wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Skarbówka online. System wypełni za nas PIT, szybciej założymy firmę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2013, 18:09

Projekt e-Deklaracje 2 umożliwia m. in. składanie zeznań podatkowych przez internet bez kwalifikowan
Projekt e-Deklaracje 2 umożliwia m. in. składanie zeznań podatkowych przez internet bez kwalifikowan

Program e-Podatki już ułatwił nam rozliczenia z fiskusem, a teraz szykują się kolejne udogodnienia. System wstępnie wypełni za nas PIT i szybciej zarejestrujemy firmę

Program e-Podatki, współfinansowany ze środków unijnych, obejmuje trzy projekty: e-Deklaracje 2, e-Rejestracja i e-Podatki.

– Jego celem jest m.in. zmniejszenie kosztów funkcjonowania systemu podatkowego. Dotyczy to zarówno administracji, jak i podatników i płatników – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. – Program, poprzez poszczególne udogodnienia, ma skłonić do dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych.

Projekt e-Deklaracje 2 z powodzeniem działa już od kilku lat. Umożliwia między innymi składanie zeznań podatkowych w wersji elektronicznej bez kwalifikowanego podpisu. – Kolejne zmiany wprowadzane przez ten projekt będą polegały między innymi na uproszczeniu formularzy podatkowych i zmniejszeniu ich ilości – zapowiada Szpakowska. – Tej zmiany spodziewamy się w 2015 roku.

Wypełnione deklaracje

Hitem mają być wstępnie wypełnione deklaracje w sieci. – Będą one zawierały wszystkie dochody podatnika od różnych pracodawców – mówi rzecznik. – Podatnik uzyska także elektroniczny dostęp do indywidualnych danych podatkowych poprzez tzw. konto podatnika. Powstanie ono w ramach projektu e-Podatki.

Na koncie gromadzone będą dane podatkowe, finansowe i operacyjne poszczególnych podmiotów. Będą one udostępniane na internetowym portalu podatkowym, za pośrednictwem którego będzie można również skorzystać ze wstępnie wypełnionych przez urząd skarbowy deklaracji podatkowych.

Szybciej zarejestrujemy też firmę. – O około 17 dni skróci się czas oczekiwania przez przedsiębiorców na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej. Dotyczy to podmiotów, które znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli spółek prawa handlowego.

W tym roku w województwie lubelskim drogą elektroniczną złożono 175 tysięcy zeznań podatkowych. Wynika z tego, że prawie co czwarty podatnik skorzystał z tej formy rozliczenia.

Konferencja e-podatki
Izba Skarbowa w Lublinie zaprasza przedsiębiorców i pracodawców z województwa lubelskiego na konferencję "e-Podatki”. Odbędzie się ona w najbliższy czwartek 28 listopada o godz. 11 w Izbie Skarbowej w Lublinie, ul. Szeligowskiego 24, IX piętro. Wstęp wolny.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 listopada 2013 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Jego celem jest m.in. zmniejszenie kosztów funkcjonowania systemu podatkowego. Dotyczy to zarówno administracji, jak i podatników i płatników – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie."

Czy to oznacza że zmniejszy się liczba urzędników czy za zaoszczędzone zatrudni się następnych ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!