środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Sędziowie staną przed sądem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 maja 2002, 20:44

Lubelski Instytut Pamięci Narodowej chce uchylenia immunitetu czterem sędziom i dwóm prokuratorom, którzy w stanie wojennym aresztowali i skazali przywódców strajku w WSK w Świdniku. Wśród nich jest Leopold Piętal, prokurator okręgowy w Lublinie. Wczoraj stracił stanowisko

Wczoraj IPN poinformował o wniosku o uchylenie immunitetu sześciu prawnikom. Wieczorem dowiedzieliśmy się o dymisji prokuratora Pietala. – Odwołał go prokurator generalny – mówi Janusz Padała, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. – Nie znam jeszcze przyczyn tej decyzji.
Nieoficjalnie mówi się, że dymisja ma związek z historią sprzed ponad 20 lat. 13 grudnia 1981 roku Stanisław Pietruszewski, Józef Kępski i Leszek Graniczka zorganizowali strajk w WSK w Świdniku, w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.
Działacze trafili za kratki. Aresztowała ich lubelska prokuratura wojskowa. Stanęli przed Sądem Warszawskiego Okręgu Wojskowego – Ośrodkiem Zamiejscowym w Lublinie. Dostali po trzy lata więzienia za organizowanie i kierowanie nielegalnym strajkiem.
Lubelski IPN uważa, że związkowcy zostali pozbawieni wolności bezprawnie, a prokuratorzy i sędziowie, którzy ich aresztowali, oskarżali i sądzili, przekroczyli swoje uprawnienia.
– Pozbawienie wolności związkowców było świadomym rażącym bezprawiem – mówi Andrzej Witkowki, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.
W 1992 roku Sąd Najwyższy uniewinnił związkowców.
Wnioski IPN o pozbawienie immunitetu zostały skierowane do prokuratorskich i sędziowskich sądów dyscyplinarnych. Jeśli zostaną uwzględnione prokuratorzy i sędziowie będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

IPN chce odebrać immunitet

• Leopold Piętal, prokurator okręgowy w Lublinie
• Lech Kochanowski, do niedawna szef Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Lublinie, obecnie w warszawskim IPN
• Andrzej Kaczmarek, sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie,
zastępca rzecznika dyscyplinarnego
• Krzysztof Ogrodnik, sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie
• Roman Ciechański, sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie
• Zygmunt Stefaniak, sędzia Sądu Najwyższego
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!