poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Sejmik: targi, dile i układanki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2008, 19:21

Czy będziemy mieli nowego marszałka województwa okaże się po dzisiejszym sejmiku. Przedstawiamy polityczne scenariusze.

Pod wnioskiem o odwołaniem Zdrojkowskiego podpisało się 20 radnych wojewódzkich z PO, PSL, SLD i części Samoobrony. Twierdzą, że pisowski marszałek źle rządzi województwem (choć pięcioosobowym zarządzie województwa jest trzech ludzi z Platformy, a wszystkie uchwały podejmowane były jednogłośnie).

Zarzucają mu m. in. złą organizację pracy Urzędu Marszałkowskiego, opóźnienia w podejmowaniu decyzji, złe zarządzanie finansami województwa. Dla PiS prawdziwe motywy ich przeciwników są polityczne. Sami działacze Platformy przyznają, że dostali rozkaz z Warszawy żeby do władzy w województwie dopuścić ludowców.

Wyniki dzisiejszego głosowania są niepewne. Jest tajne, a 20 głosów to minimum żeby odwołać Zdrojkowskiego. Autorzy wniosku nie mają do siebie zaufania. Jeden z nich mówi, że na kartach do głosowania będą stawiać znaczki żeby było wiadomo czy ktoś się wyłamał. - Słyszałem o naciskach na poszczególnych radnych. Są straszeni, że oni lub ich bliscy stracą pracę. To gangsterskie metody - mówi Andrzej Pruszkowski radny PiS, jednak nazwisk nie chce podać.

W sejmikowych kuluarach pada nazwisko Mariana Jaworskiego, szefa podległego wojewodzie z PSL Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jaworski podpisał się pod wnioskiem o odwołanie Zdrojkowskiego, ale na posiedzeniu komisji rewizyjnej opiniującej dokument wstrzymał się. - Bzdura. Radni mają wolną wolę i sami mam nadzieję dojrzeli do decyzji - mówi Sławomir Sosnowski szef radnych PSL.

Jednak prawdziwe emocje zaczną się po ewentualnym odwołaniu Zdrojkowskiego. Kto zostanie nowym marszałkiem? Nasi rozmówcy przedstawiają po kilka scenariuszy. - Wystawimy obecnego członka zarządu Krzysztofa Grabczuka - informuje Janusz Palikot szef lubelskiej PO. Jeśli Grabczuk przepadnie, Platforma może spróbować szczęścia z obecnym wicemarszałkiem Jackiem Sobczakiem, a ludowcy trzymają w zanadrzu Sosnowskiego.

- Do gry chce wrócić Pruszkowski - mówi nam jeden z autorów wniosku o odwołanie Zdrojkowskiego. Tłumaczy: - Będzie kandydatem PiS na nowego marszałka. Spróbuje utworzyć wielką koalicję wszystkich dużych ugrupowań.

Jeszcze inne warianty przedstawia dobrze poinformowany działacz PO: - Jest 50 proc. szansy, że nie odwołamy Zdrojkowskiego, bo wyłamie się jedna lub dwie osoby. Druga możliwość to Grabczuk marszałkiem. Jednak jeśli PiS obliczy, że zebrał większość dla Pruszkowskiego, to nie zawaha się poświęcić Zdrojkowskiego.

To będzie handlowa niedziela - mówił nam w piątek z ironią pisowski polityk. - Widocznie patrzy na swoich kolegów - ripostuje poseł Edward Wojtas (PSL). Ostatnie ustalenia zapadną tuż przed sejmikiem choć liderzy Platformy i PSL ustalali plan działań wczoraj wieczorem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
anonim
evo
slojxy
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

anonim
anonim (29 stycznia 2008 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych" - znamienita i prężnie działająca instytucja, niezbędna, konieczna dla zapewnienia kontroli nad jakością marchewek i kalafiorów. O którą to jakość dbają dostawcy tak, czy tak, bo inaczej nic nie sprzedadzą. Żenada? Prowokacja? Słyszał ktoś o nich? PIH, fitosanitarni, rzecznik konsumenta, Sanepid, ale WIJHAR-S?... Placówka Pierwszego Strażaka jak nic, do płacenia składek jak znalazł...
Rozwiń
evo
evo (28 stycznia 2008 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko polityczni idioci mogą zgłaszać pruszona!! Przecież ludzie mają go totalnie dość - większym nieudacznikiem jest chyba tylko podkański.
Rozwiń
slojxy
slojxy (28 stycznia 2008 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kazdy tylko nie Pruszon,czy on nie moze dac sobie juz na luz!?
Rozwiń
Torq
Torq (28 stycznia 2008 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Geezus! Znowu Pruszon!? Czy on nie może po prostu zniknąć w pomrokach dziejów? Znów będziemy zmuszeni do oglądania jego gęby?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!