Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 marca 2011 r.
17:04
Edytuj ten wpis

Sanepid zamyka kolejne gabinety dentystyczne. Za brud

0 23 A A
Według inspektorów, stomatolodzy nie czyszczą narzędzi tak, jak powinni. Te same końcówki wierteł st
Według inspektorów, stomatolodzy nie czyszczą narzędzi tak, jak powinni. Te same końcówki wierteł st

Sanepid zamknął we wtorek gabinet dentystyczny w Lublinie. To już kolejny przypadek w tym roku. – U niektórych stomatologów można zarazić się żółtaczką lub wirusem HIV – ostrzegają epidemiolodzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Stan higieny w lubelskich gabinetach dentystycznych jest fatalny – alarmuje Paweł Policzkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Według inspektorów, stomatolodzy nie czyszczą narzędzi tak, jak powinni. I nie są to wcale rzadkie przypadki. – Te same końcówki wierteł stosują kilkakrotnie u różnych pacjentów, poddając je jedynie dezynfekcji, zamiast sterylizacji – mówi Policzkiewicz. – Do czyszczenia narzędzi stosują często jednorazowe chusteczki, nasączone chemią.

Przykłady? We wtorek sanepid zamknął kolejny lubelski gabinet stomatologiczny. Należy do pracowników Uniwersytetu Medycznego. Identyczna sytuacja zdarzyła się kilka tygodni temu podczas kontroli w gabinecie na osiedlu Botanik w Lublinie.

– Co miesiąc zamykamy po kilka lokali – mówi P. Policzkiewicz i dodaje, że od początku roku takich przypadków było już kilka. – A niektóre sprawy kierujemy do prokuratury.

Tak było w przypadku Centrum Stomatologii Klinicznej przy ul. Karmelickiej w Lublinie. W styczniu sanepid zakwestionował stan czystości w pracowni protetycznej kliniki. Prokurator bada, czy pacjenci byli narażeni na ryzyko zakażenia epidemiologicznego. – Jesteśmy w trakcie przesłuchań biegłych lekarzy sądowych. Po ich zakończeniu wydamy opinię w tej sprawie – informuje Marek Zych, zastępca prokuratora rejonowego w Prokuraturze Rejonowej Lublin-Północ.

Dentyści – oszczędzając na środkach do sterylizacji i na końcówkach – stwarzają ogromne zagrożenie epidemiologiczne.

– Wielu pacjentów po kilku latach trafia do szpitali z zaawansowanym rakiem wątroby lub z chorobą zakaźną. Często nie zdają sobie sprawy, że jej przyczyną mogło być zakażenie u dentysty – twierdzi Policzkiewicz.

Sanepid nie ukrywa, że jeszcze wzmoże kontrole. – Opracujemy zestawienie wyników inspekcji, który później upublicznimy – informuje Janusz Słodziński, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Jakie konsekwencje ponosi właściciel zamkniętego przez sanepid gabinetu? – Musi poprawić jego stan sanitarny. Wtedy wydajemy decyzję, zezwalającą na wznowienie działalności – tłumaczy Policzkiewicz. – Nie nakładamy kar pieniężnych, jak w przypadku nieprawidłowych wyników kontroli w lokalach gastronomicznych. Istnieje jednak ryzyko, że fundusz zdrowia nie podpisze kontraktu z takim gabinetem.

Wynikami kontroli są zaskoczeni lubelscy stomatolodzy. – Nie można zakładać, że wszyscy dentyści nie przestrzegają zasad higieny – mówi Jolanta Zarębska, dentystka z Lublina. – Sanepid powinien jednak kierować podobne przypadki do prokuratury – twierdzi.

Wirus zapalenia wątroby typu C

Czyli WZW C lub HCV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. Uznaje się go za przyczynę raka i marskości wątroby. HCV jest zdolny do wywołania nosicielstwa. Wykazuje dużą wrażliwość na środki i metody dezynfekcyjne, większą niż HBV (wirus zapalenia wątroby typu B), mniejszą niż wirus HIV.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 maja 2017 o 14:53
STRASZNY BRUD PANUJE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM , W WARSZAWIE NA UL. PRÓŻNEJ 5m22. ostrzegam!!!!!!!!!! Narzędzia luzem leżą w szufladzie, brud, a ceny jak z najdroższej kliniki
Avatar
gość / 26 kwietnia 2011 o 13:24
Brawo, brawo- oby inne sanepidy równie wytrwale pracowały co Lubelski, tylko sobie tego życzyć.
Avatar
rex / 16 marca 2011 o 12:40
dlaczego pan Policzkiewicz z nazwy piętnuje np. restauracje a skrywa nazwy gabinetów stomatologicznych ?
co Panie Policzkiewicz - są równi i równiejsi ?
Avatar
maggi / 16 marca 2011 o 00:30
dlaczego nikt nie czepi się restauracji i barów...czy sztućce, którymi jemy..wkładamy czasem niedomyte do buzi także nie powinny być dezynfekowane, sterylizowane w autoklawie i pakowane w pakiety...skąd taka awersja i nagonka sanepidu na stomatologów?..
Avatar
qar / 15 marca 2011 o 12:31
Czy tylko u lekarzy. Zobaczcie fryzjera ( brzytwy i nozyczki są sterylizowane?), kosmetyczka (cążki do skórek) czy słyszeliście o zamknięciu jakiegoś zakładu kosmetycznego lub fryzjera. Dlatego p. P nie mówi prawdy że żółtaczką możemy się zarazić TYLKO u dentysty.
Avatar
gość / 14 marca 2011 o 20:47
[quote name='L' timestamp='1299747778' post='448671']
Na Karmelickiej studenci uczą się jak źle czyścić narzędzia, a potem ich gabinety też są w tragicznym stanie. Błędne koło.
[/quote]
Studenci na Karmelickiej nie uczą się sprzątać i czyścić gabinetu idioto, tylko leczyć ludzi, min. Ciebie. Student po studiach zyskuje tytuł lekarza, który zobowiązuje go min. do tego aby nie szkodzić pacjentowi: Primum non nocere.
Avatar
pacjentka / 13 marca 2011 o 19:14
Końcówka wytrzyma wiele wizyt w autoklawie a poza tym jest specjalne urządzenie,mniej agresywne,ale skuteczne do czyszczenia,oliwenia i sterylizacji końcówek.Ale drogie.Z drugiej strony jesli chce się uczciwie i duzo zarabiac,trzeba uczciwie i dużo zainwestować drodzy dentyści!!!
Avatar
power / 13 marca 2011 o 11:28
A ile taka końcówka wytrzyma "wizyt" w autoklawie? po każdym pacjencie sterylizacja to trzeba mieć ich ok. 10 (każda po ok 1500zł) ok może być ale NFZ niech płaci nie 0.9zł za punkt (duże wypełnienie wychodzi za 50zł) tylko 2 zł za punkt. Wtedy może na te końcówki lekarz wyrobi

Ale w sumie artykuł opisuje sytuację w gabinecie prywatnym a tam na pewno 50zł wypełnienie nie kosztuje a i pewnie i pacjent nie stoi w kolejce jeden za drugim jak w przychodni.

Myjcie zęby - nie będzie kłopotu
A ile taka końcówka wytrzyma "wizyt" w autoklawie? po każdym pacjencie sterylizacja to trzeba mieć ich ok. 10 (każda po ok 1500zł) ok może być ale NFZ niech płaci nie 0.9zł za punkt (duże wypełnienie wychodzi za 50zł) tylko 2 zł za punkt. Wtedy może na te końcówki lekarz wyrobi

Ale w sumie artykuł opisuje sytuację w gabinecie prywatnym a tam na pewno 50zł wypełnienie nie kosztuje a i pewnie i pacjent nie stoi w kolejce jeden za drugim jak w przychodni.

Myjcie zęby - nie będzie kłopotu rozwiń
Avatar
europejka / 12 marca 2011 o 20:56
Końcówki do wierteł są zdejmowane z tzw.uchwytów połączonych z unitem i jak najbardziej podlegaja dezynfekcji a potem sterylizacji(to jest koniecznością panie DRAKUS).Tylko w bardzo niewielu gabinetach prywatnych to się wykonuje.
Avatar
alal / 12 marca 2011 o 19:42
Proszę podać adresy gabinetów lub gdzie można sprawdzić gzie przyjmują brudasy
Avatar
Gość / 30 maja 2017 o 14:53
STRASZNY BRUD PANUJE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM , W WARSZAWIE NA UL. PRÓŻNEJ 5m22. ostrzegam!!!!!!!!!! Narzędzia luzem leżą w szufladzie, brud, a ceny jak z najdroższej kliniki
Avatar
gość / 26 kwietnia 2011 o 13:24
Brawo, brawo- oby inne sanepidy równie wytrwale pracowały co Lubelski, tylko sobie tego życzyć.
Avatar
rex / 16 marca 2011 o 12:40
dlaczego pan Policzkiewicz z nazwy piętnuje np. restauracje a skrywa nazwy gabinetów stomatologicznych ?
co Panie Policzkiewicz - są równi i równiejsi ?
Avatar
maggi / 16 marca 2011 o 00:30
dlaczego nikt nie czepi się restauracji i barów...czy sztućce, którymi jemy..wkładamy czasem niedomyte do buzi także nie powinny być dezynfekowane, sterylizowane w autoklawie i pakowane w pakiety...skąd taka awersja i nagonka sanepidu na stomatologów?..
Avatar
qar / 15 marca 2011 o 12:31
Czy tylko u lekarzy. Zobaczcie fryzjera ( brzytwy i nozyczki są sterylizowane?), kosmetyczka (cążki do skórek) czy słyszeliście o zamknięciu jakiegoś zakładu kosmetycznego lub fryzjera. Dlatego p. P nie mówi prawdy że żółtaczką możemy się zarazić TYLKO u dentysty.
Avatar
gość / 14 marca 2011 o 20:47
[quote name='L' timestamp='1299747778' post='448671']
Na Karmelickiej studenci uczą się jak źle czyścić narzędzia, a potem ich gabinety też są w tragicznym stanie. Błędne koło.
[/quote]
Studenci na Karmelickiej nie uczą się sprzątać i czyścić gabinetu idioto, tylko leczyć ludzi, min. Ciebie. Student po studiach zyskuje tytuł lekarza, który zobowiązuje go min. do tego aby nie szkodzić pacjentowi: Primum non nocere.
Avatar
pacjentka / 13 marca 2011 o 19:14
Końcówka wytrzyma wiele wizyt w autoklawie a poza tym jest specjalne urządzenie,mniej agresywne,ale skuteczne do czyszczenia,oliwenia i sterylizacji końcówek.Ale drogie.Z drugiej strony jesli chce się uczciwie i duzo zarabiac,trzeba uczciwie i dużo zainwestować drodzy dentyści!!!
Avatar
power / 13 marca 2011 o 11:28
A ile taka końcówka wytrzyma "wizyt" w autoklawie? po każdym pacjencie sterylizacja to trzeba mieć ich ok. 10 (każda po ok 1500zł) ok może być ale NFZ niech płaci nie 0.9zł za punkt (duże wypełnienie wychodzi za 50zł) tylko 2 zł za punkt. Wtedy może na te końcówki lekarz wyrobi

Ale w sumie artykuł opisuje sytuację w gabinecie prywatnym a tam na pewno 50zł wypełnienie nie kosztuje a i pewnie i pacjent nie stoi w kolejce jeden za drugim jak w przychodni.

Myjcie zęby - nie będzie kłopotu
A ile taka końcówka wytrzyma "wizyt" w autoklawie? po każdym pacjencie sterylizacja to trzeba mieć ich ok. 10 (każda po ok 1500zł) ok może być ale NFZ niech płaci nie 0.9zł za punkt (duże wypełnienie wychodzi za 50zł) tylko 2 zł za punkt. Wtedy może na te końcówki lekarz wyrobi

Ale w sumie artykuł opisuje sytuację w gabinecie prywatnym a tam na pewno 50zł wypełnienie nie kosztuje a i pewnie i pacjent nie stoi w kolejce jeden za drugim jak w przychodni.

Myjcie zęby - nie będzie kłopotu rozwiń
Avatar
europejka / 12 marca 2011 o 20:56
Końcówki do wierteł są zdejmowane z tzw.uchwytów połączonych z unitem i jak najbardziej podlegaja dezynfekcji a potem sterylizacji(to jest koniecznością panie DRAKUS).Tylko w bardzo niewielu gabinetach prywatnych to się wykonuje.
Avatar
alal / 12 marca 2011 o 19:42
Proszę podać adresy gabinetów lub gdzie można sprawdzić gzie przyjmują brudasy