piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Sinice, zielenice, okrzemki w Zalewie Zemborzyckim. Kąpieliska zamknięte

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 sierpnia 2013, 14:01

W wodzie Zalewu Zemborzyckiego są sinice (Jacek Świerczyński)
W wodzie Zalewu Zemborzyckiego są sinice (Jacek Świerczyński)

MOSiR otrzymał wyniki badań wody pobranej z Zalewu Zemborzyckiego. W wodzie są m.in. sinice.

Badania zostały przeprowadzone w laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. Badaniom została poddana woda pobrana w kąpieliskach Wrotków i Marina.

W obu przypadkach stwierdzono obecność sinic. Obecne są także zielenice, okrzemki, bruzdnice oraz kryptofity.

W związku z tym wykluczone jest dopuszczenie obu kąpielisk do kąpieli. - Na obu kąpieliskach została wywieszona czerwona flaga, która oznacza zakaz kąpieli w zalewie. Zakaz obowiązuje do odwołania - mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR.

Można za to korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i pływać po zalewie w kajakach czy rowerach wodnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Z.s.
MikrobioloG
archiwaldos
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Z.s.
Z.s. (7 sierpnia 2013 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ten wybitny umysł który podjął decyzję o spuszczeniu wody w Zalewie na całe upalne i suche lato należałoby nagrodzić specjalnie Panie Prezydencie ŻUK!!! Jeszcze w lipcu poziom wody w Bystrzycy był na tyle wysoki, że można było uzupełnić ubytek wody w Zalewie. Aktualnie w rzece tez ledwie ciecze!!! Pozdrowienia dla naszych wybitnych włodarzy Zalewu  i nie tylko!!!

Rozwiń
MikrobioloG
MikrobioloG (7 sierpnia 2013 o 17:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Problem zalewu polega na tym, że zalew został zbudowany na terenach rolniczych, które kiedys były intensywnie nawożone. Z dna ciągle wydobywaja się zwiazku azotu i fosforu czyli pierwiastki biogenne, które stanowia nawóz dla glonów. Natomiast sinice mają jeszcze lepsze warunki. Sinice to bakterie, które azot mogą pozyskiwać z powietrza i ich jedynym pierwiastkiem limitującym jest fosfor, którego mają w zalewie pod dostatkiem. Innym problemem jest bystrzyca, która przepływa przez tereny rolnicze zbierajac biogeny z pól i dostarczając je do zalewu. Tu niestety potrzebna jest porządna rekultywacja a i ona niestetyw tym przypadku może nie byc w pełni skuteczna. 

Rozwiń
archiwaldos
archiwaldos (7 sierpnia 2013 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a ja znam gościa co zgarnął 200 tys za zakładanie pływających wysepek które miały oczyścić zalew z sinic a jak okazało się to niewypałem to je pozbierał i to nie wszystkie za kolejne 50 tys i się smieje przekręt za przekrętem w tym naszym mieście

Rozwiń
GOŚĆ
GOŚĆ (7 sierpnia 2013 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trzeba zbadać jeszcze Bystrzycę powyżej zalewu np. na mostku od ul. Marzanny kiedyś płyneła czyta teraz męciocha z płynacą rzęsą wodną jak by ktoś skierował koryto przes stawy rybne w prawiednikach lub wyżej lub ewentualnie upuszczał brudną wodę ze stawów do bystrzycy, a sobie dopuszczał czystą z bystrzycy wygląd wody jest podobny do tej jak w bystrzycy poniżej zalewu.

Rozwiń
mieszkaniec156
mieszkaniec156 (7 sierpnia 2013 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zawsze był syf, a w tym roku ewidentny z racji niegospodarności prezesa mosiru(albo w sumie gospodarności i dbania o własny folwark) Woda z zalewu została opuszczona o ok. 1m. miało to trwać ok 2-3 tyg... a trwa ile ? prawie 2miesiąc.... Po upuszczeniu wody, ryby padają, zdychają wielkie okazy ( nie od dziś wiadomo że w zalewie pływa sporo dużych ryb, szkoda że teraz brzuchem do góry) przez to że na stołku siedzi nie właściwa osoba... Ryby padają, przez upały woda ma taki a nie inny kolor... I dziwić się że zabronili kąpieli... Może wreszcie w tym kraju ktoś ruszy swoje 4 litery i zrobi coś dla kogoś, a nie dla siebie...

Na zalewie to teraz da się pływać, ale tylko rowerkami wodnymi i kajakami (wypożyczonymi od MOSIRu) z racji niskiego stanu wody pływanie czymś większym grozi wpakowaniem się na mielizne, pół biedy jak na "piach" ale miejscami jest dno kamieniste... 

Osobny temat, że tama która nie tak dawno była remontowana przecieka...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!