Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2015 r.
7:15
Edytuj ten wpis

Setka w mieście - stracisz prawo jazdy. "To krok w dobrym kierunku"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
490 54 A A

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące. To samo spotka przewożących w aucie zbyt dużą liczbę osób

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To propozycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które znalazły się w przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji m.in. Kodeksu karnego oraz Prawa o ruchu drogowym.

Głównym punktem nowelizacji jest propozycja, aby to prowadzący kontrolę drogową policjant zabierał prawo jazdy kierowcy, który przekroczy dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

- Jeżeli kierowca w dalszym ciągu będzie prowadzić pojazd, 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymano mu prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW.

W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Dobre zmiany?

- To krok w dobrym kierunku. Zabranie prawa jazdy bezpośrednio na drodze jest znacznie bardziej dolegliwe, niż 1000-złotowy mandat - ocenia Filip Kaczanowski, instruktor w Skoda Auto Szkoła. - Wreszcie ktoś zadbał o nowelizację prawa w kontekście poprawy bezpieczeństwa - dodaje.

Zdaniem Kaczanowskiego, lekceważenie limitów prędkości jest charakterystyczne dla polskich kierowców. - Niestety, mało kto wie, jakie są tego skutki. Z samej tylko fizyki wynika, że 70-kilogramowy kierowca podczas zderzenia z prędkością 50 km/h osiąga masę 3 ton. Dlatego tak ważne jest "temperowanie” tych, którzy mają zbyt ciężką prawą nogę - przekonuje.

Policja nie komentuje nowych przepisów. - Jeżeli wejdą w życie, to będziemy je egzekwować - usłyszeliśmy od funkcjonariuszy drogówki.

MSW proponuje także, aby w ten sam sposób karać kierowców, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. Wystarczą o dwie osoby więcej, niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Propozycja PiS nie przeszła

Nowe przepisy mają też pomóc w walce z nietrzeźwymi kierowcami. Mowa jest m.in. o dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów dla kierowców siadających na "kółko” po pijanemu mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, dotkliwych karach finansowych za jazdę na "podwójnym gazie” oraz obowiązku zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej ("alcolock”) dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Z ciekawostek - ostatecznie nie przeszła propozycja PiS, by sądownie konfiskować samochód w przypadku stwierdzenia, że kierowca był pijany.

Jeszcze w tym roku

MSW chce, aby nowe przepisy weszły w życie jeszcze w tym roku, po przejściu niezbędnej drogi legislacyjnej - Senat, podpis prezydenta, ogłoszenie i 30-dniowe vacatio legis.

To prowadzący kontrolę drogową policjant będzie zabierał nam na trzy miesiące prawo jazdy, jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
majjkaa59 / 4 marca 2015 o 14:27

Ciekawa sytuacja z tą drogą wynikła, dużo czytałem o tym też na http://cyfroswiat.pl/

świetne artykuły na różne tematy.

Avatar
Kris / 11 lutego 2015 o 08:28

Ciekawy jestem jak to będzie z komunikacja miejską. Ilu kierowców może stracić prace przez jazdę w godzinach szczytu gdzie każdy autobus ma ograniczenia w ilości miejsc zarówno siedzących jak i stojących. 2 osoby za dużo i po praku na 3 miesiące. Nic tylko stać w centrum miesta na przystankach i liczyc osoby.

Avatar
zeta / 10 lutego 2015 o 15:58

CIEKAWE ,LEŻELI JEDZIE KTOŚ Z "FIRMY" TO KOLEDZY GO PUSZCZAJĄ NAWET DLA PICU DOKUMENTÓW NIE SPRAWDZAJĄ . BYLEM OSTATNIO ŚWIADKIEM TAKIEGO ZDARZENIA

Avatar
paprykarz z Łodzi / 10 lutego 2015 o 08:06

Zamiast rozmawiać,debatować o kryzysie w kraju,o rolnikach,górnikach to tuskojeby robią wrzutę o kierowcach,przepisach czy o gender,co za POje***y rząd !!!!!!!   ech. Jak Qurwa żyć w tym dzikim kraju ?

Avatar
senator / 10 lutego 2015 o 08:02

A czemu to ma służyć. Czy były jakieś wypadki i jakie? Jak kroś jedzie 100 to wie co robi. Może trzeba byłoby zacząć od zmiany przepisów. Biała tablica, szczere pole, ale obowiazuje 50. Już widzę uśmiechnięte buźki i arogancję władzy. Najważniejsze to dokopać, bo takie przepisy. No to trzeba zmienić. Tam gdzie trzeba niech będzie 50 czy nawet 40, ale tam gzie są po dwa pasy i durne ograniczenia? Niech ktoś się w łep puknie?

No to gdzie wtedy szukać pieniędzy ?

No to gdzie wtedy szukać pieniędzy ?

rozwiń
Avatar
speed car / 10 lutego 2015 o 07:59

A czemu to ma służyć. Czy były jakieś wypadki i jakie? Jak kroś jedzie 100 to wie co robi. Może trzeba byłoby zacząć od zmiany przepisów. Biała tablica, szczere pole, ale obowiazuje 50. Już widzę uśmiechnięte buźki i arogancję władzy. Najważniejsze to dokopać, bo takie przepisy. No to trzeba zmienić. Tam gdzie trzeba niech będzie 50 czy nawet 40, ale tam gzie są po dwa pasy i durne ograniczenia? Niech ktoś się w łep puknie?

Avatar
kierowca bombowca / 9 lutego 2015 o 19:30


"To krok w dobrym kierunku"

A meta kiedy? Zabranie prawa jazdy za 51km/h ?

A może ruszylibyście d0py i zajęli najpierw nieżyciowym oznakowaniem? Na przykład dwupasmówka i 50 - tylko po to, żeby kosić mandaty.

Nie wyszło chójom kiedyś drenowanie kieszeni przez fotoradary [ przeliczyli się ] to teraz złodzieje kombinują z innej mańki.

Avatar
fs / 9 lutego 2015 o 19:11

"To krok w dobrym kierunku"

A meta kiedy? Zabranie prawa jazdy za 51km/h ?

A może ruszylibyście d0py i zajęli najpierw nieżyciowym oznakowaniem? Na przykład dwupasmówka i 50 - tylko po to, żeby kosić mandaty.

Avatar
siomik / 9 lutego 2015 o 17:54

To w końcu za 100 km/h zabiorą prawo jazdy czy za przekroczenie o 50 ? Bo czegoś tu nie rozumiem.

Zależy wszystko od POŁY, jak nastrój będzie miał w danej chwili to tak będzie interpretował jak będzie chciał.

Avatar
Mietek / 9 lutego 2015 o 17:52
Tak nareszcie. Lublin ma wszerz i w poprzek 12-15 km. Roznica miedzy 50 a100 km/godz. Roznica nawet nie uwzgledniajac sygnalizacji swietlnej pomiedzy skrajnymi obrzezami miasta to kilka minut. Wiec tyle co nic. A skutki wypadku diametralnie rozne. Tylko Przyklasnac.
Avatar
majjkaa59 / 4 marca 2015 o 14:27

Ciekawa sytuacja z tą drogą wynikła, dużo czytałem o tym też na http://cyfroswiat.pl/

świetne artykuły na różne tematy.

Avatar
Kris / 11 lutego 2015 o 08:28

Ciekawy jestem jak to będzie z komunikacja miejską. Ilu kierowców może stracić prace przez jazdę w godzinach szczytu gdzie każdy autobus ma ograniczenia w ilości miejsc zarówno siedzących jak i stojących. 2 osoby za dużo i po praku na 3 miesiące. Nic tylko stać w centrum miesta na przystankach i liczyc osoby.

Avatar
zeta / 10 lutego 2015 o 15:58

CIEKAWE ,LEŻELI JEDZIE KTOŚ Z "FIRMY" TO KOLEDZY GO PUSZCZAJĄ NAWET DLA PICU DOKUMENTÓW NIE SPRAWDZAJĄ . BYLEM OSTATNIO ŚWIADKIEM TAKIEGO ZDARZENIA

Avatar
paprykarz z Łodzi / 10 lutego 2015 o 08:06

Zamiast rozmawiać,debatować o kryzysie w kraju,o rolnikach,górnikach to tuskojeby robią wrzutę o kierowcach,przepisach czy o gender,co za POje***y rząd !!!!!!!   ech. Jak Qurwa żyć w tym dzikim kraju ?

Avatar
senator / 10 lutego 2015 o 08:02

A czemu to ma służyć. Czy były jakieś wypadki i jakie? Jak kroś jedzie 100 to wie co robi. Może trzeba byłoby zacząć od zmiany przepisów. Biała tablica, szczere pole, ale obowiazuje 50. Już widzę uśmiechnięte buźki i arogancję władzy. Najważniejsze to dokopać, bo takie przepisy. No to trzeba zmienić. Tam gdzie trzeba niech będzie 50 czy nawet 40, ale tam gzie są po dwa pasy i durne ograniczenia? Niech ktoś się w łep puknie?

No to gdzie wtedy szukać pieniędzy ?

No to gdzie wtedy szukać pieniędzy ?

rozwiń
Avatar
speed car / 10 lutego 2015 o 07:59

A czemu to ma służyć. Czy były jakieś wypadki i jakie? Jak kroś jedzie 100 to wie co robi. Może trzeba byłoby zacząć od zmiany przepisów. Biała tablica, szczere pole, ale obowiazuje 50. Już widzę uśmiechnięte buźki i arogancję władzy. Najważniejsze to dokopać, bo takie przepisy. No to trzeba zmienić. Tam gdzie trzeba niech będzie 50 czy nawet 40, ale tam gzie są po dwa pasy i durne ograniczenia? Niech ktoś się w łep puknie?

Avatar
kierowca bombowca / 9 lutego 2015 o 19:30


"To krok w dobrym kierunku"

A meta kiedy? Zabranie prawa jazdy za 51km/h ?

A może ruszylibyście d0py i zajęli najpierw nieżyciowym oznakowaniem? Na przykład dwupasmówka i 50 - tylko po to, żeby kosić mandaty.

Nie wyszło chójom kiedyś drenowanie kieszeni przez fotoradary [ przeliczyli się ] to teraz złodzieje kombinują z innej mańki.

Avatar
fs / 9 lutego 2015 o 19:11

"To krok w dobrym kierunku"

A meta kiedy? Zabranie prawa jazdy za 51km/h ?

A może ruszylibyście d0py i zajęli najpierw nieżyciowym oznakowaniem? Na przykład dwupasmówka i 50 - tylko po to, żeby kosić mandaty.

Avatar
siomik / 9 lutego 2015 o 17:54

To w końcu za 100 km/h zabiorą prawo jazdy czy za przekroczenie o 50 ? Bo czegoś tu nie rozumiem.

Zależy wszystko od POŁY, jak nastrój będzie miał w danej chwili to tak będzie interpretował jak będzie chciał.

Avatar
Mietek / 9 lutego 2015 o 17:52
Tak nareszcie. Lublin ma wszerz i w poprzek 12-15 km. Roznica miedzy 50 a100 km/godz. Roznica nawet nie uwzgledniajac sygnalizacji swietlnej pomiedzy skrajnymi obrzezami miasta to kilka minut. Wiec tyle co nic. A skutki wypadku diametralnie rozne. Tylko Przyklasnac.