piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Lublin

Sędzia osądzona bez procesu

Dodano: 28 września 2003, 21:25
Autor: (er)

Nie będzie procesu sędzi z Lubartowa oskarżonej o poświadczenie nieprawdy w sądowych dokumentach. Sąd Rejonowy w Lublinie, który miał rozpatrywać sprawę, umorzył postępowanie ze względu na znikomą szkodliwość popełnionego czynu.

Dziś upływa termin na odwołanie się od tej decyzji przez prokuraturę. Sędzia Ewa S. była oskarżona przez Prokuraturę Rejonową we Włodawie o dwukrotne poświadczenie nieprawdy w sądowych dokumentach. W 2001 r. zajmowała się sprawą biznesmena, podejrzanego o usiłowanie wyłudzenia odszkodowania za rzekomo skradziony samochód. Postanowiła mu to auto – dowód rzeczowy w sprawie – zwrócić. Z protokołu posiedzenia i postanowienia wynikało, że w posiedzeniu uczestniczył prokurator, który domagał się takiego rozstrzygnięcia. Po kilku tygodniach sędzia wydała decyzję o zwrocie biznesmenowi kluczyków do auta, w której również wpisała, że zapadła ona z udziałem prokuratora. Prokurator w posiedzeniach nie brał udziału.
Sędzia najpierw stanęła przed sądem dyscyplinarnym. Tłumaczyła, że nazwisko prokuratora znalazło się w dokumentach omyłkowo. Usprawiedliwiała się przepracowaniem. Została pozbawiona immunitetu, zawieszona w wykonywaniu obowiązków oraz ukarana naganą. Proces sędzi miał się rozpocząć w lipcu, ale oskarżona przysłała zwolnienie lekarskie. Kolejna rozprawa została wyznaczona na wrzesień. Tymczasem w ubiegłym tygodniu sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania. – Kierował się m.in. tym, że czyn nie wiązał się z powstaniem żadnej szkody, a potem doszło do sprostowania orzeczeń – tłumaczy Barbara Du Chateau, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. Jeśli orzeczenie o umorzeniu upra- womocni się, sędzia wróci do pracy w sądzie.Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24