Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2017 r.
17:30

Sędziowie z Lublina protestują przeciwko odwołaniu prezesów sądów. "Działania godzą w zasadę jawności"

84 77 A A
Sędziowie protestują przeciwko odwoływaniu w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów sądów bez merytorycznego uzasadnienia. Na zdjęciu: Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie do spraw karnych
Sędziowie protestują przeciwko odwoływaniu w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów sądów bez merytorycznego uzasadnienia. Na zdjęciu: Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie do spraw karnych (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Lekceważenie, upolitycznienie, kampania oszczerstw – tak sędziowie Sądu Okręgowego w Lublinie oceniają ostatnie działania władz wobec swojego środowiska. W specjalnej uchwale protestują przeciwko kadrowym czystkom w sądach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę zwołano zebranie sędziów Sądu Okręgowego w Lublinie. Była to reakcja na nagłe odwołanie prezesa i dwóch wiceprezesów tego sądu. Sędziowie przyjęli specjalną uchwałę, w której wyrażają „stanowczy i kategoryczny sprzeciw” wobec działań ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Protestują przeciwko odwoływaniu w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów sądów bez merytorycznego uzasadnienia.

– Działania takie godzą w zasadę jawności życia publicznego i transparentności podejmowanych decyzji personalnych, których motywy powinny być znane nie tylko środowisku sędziowskiemu, ale również opinii publicznej – mówi Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie do spraw karnych. – Prowadzi to także do destabilizacji całego wymiaru sprawiedliwości i podporządkowania go czynnikowi politycznemu – dodaje sędzia.

Arbitralność wydanych decyzji, forma oraz sposób ich przekazania naruszają dobre obyczaje i są przejawem rażącego lekceważenia zarówno osób pełniących funkcje kierownicze w wymiarze sprawiedliwości, jak i całego sadownictwa – czytamy w uchwale.

W Sądzie Okręgowym w Lublinie orzeka 99 sędziów. Około jedna trzecia z nich jest obecnie na urlopie. Niektórzy stawili się jednak na środowym zebraniu. Uczestniczyło w nim 67 sędziów, z których 64 głosowało za przyjęciem uchwały. Nikt nie głosował przeciw. Zebraniu przewodniczył powołany we wtorek nowy prezes SO w Lublinie – sędzia Krzysztof Niezgoda. Nie brał udziału w głosowaniu.

Sędziowie pozytywnie ocenili pracę poprzedniego kierownictwa sądu, prezesa Jerzego Rodzika oraz wiceprezesów – Piotra Morelowskiego i Przemysława Grochowskiego.

– Zebranie sędziów składa stanowczy protest przeciwko kampanii oszczerstw skierowanej w stosunku do sądów i sędziów, która nasiliła się w ostatnim okresie, a te oszczerstwa wypowiadane są także przez najwyższych przedstawicieli władzy wykonawczej – dodaje Dariusz Abramowicz.

W związku ze zmianami w kierownictwie sądu, rzecznicy SO w Lublinie zrezygnowali ze swoich funkcji. Kadrowa rewolucja w Sądzie Okręgowym w Lublinie trwa od poniedziałku. Zbigniew Ziobro odwołał wtedy wiceprezesa Piotra Morelowskiego.

Faks w tej sprawie dotarł do sądu w piątek, po godzinach pracy. Sędzia dowiedział się o swoim odwołaniu dopiero w poniedziałek. Decyzja nie zawierała żadnego uzasadnienia.

Podobnie było we wtorek, kiedy do sądu w ciągu kilku minut dotarły trzy faksy: o odwołaniu prezesa Jerzego Rodzika, wiceprezesa Przemysława Grochowskiego, a następnie powołaniu Krzysztofa Niezgody na fotel prezesa. Decyzje o odwołaniach datowane były na 18 grudnia. Tradycyjnie były to jednozdaniowe informacje bez uzasadnienia.

Nowy prezes SO w Lublinie został powołany na 6-letnią kadencję. Sędzia Niezgoda orzekał w sądzie okręgowym od czerwca tego roku. Wcześniej rozstrzygał sprawy cywilne w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód.

Komentarze 77

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 20:43
+1
Kończcie flaszkę i do domu :)
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 20:32
+1
Ponieważ zbiorowo protestujecie zbiorowo odpowiecie.Ci którzy dostali nominacje przed 1989 rokiem WON!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 20:29
+1
Niemiła księdzu ofiara choć ciele do dom. Parafrazując za bramą czekają młodzi zdolni uczciwy. Układowi lubelskiemu dziękujemy .
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 20:25
+1
Jak oni są kastą to odesłać do Indii w Polsce jest demokracja.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2018 o 09:56
Najważniejszy prawnik w kontrwywiadzie wojskowym w czasach PO/PSL na boku odzyskiwał w Warszawie kamienicę jako kurator 135latka, zmarłego od 70lat... a sądownictwo ślepe i głuche.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 16:37
Synowie i córki stalinowskich prokuratorów „martwią się o Polskę”. Można paść ze śmiechu. LOL
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 13:17
To się juz robi nudne i nikogo nie interesuje. Czy jak odwołają Pana Henia z działu administracyjnego to tez napiszecie artykuł?
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 14:53
Kto napisał tę kartkę panu Abramowiczowi, przecież on nie rozumie z tego ani słowa co czyta. Czyżby instrukcje przyszły z USA od niejakiego Sorosa. :}:}:}
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 14:12
- Czas najwyższy, żebyśmy odeszli od systemu kastowego - mówił prezydent RP.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 14:07
Cejrowski: WSZYSTKICH WON! JAK PIONKI Z SZACHOWNICY!
Avatar
Gość / 17 stycznia 2018 o 09:56
Najważniejszy prawnik w kontrwywiadzie wojskowym w czasach PO/PSL na boku odzyskiwał w Warszawie kamienicę jako kurator 135latka, zmarłego od 70lat... a sądownictwo ślepe i głuche.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 16:37
Synowie i córki stalinowskich prokuratorów „martwią się o Polskę”. Można paść ze śmiechu. LOL
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 13:17
To się juz robi nudne i nikogo nie interesuje. Czy jak odwołają Pana Henia z działu administracyjnego to tez napiszecie artykuł?
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 14:53
Kto napisał tę kartkę panu Abramowiczowi, przecież on nie rozumie z tego ani słowa co czyta. Czyżby instrukcje przyszły z USA od niejakiego Sorosa. :}:}:}
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 14:12
- Czas najwyższy, żebyśmy odeszli od systemu kastowego - mówił prezydent RP.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 14:07
Cejrowski: WSZYSTKICH WON! JAK PIONKI Z SZACHOWNICY!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 13:39
Droga Pani Racjo! Wina, że jesteśmy podzieleni jak nigdy, leży po wielu stronach. Nikt w tej walce na gesty i słowa nie chce ustąpić. Wet za wet, oko za oko, słowo za słowo, ząb za ząb. Żremy się i plujemy na siebie - ku uciesze tych, co nam dobrze nie życzą. Poziom wielu publicznych dyskusji sięga dna. I końca nie widać. To może przerażać. I odbierać chęć do mieszkania w tym kraju, wśród takich ludzi. Nie bez powodu Marszałek Piłsudski powiedział o nas kiedyś: "Naród wspaniały, ale ludzie k........" .
Avatar
racja / 21 grudnia 2017 o 12:58
undefined napisał:
.... napisał:
undefined napisał:
racja napisał:
undefined napisał:
undefined napisał:
    Też mi się nie podobało, jak zostałam wyrzucona z pracy z pogwałceniem prawa, ale sędzia orzekł, że tak będzie lepiej dla innych, którzy skorzystają na tym. I żyję z tym. Więc i nadzwyczajna kasta da radę. Oni, w przeciwieństwie do mnie, mają dożywotnią pensję. Więc nie ma co skowyczeć.
Miałem rację. Osobiste niepowodzenia czy krzywdy "nadrabiamy" teraz inwektywami i żądaniami głów i krwi, często zwykłym chamstwem. Wyobraź sobie, że sam też zostałem kilkakrotnie skrzywdzony przez wymiar sprawiedliwości. Wychodziłem z sądu wściekły i gotów byłem zadusić każdego sędziego. Ale przyszedł głos rozsądku. Winę ponosił konkretny sprzedajny lub niedouczony sędzia, a nie wszyscy. Spotkałem w instancjach wyższych innych sędziów - mądrych i sprawiedliwych - którzy odkręcili niesłuszne wyroki. I ze względu na nich nie mam prawa teraz oskarżać wszystkich. Nie mam zwyczaju domagać się gilotyn i szubienic, i wilczych biletów, choć wiem, że wielu sędziów pomyliło się ze swym powołaniem, sprzedając się różnym grupom interesów i nacisku, także politycznego. Usuńmy tych, ale nie wieszajmy wszystkich.
Gdzie w mojej wypowiedzi są: inwektywy, żądania głów i krwi, co w niej jest chamskiego?! Gdzie domagam się gilotyny i szubienicy, i wilczego biletu?! Czy widmo konieczności życia za dotychczasowe pieniądze ale bez wpływu na życie innych ludzi doprowadziło cię do aż takiego zaślepienia?! Twoja wypowiedź utwierdziła mnie w przekonaniu o słuszności pomysłu ugrupownia Kukiz'15: kadencyjność i wybór przez społeczeństwo.
Pudło! Nie jestem sędzią, co delikatnie sugerować się zdaje fragment twej wypowiedzi. I nie odnosiłem swego głosu do twojej konkretnie wypowiedzi. Miałem na myśli atmosferę towarzyszącą zmianom w sądownictwie, ten wrzask gawiedzi, obrzucanie wszystkich jak leci błotem. To nie jest sprawiedliwe i mądre! Tak sądzę. Poza tym "wybór przez społeczeństwo" nie zawsze będzie trafnym wyborem, zwłaszcza, że nie doczekaliśmy się społeczeństwa w pełni obywatelskiego. Zamiast je mądrze oświecać, wyjaśniać zawiłości życia społecznego, aktywizować do rozsądnych działań dla dobra  wspólnego, rozbudzało się złe emocje, rzucało hasłami , odwołując się do negatywnych zachowań, licząc na polityczne poparcie. I winne temu są wszystkie dotychczasowe siły polityczne. Zmienia się tylko "obiekty" ataku lub wsparcia. Tak nigdy nie zbudujemy mądrego, świadomego swych praw i obowiązków społeczeństwa. Będzie ono kierować się przede wszystkim emocjami, subiektywnymi odczuciami, a nie rozumem i namysłem. Co kilka lat, znudzone jedną opcją, wybierze inną, niekoniecznie lepszą. I tak będziemy iść kulawo przez historię - od euforii po marazm. Wracając do twojej wypowiedzi - jeśli uraziłem - przepraszam, ale popatrz sama. Mnie zwolnili to i ich niech zwolnią. Skrzywdził cię jeden człowiek - jeden sędzia, ty oczekujesz, że wszystkich to spotka. Uważam, że tak nie można, choć szanuję twoje prawo do własnej opinii.
wiesz co ta Pani w swojej wypowiedzi nawet nie sugerowała ze jestes sedzia. ale widocznie jest cos na rzeczy.  
 Ktoś tu ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. Coś jest "na rzeczy", skoro wypisujesz takie teksty. Przytoczę więc stosowny fragment: "          Czy widmo konieczności życia za dotychczasowe pieniądze ale bez wpływu na życie innych ludzi doprowadziło cię do aż takiego zaślepienia?!". Pragnę więc uspokoić, że nigdy, w przeciwieństwie do sędziów, nie miałem wpływu na życie innych ludzi, poza własnymi dziećmi. Pieniędzy w mym życiu też nie było za wiele, na pewno daleko mi do uposażeń sędziów, ale nigdy się nie skarżyłem. Poza tym w swej odpowiedzi użyłem sformułowania "zdaje się" co znaczy "chyba, prawdopodobnie", więc swej opinii nie byłem taki pewien. Ty za to masz w zanadrzu pewne odpowiedzi. Pewne, ale czy prawdziwe?
 Twierdzisz, że nie odnosiłeś sie do konkretnej wypowiedzi, a zacytowałeś właśnie moją, w której nie było nic z tego, co zarzucałeś...Więc...mówisz, prawisz mentorskim tonem jak nieboszczka Unia Wolności: niby przyznajesz błąd, a idziesz w zaparte. Ale niech będzie. Nie czuję sie urażona, ale rozczarowana. kilkadziesiąt lat prania mózgów spowodowało nieobliczalne spustoszenie w społeczeństwie: relatywizm moralny, przekłamania historii, zrujnowanie więzi rodzinnych. Wszystko to po to, by łatwiej było młodemu pokoleniu zaszczepić niechęć i wstyd do polskości. Nie dziw się, że spoleczeństwo zaczyna mówić językiem totalnej opozycji. Ja pamiętam dawne wypowiedzi działaczy PO. To od nich się zaczęło. Zasiali ziarno, teraz zbierają plony. 
 Twierdzisz, że nie odnosiłeś sie do konkretnej wypowiedzi, a zacytowałeś właśnie moją, w której nie było nic z tego, co zarzucałeś...Więc...mówisz, prawisz mentorskim tonem jak nieboszczka Unia Wolności: niby przyznajesz błąd, a idziesz w zaparte. Ale niech będzie. Nie czuję sie urażona, ale rozczarowana. kilkadziesiąt lat prania mózgów spowodowało nieobliczalne spustoszenie w społeczeństwie: relatywizm moralny, przekłamania historii, zrujnowanie więzi rodzinnych. Wszystko to po to, by łatwiej było młodemu pokoleniu zaszczepi... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 12:26
.... napisał:
undefined napisał:
racja napisał:
undefined napisał:
undefined napisał:
   Też mi się nie podobało, jak zostałam wyrzucona z pracy z pogwałceniem prawa, ale sędzia orzekł, że tak będzie lepiej dla innych, którzy skorzystają na tym. I żyję z tym. Więc i nadzwyczajna kasta da radę. Oni, w przeciwieństwie do mnie, mają dożywotnią pensję. Więc nie ma co skowyczeć.
Miałem rację. Osobiste niepowodzenia czy krzywdy "nadrabiamy" teraz inwektywami i żądaniami głów i krwi, często zwykłym chamstwem. Wyobraź sobie, że sam też zostałem kilkakrotnie skrzywdzony przez wymiar sprawiedliwości. Wychodziłem z sądu wściekły i gotów byłem zadusić każdego sędziego. Ale przyszedł głos rozsądku. Winę ponosił konkretny sprzedajny lub niedouczony sędzia, a nie wszyscy. Spotkałem w instancjach wyższych innych sędziów - mądrych i sprawiedliwych - którzy odkręcili niesłuszne wyroki. I ze względu na nich nie mam prawa teraz oskarżać wszystkich. Nie mam zwyczaju domagać się gilotyn i szubienic, i wilczych biletów, choć wiem, że wielu sędziów pomyliło się ze swym powołaniem, sprzedając się różnym grupom interesów i nacisku, także politycznego. Usuńmy tych, ale nie wieszajmy wszystkich.
Gdzie w mojej wypowiedzi są: inwektywy, żądania głów i krwi, co w niej jest chamskiego?! Gdzie domagam się gilotyny i szubienicy, i wilczego biletu?! Czy widmo konieczności życia za dotychczasowe pieniądze ale bez wpływu na życie innych ludzi doprowadziło cię do aż takiego zaślepienia?! Twoja wypowiedź utwierdziła mnie w przekonaniu o słuszności pomysłu ugrupownia Kukiz'15: kadencyjność i wybór przez społeczeństwo.
Pudło! Nie jestem sędzią, co delikatnie sugerować się zdaje fragment twej wypowiedzi. I nie odnosiłem swego głosu do twojej konkretnie wypowiedzi. Miałem na myśli atmosferę towarzyszącą zmianom w sądownictwie, ten wrzask gawiedzi, obrzucanie wszystkich jak leci błotem. To nie jest sprawiedliwe i mądre! Tak sądzę. Poza tym "wybór przez społeczeństwo" nie zawsze będzie trafnym wyborem, zwłaszcza, że nie doczekaliśmy się społeczeństwa w pełni obywatelskiego. Zamiast je mądrze oświecać, wyjaśniać zawiłości życia społecznego, aktywizować do rozsądnych działań dla dobra  wspólnego, rozbudzało się złe emocje, rzucało hasłami , odwołując się do negatywnych zachowań, licząc na polityczne poparcie. I winne temu są wszystkie dotychczasowe siły polityczne. Zmienia się tylko "obiekty" ataku lub wsparcia. Tak nigdy nie zbudujemy mądrego, świadomego swych praw i obowiązków społeczeństwa. Będzie ono kierować się przede wszystkim emocjami, subiektywnymi odczuciami, a nie rozumem i namysłem. Co kilka lat, znudzone jedną opcją, wybierze inną, niekoniecznie lepszą. I tak będziemy iść kulawo przez historię - od euforii po marazm. Wracając do twojej wypowiedzi - jeśli uraziłem - przepraszam, ale popatrz sama. Mnie zwolnili to i ich niech zwolnią. Skrzywdził cię jeden człowiek - jeden sędzia, ty oczekujesz, że wszystkich to spotka. Uważam, że tak nie można, choć szanuję twoje prawo do własnej opinii.
wiesz co ta Pani w swojej wypowiedzi nawet nie sugerowała ze jestes sedzia. ale widocznie jest cos na rzeczy.  
  Ktoś tu ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. Coś jest "na rzeczy", skoro wypisujesz takie teksty. Przytoczę więc stosowny fragment: "   Czy widmo konieczności życia za dotychczasowe pieniądze ale bez wpływu na życie innych ludzi doprowadziło cię do aż takiego zaślepienia?!". Pragnę więc uspokoić, że nigdy, w przeciwieństwie do sędziów, nie miałem wpływu na życie innych ludzi, poza własnymi dziećmi. Pieniędzy w mym życiu też nie było za wiele, na pewno daleko mi do uposażeń sędziów, ale nigdy się nie skarżyłem. Poza tym w swej odpowiedzi użyłem sformułowania "zdaje się" co znaczy "chyba, prawdopodobnie", więc swej opinii nie byłem taki pewien. Ty za to masz w zanadrzu pewne odpowiedzi. Pewne, ale czy prawdziwe?
  Ktoś tu ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. Coś jest "na rzeczy", skoro wypisujesz takie teksty. Przytoczę więc stosowny fragment: "   Czy widmo konieczności życia za dotychczasowe pieniądze ale bez wpływu na życie innych ludzi doprowadziło cię do aż takiego zaślepienia?!". Pragnę więc uspokoić, że nigdy, w przeciwieństwie do sędziów, nie miałem wpływu na życie innych ludzi, poza własnymi dziećmi. Pieniędzy w mym życiu też nie było za wiele, na pewno daleko mi do uposażeń sędziów, ale nigdy się... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 12:10
niemato jak zapeło napisał:
Do gostka z 20.07. Nikt nie "żąda głów" wszystkich i tak zapewne nie będzie. POpadasz w jakąś skrajną paranoję.
 To chyba czytamy różne teksty i słyszymy różne głosy. Paranoiczna to jest większość głosów na tym forum.