piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Sędzia z immunitetem

Dodano: 1 lipca 2002, 21:42

Sąd Najwyższy nie zgodził się wczoraj na odebranie immunitetu sędziemu Zygmuntowi Stefaniakowi – w stanie wojennym przewodniczącemu sądu wojskowego, który skazał na trzy lata więzienia organizatorów strajku w WSK Świdnik. Lubelski IPN wystąpił do sądów dyscyplinarnych o uchylenie immunitetu czterem sędziom i dwóm prokuratorom, którzy orzekali i oskarżali
w sprawie związkowców WSK. Sprawę sędziego Stefaniaka, obecnie sędziego Sądu Najwyższego, rozpoznano jako pierwszą. Odebranie immunitetu oznaczałoby zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.
IPN uważał, że prokuratorzy i sędziowie nadużyli swoich uprawnień i bezprawnie pozbawili wolności skazanych. Związkowcy strajkowali od 13 do 15 grudnia 1981 roku.
IPN argumentował, że aresztowano ich i ukarano za czyn, który nie był wówczas przestępstwem. Dekret z 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym, na podstawie którego osądzono strajkujących, został opublikowany i zaczął obowiązywać od 18 grudnia.
– Musimy zapoznać się z argumentami sądu – mówi Leszek Furman z lubelskiego IPN. – Wtedy zdecydujemy, czy złożymy zażalenie. Prawdopodobnie jednak nie zatrzymamy się w pół drogi. (er)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!