Zarębska, dentystka z Lublina. – Sanepid powinien jednak kierować podobne przypadki do prokuratury – twierdzi.

Wirus zapalenia wątroby typu C

Czyli WZW C lub HCV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. Uznaje się go za przyczynę raka i marskości wątroby. HCV jest zdolny do wywołania nosicielstwa. Wykazuje dużą wrażliwość na środki i metody dezynfekcyjne, większą niż HBV (wirus zapalenia wątroby typu B), mniejszą niż wirus HIV.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
gość
rex
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 maja 2017 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STRASZNY BRUD PANUJE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM , W WARSZAWIE NA UL. PRÓŻNEJ 5m22. ostrzegam!!!!!!!!!! Narzędzia luzem leżą w szufladzie, brud, a ceny jak z najdroższej kliniki
Rozwiń
gość
gość (26 kwietnia 2011 o 13:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo, brawo- oby inne sanepidy równie wytrwale pracowały co Lubelski, tylko sobie tego życzyć.
Rozwiń
rex
rex (16 marca 2011 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego pan Policzkiewicz z nazwy piętnuje np. restauracje a skrywa nazwy gabinetów stomatologicznych ?
co Panie Policzkiewicz - są równi i równiejsi ?
Rozwiń
maggi
maggi (16 marca 2011 o 00:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego nikt nie czepi się restauracji i barów...czy sztućce, którymi jemy..wkładamy czasem niedomyte do buzi także nie powinny być dezynfekowane, sterylizowane w autoklawie i pakowane w pakiety...skąd taka awersja i nagonka sanepidu na stomatologów?..
Rozwiń
qar
qar (15 marca 2011 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy tylko u lekarzy. Zobaczcie fryzjera ( brzytwy i nozyczki są sterylizowane?), kosmetyczka (cążki do skórek) czy słyszeliście o zamknięciu jakiegoś zakładu kosmetycznego lub fryzjera. Dlatego p. P nie mówi prawdy że żółtaczką możemy się zarazić TYLKO u dentysty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!