niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Pod koniec września na koncie Prokuratury Okręgowej w Lublinie było tylko 150 zł. Od kilku miesięcy nie płaci ona biegłym i tłumaczom. Z limitu przyznanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynika, że w ostatnim kwartale zablokowane zostały wydatki nie tylko na administrację,
ale i prowadzenie postępowań przygotowawczych.

Marek Grodzki, zastępca prokuratora okręgowego w Lublinie, zapewnia że lubelskie prokuratury będą pracować jak dotychczas.
- Sytuacja finansowa nie może wpłynąć na jakość prowadzonych postępowań - mówi. - Prokuratorzy muszą zgromadzić wszystkie dowody, które uznają za konieczne, a więc i ekspertyzy biegłych. Nie może dojść do sytuacji kiedy np. prokurator z przyczyn oszczędnościowych odstąpi od zlecenia sekcji zwłok.
Długi lubelskich prokuratur przekraczają 1,3 mln zł. Kilkaset tysięcy winne są biegłym za wykonanie specjalistycznych opinii, które niekiedy są najważniejszymi dowodami w sprawach. - Ostatnio płaciliśmy rachunki za ekspertyzy wystawione w maju - mówi Jan Bochen, naczelnik Wydziału Budżetowo-Administracyjnego Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
Opinie kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Biegli wykonują je coraz bardziej niechętnie. Ci, którzy są płatnikami VAT, powinni odprowadzić go w dniu wystawienia faktury. Tymczasem sami odbierają wynagrodzenie dopiero po kilku miesiącach.
- Dochodzi do nieprzyjemnych rozmów z biegłymi - przyznaje prokurator Grodzki. - Tłumaczymy, że opóźnienia nie wynikają ze złej woli prokuratury.

Prokuratura zalega za ekspertyzy Zakładowi Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Lublinie. Mimo to w zakładzie, za zgodą rektora AM, dalej wykonują na jej zlecenie obdukcje i sekcje zwłok oraz zabezpieczają inne dowody. Wykonanie ekspertyz odkładane jest na później.
- Do ich przeprowadzenia potrzebne są materiały, a uczelnia nie ma środków, żeby kredytować ich zakup - mówi prof. Roman Mądro, kierownik Zakładu Medycyny Sądowej AM w Lublinie i konsultant krajowy w tej dziedzinie. - Ekspertyzy będą wykonane, jeśli zleceniodawca będzie mógł za nie zapłacić.
Kiedy prokuratura ureguluje długi? - W limitach środków przyznanych nam na ten kwartał nie ma pieniędzy na wydatki administracyjne i prowadzenie postępowań przygotowawczych - mówi J. Bochen.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!