sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Sędzia-ławniczka z zarzutami nie będzie orzekać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2013, 14:24
Autor: (jsz)

 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Sędzia-ławniczka z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód została odsunięta od orzekania. Kobieta jest oskarżona o oszustwo. Według śledczych, miała kraść gaz w swoim domu.

Nazwisko Lucyny S. jest na liście 47 oskarżonych w sprawie dotyczącej przerabiania gazomierzy.

Głównym oskarżonym jest tu Piotr K., który na zamówienie cofał liczniki swoich klientów. Proceder trwał przez lata. Z usług "fachowca” korzystali zarówno renciści i emeryci, jak i przedsiębiorcy, lekarze czy aptekarze.

Mężczyzna współpracował z prokuraturą. Śledczy dotarli i oskarżyli jego klientów. Połowa się przyznała i zgodziła dobrowolnie poddać się karze.

Lucyna S. się nie przyznaje. Prokuratura zarzuca jej, że kradła gaz przez sześć lat, powodując straty w wysokości ok. 9 tys. zł. Śledztwo w tej sprawie zakończyło się drugiego czerwca.

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Lublinie. Fakt, że kobieta została oskarżona, nie przeszkadzał jej w orzekaniu. Lucyna S. jest sędzią-ławniczką w siódmym wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Rejonowego Lublin-Zachód.

– Podczas przesłuchania zataiła ten fakt – mówi Paweł Banach, zastępca prokuratora rejonowego w Lublinie. – Wyjaśniła jedynie, że jest emerytką.

Kilkanaście dni po zakończeniu śledztwa przełożeni ławniczki zapytali śledczych czy kobieta jest na liście oskarżonych. Podstawą zapytania był anonimowy donos. Odpowiedź w tej sprawie nadeszła dopiero 6 grudnia. Nie wiadomo, dlaczego prokuratura tak długo milczała.

– Przewodniczący siódmego wydziału został natychmiast poinformowany o sprawie i poproszony o wstrzymanie się od wyznaczania Lucyny S. do składów orzekających – mówi sędzia Marta Postulska-Siwek, wiceprezes Sądu Rejonowego Lublin – Zachód. – Zawieszenie ławniczki ma skutek natychmiastowy.

Sąd nie może na dobre rozstać się z Lucyną S. Powoływanie i odwoływanie ławników leży w gestii rady miasta.

– Jeśli w sprawie zapadnie wyrok skazujący, zwrócimy się do radnych o odwołanie ławniczki – zapowiada Postulska-Siwek.

Wcześniej sąd będzie musiał wysłuchać wyjaśnień oskarżonej. Niezbędna będzie również stosowna opinia Kolegium Sądu Okręgowego oraz Rady Ławniczej. Dopiero wtedy przełożeni Lucyny S. będą mogli doprowadzić do jej odwołania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jan
stefo
Julia
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jan
Jan (10 grudnia 2013 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W gazecie posali, że w Tarnobrzegu jest sędzia, który leczy się psychiatrycznie i się na swoją chorobę powołuje chcąc się wykręcić od wpadki kradzieży ! Wymiar Sprawiedliwości sięga dna !
Rozwiń
stefo
stefo (10 grudnia 2013 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wielka mi rzecz. Znam ławniczkę która przez wiele lat pełniła swoją funkcję pomimo choroby psychicznej (udokumentowanej).

Rozwiń
Julia
Julia (10 grudnia 2013 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Nie wiadomo dlaczego prokuratura tak długo milczała".  Wiadomo, wiadomo. I nawet wiadomo który to prokurator hamował. i co z tego? Kruk krukowi łba nie urwie.

Rozwiń
Zorro
Zorro (10 grudnia 2013 o 02:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bo to się nazywa kasa (społeczna). Ja płacę, pan płaci, pani płaci za tą ... Brak słów co się wyrabia w tym kraiku. Zamiast za twarz i na bruk, to się cackają, bo sami wiele mają na sumieniu. Wiadomo w tym środowisku rączka rączkę myje. Ty mi dzisiaj pomożesz, ja nie zapomnę o tobie jutro. Bagno.

Rozwiń
Mario
Mario (9 grudnia 2013 o 18:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To pewnie dlatego, ze ławnika (czasami) określa się jako sędziego społecznego ale jest to niezawodowy członek składu orzekającego sądu, stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!