Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2014 r.
19:16
Edytuj ten wpis

Sejmik: PiS wygrało, ale rządzić będzie PSL z PO. Kto będzie w zarządzie?

2 26 A A

Udało się. Po pięciu dniach od wyborów są znane oficjalne wyniki głosowania do sejmiku. Choć najwięcej mandatów zdobyło PiS, nadal rządzić będzie koalicja PSL-PO.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostatnie prace Wojewódzkiej Komisji Wyborczej trwały jeszcze w piątek. W południe ogłoszono oficjalne wyniki: 13 mandatów dla PiS, 12 zdobyło PSL, 7 PO a jeden dostał SLD. Najwięcej głosów zdobyło PSL (236 126). Dlaczego więc PiS (232 118 głosów) ma jeden mandat więcej? - Wynika to z systemu liczenia metodą D'Hondta. PSL nie zdobyło żadnego mandatu w Lublinie, PO zdobyła trzy, a PiS dwa. Stąd taki podział - tłumaczy sędzia Anna Samulak, przewodnicząca WKW w Lublinie. Frekwencja wyniosła 49,82 proc. Nieważnych głosów było aż 144 722. - Bardzo dużo osób stawiało krzyżyk na każdej stronie książeczki z listami - tłumaczy Samulak.

Taki wynik oznacza, że województwem nadal rządzić będzie koalicja PSL-PO. Jednak karty rozdawać będą teraz ludowcy, którzy uzyskali najlepszy wynik w historii wyborów do sejmiku. Słabsze notowania Platformy mogą sprawić, że odwrócą się proporcje w 5-osobowym zarządzie województwa: PSL będzie miało trzy osoby, a PO dwie. - Na pewno będziemy rekomendować Sławomira Sosnowskiego na marszałka - mówi europoseł Krzysztof Hetman (PSL). W piątek z zadowoleniem podkreślał, że jego partia uzyskała dobry wynik w powiatach. - Wygraliśmy w 14 radach powiatu, w 10 możemy rządzić samodzielnie. Oczywiście nie będziemy stosować monopolu i zaprosimy do współpracy wszystkich partnerów.

W PiS, mimo zwycięstwa, nastroje są gorsze, bo partia osiągnęła słabszy wynik niż zakładała. - Według naszych sondaży byliśmy na granicy samodzielnego rządzenia. Będziemy analizować, co sprawiło, że tak się nie stało. Czy problemy z liczeniem głosów i niesprawność systemu, czy zaszkodziła nam tzw. afera madrycka - mówi senator PiS Grzegorz Czelej. Dodaje, że z powodu "skali nieprawidłowości, wynik został wypaczony”, dlatego najlepiej byłoby powtórzyć wybory do sejmiku.

PO też nie osiągnęła tego, co założyła. - Naszym celem było osiem mandatów. Zabrakło niewiele. Najważniejsze jednak, że mamy większość w koalicji i możemy skoncentrować się na pracy na rzecz województwa - mówi Krzysztof Grabczuk, obecny wicemarszałek.

W piątek obie partie oficjalnie rozpoczęły negocjacje dotyczące koalicji. Na sobotę PSL zwołało konferencję prasową w sprawie przyszłego zarządu województwa.

Taki będzie Sejmik Województwa Lubelskiego

PiS
Marek Wojciechowski (18 084 głosy), Grzegorz Muszyński (16 725), Artur Soboń (12 645), Agata Borowiec (12 366) , Jarosław Stawiarski (9 786), Krzysztof Głuchowski (9 517), Zdzisław Podkański (8 950), Jerzy Szwaj (8 754), Andrzej Olborski (7 774), Ewa Panasiuk (6790), Maria Gmyz (6 666), Jan Frania (6 604), Andrzej Pruszkowski (5506).

PSL
Sławomir Sosnowski (23 417 głosów), Arkadiusz Bratkowski (16 632), Piotr Rzetelski (11 790), Grzegorz Kapusta (10 318), Marek Kos (10 204), Artur Walasek (9 653), Michał Cholewa (9 518), Przemysław Litwiniuk (9 115), Stanisław Misztal (5 618), Adam Rychliczek (5 286), Jan Kowalik (5 086), Marek Kopeć (4 484).

PO
Krzysztof Żuk (24 957 głosów), Krzysztof Grabczuk (23 960), Teresa Gutowska (8 303), Krzysztof Bojarski (5 584), Anna Woźnica (6 693), Adam Wasilewski (3 375), Bożena Lisowska (3 167).

SLD Lewica Razem
Riad Haidar (13 133 głosy)

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xx / 22 listopada 2014 o 16:50

żuk nie moze byc w sejmiku bo bedzie Prezydentem!!!!

Avatar
zez / 22 listopada 2014 o 11:18

od kąd pis nie rządzi to wszystko krytykuje " nikt nam nie wmówi że białe jest białe...."  na budowaniu nienawiści nic nie osiągną

Avatar
rep / 22 listopada 2014 o 11:15

idioci co to za sonda...  jak oceniasz wyniki wyborów do sejmiku

Avatar
Josef / 22 listopada 2014 o 10:40

Tak chytrze przekręt został przygotowany aby ta sama koalicja rządziła,ale wybry wygrywa pazerny PSL,bo to złe światło nie rzuca się na hazardzistów/PO/.Ale rzadzić bedą Ci sami.To jednak pomoże aby faryzeusze/PSL/którzy niszczą systematycznie polskie rolnictwo, wypdli na zawsze z polskiego parlamentaryzmu! Ten zaplanowany scenariusz ciągnie się od kwietnia 2010 roku.Po drodze zginął Petelicki ,jako niewygodny wojskowy,a Lepper -cywilny..Cóz ciąg dalszy nastąpi.Może wreszcie zieloni faryzeusze się stołkami zachłysną???,A prawda ujrzy światło dzienne???

Avatar
antypiss / 22 listopada 2014 o 10:33
Do @Naród Polski. Ta demonstracja to przeciwko polskiemu państwu? Bo nie bardzo rozumiem z Twojego wpisu o co chodzi. Może to dlatego, jednak czytam ze zrozumieniem ;)
Avatar
Gość / 22 listopada 2014 o 10:19

a co narodowiec robił w komisji wojewódzkiej? Przecież podobno wybory są sfałszowane... ?

Avatar
pisra / 21 listopada 2014 o 23:33
Trzeba bylo gorsze kody wymyslec szanowna redakcjo pid to wpisZe 123 i juz
Avatar
piotr / 21 listopada 2014 o 23:26
Widze ze redakcja pro pis bo z po ni mozna napisac komentarza
Avatar
kijo / 21 listopada 2014 o 23:13
piss to znaczy w jezyku angielskim nic innego jak. ...
Avatar
Natka / 21 listopada 2014 o 22:45

Gdyby nie Żuk i Grabczuk to PO w lubelskiem by nie było. We dwóch zrobili 50 tys. głosów!!!


Tylko pogratulować.
Avatar
xx / 22 listopada 2014 o 16:50

żuk nie moze byc w sejmiku bo bedzie Prezydentem!!!!

Avatar
zez / 22 listopada 2014 o 11:18

od kąd pis nie rządzi to wszystko krytykuje " nikt nam nie wmówi że białe jest białe...."  na budowaniu nienawiści nic nie osiągną

Avatar
rep / 22 listopada 2014 o 11:15

idioci co to za sonda...  jak oceniasz wyniki wyborów do sejmiku

Avatar
Josef / 22 listopada 2014 o 10:40

Tak chytrze przekręt został przygotowany aby ta sama koalicja rządziła,ale wybry wygrywa pazerny PSL,bo to złe światło nie rzuca się na hazardzistów/PO/.Ale rzadzić bedą Ci sami.To jednak pomoże aby faryzeusze/PSL/którzy niszczą systematycznie polskie rolnictwo, wypdli na zawsze z polskiego parlamentaryzmu! Ten zaplanowany scenariusz ciągnie się od kwietnia 2010 roku.Po drodze zginął Petelicki ,jako niewygodny wojskowy,a Lepper -cywilny..Cóz ciąg dalszy nastąpi.Może wreszcie zieloni faryzeusze się stołkami zachłysną???,A prawda ujrzy światło dzienne???

Avatar
antypiss / 22 listopada 2014 o 10:33
Do @Naród Polski. Ta demonstracja to przeciwko polskiemu państwu? Bo nie bardzo rozumiem z Twojego wpisu o co chodzi. Może to dlatego, jednak czytam ze zrozumieniem ;)
Avatar
Gość / 22 listopada 2014 o 10:19

a co narodowiec robił w komisji wojewódzkiej? Przecież podobno wybory są sfałszowane... ?

Avatar
pisra / 21 listopada 2014 o 23:33
Trzeba bylo gorsze kody wymyslec szanowna redakcjo pid to wpisZe 123 i juz
Avatar
piotr / 21 listopada 2014 o 23:26
Widze ze redakcja pro pis bo z po ni mozna napisac komentarza
Avatar
kijo / 21 listopada 2014 o 23:13
piss to znaczy w jezyku angielskim nic innego jak. ...
Avatar
Natka / 21 listopada 2014 o 22:45

Gdyby nie Żuk i Grabczuk to PO w lubelskiem by nie było. We dwóch zrobili 50 tys. głosów!!!


Tylko pogratulować.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów?

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów? 0 0

W szpitalu klinicznym przy ul. Staszica w Lublinie około stu pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Chcą zarabiać więcej. W ich ślady idą koleżanki ze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego.

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 0 0

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 0 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 0

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 0 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 0 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty
film

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty 0 1

Plejadę związanych z Lublinem gwiazd zobaczymy w wideoklipie do utworu „Home” lubelskiego muzyka występującego pod pseudonimem Yankee. Premiera teledysku już dzisiaj

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy"

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy" 0 13

Na zdjęciu umieszczonym w popularnym portalu społecznościowym widać, jak po sałacie chodzi robak. Szpital tłumaczy, że to „incydentalny przypadek”. A sanepid uspokaja, że to gąsienica błyszczki jarzeniówki – niegroźna dla ludzi.

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU 0 0

Stanbest jest nowoczesną firmą, która oferuje usługi kompleksowego utrzymania czystości dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jeden z punktów obsługi klienta działa na terenie Lublina i okolic.

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach!

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach! 0 0

Lato to najlepszy czas na wypoczynek i warto wykorzystać go tyle, ile tylko się da. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a mamy możliwość spędzenia weekendu w tak pięknych miejscach, jak polskie góry czy morze, to koniecznie trzeba z tego korzystać. Ile kosztuje taki weekend i co warto wybrać na swoją bazę wypoczynkową?

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko 0 1

Koszykówka uliczna W sobotę w Lublinie odbył się Alco Cup 11. W imprezie rywalizowało blisko 100 zawodników. Zawody odbyły się pod patronatem Dziennika Wschodniego

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat 0 0

Ponad półtora promila alkoholu w organizmie miał motocyklista, który w Klikawie (pow. puławski) zderzył się z samochodem. Trzy osoby trafiły do szpitala.

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym
21 czerwca 2018, 18:00

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym 0 0

Co Gdzie Kiedy. Światowa literatura i intymne, osobiste opowieści. Polski, włoski i francuski, bo „prawdziwa opowieść jest możliwa tylko w języku ojczystym”. Od czwartku do niedzieli „Spotkania z opowiadaczami świata”.

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo]
film

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo] 0 0

Maria Romanek, jako druga w historii "Milionerów", wygrała milion. Jak jej się to udało? - Najważniejsze jest szczęście - powiedziała. Jak przygotowywała się do programu?

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim 0 0

Od wczoraj w muzealnych salach można oglądać obrazy do tej pory zdobiące prywatne mieszkanie. Cenną kolekcję, z zastrzeżeniem by była udostępniona na ekspozycji, przekazali Muzeum Lubelskiemu państwo Iwona i Ireneusz Hofmanowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!