czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Sędzia z immunitetem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2002, 21:42

Sąd Najwyższy nie zgodził się wczoraj na odebranie immunitetu sędziemu Zygmuntowi Stefaniakowi – w stanie wojennym przewodniczącemu sądu wojskowego, który skazał na trzy lata więzienia organizatorów strajku w WSK Świdnik. Lubelski IPN wystąpił do sądów dyscyplinarnych o uchylenie immunitetu czterem sędziom i dwóm prokuratorom, którzy orzekali i oskarżali
w sprawie związkowców WSK. Sprawę sędziego Stefaniaka, obecnie sędziego Sądu Najwyższego, rozpoznano jako pierwszą. Odebranie immunitetu oznaczałoby zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.
IPN uważał, że prokuratorzy i sędziowie nadużyli swoich uprawnień i bezprawnie pozbawili wolności skazanych. Związkowcy strajkowali od 13 do 15 grudnia 1981 roku.
IPN argumentował, że aresztowano ich i ukarano za czyn, który nie był wówczas przestępstwem. Dekret z 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym, na podstawie którego osądzono strajkujących, został opublikowany i zaczął obowiązywać od 18 grudnia.
– Musimy zapoznać się z argumentami sądu – mówi Leszek Furman z lubelskiego IPN. – Wtedy zdecydujemy, czy złożymy zażalenie. Prawdopodobnie jednak nie zatrzymamy się w pół drogi. (er)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!