czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Lublin

KRRiT: Nie będzie kary za kontrowersyjne zachowanie nowego szefa TVP Lublin

Dodano: 9 stycznia 2017, 07:44
Autor: Dominik Smaga

Kontrowersyjny odcinek autorskiego programu dyr. Ryszarda Montusiewicza o pierwszym roku dobrej zmiany wyemitowano 24 października zeszłego roku (fot. TVP Lublin)<br />
<br />
Kontrowersyjny odcinek autorskiego programu dyr. Ryszarda Montusiewicza o pierwszym roku dobrej zmiany wyemitowano 24 października zeszłego roku (fot. TVP Lublin)

"Zwróceniem uwagi" zakończyło się postępowanie w sprawie audycji dyrektora TVP Lublin, który strofował gości w studiu stając po stronie partii rządzącej i nie dopuszczając innych do głosu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie sięgnęła po kary, bo nie stwierdziła naruszenia prawa.

To już koniec zamieszania wokół audycji wyemitowanej przez TVP Lublin jeszcze w październiku. Nadawany na żywo program „Tu i teraz – Widzę, słucham, pytam” to autorska audycja szefa lubelskiego oddziału TVP, Ryszarda Montusiewicza. Dyrektorem został po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

Program Montusiewicza ma formułę publicystycznej debaty z udziałem polityków, ekspertów i publiczności. Kontrowersyjny odcinek miał być podsumowaniem pierwszego roku rządów PiS. Obok dwojga polityków tej partii w studiu zasiedli również działacze PO, Kukiz ‘15 i PSL. Prowadzący zachwalał zmiany wprowadzane przez PiS, a gdy jeden z jego gości zaczął go krytykować, wyrwał mu mikrofon.

– Wyraźnie sympatyzował z jedną ze stron – stwierdzili działacze Nowoczesnej (jej przedstawiciela nie zaproszono do studia), składając oficjalną skargę na Montusiewicza do KRRiT. Podkreślali, że prowadzący poufale zwracał się do posłanki PiS, jednostronnie komentował wypowiedzi widowni i arbitralnie odbierał głos.

– Postępowanie w tej sprawie jest zakończone – przekazuje nam Joanna Kryńska z biura KRRiT. Przed oceną programu rada zażyczyła sobie jego zapisu i poprosiła o wyjaśnienia samego prowadzącego. Jakie są konkluzje?

– Przewodniczący KRRiT skierował do prezesa TVP SA pismo, w którym zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania przez nadawcę publicznego standardów obiektywizmu i pluralizmu – informuje Kryńska. – Zwrócił także uwagę na możliwość niezachowania równowagi w prezentowaniu poglądów poprzez osobiste zaangażowanie prowadzącego audycję i zajmowanie przez niego stanowiska w debacie.

Co na to sam prowadzący audycję? – Nie będę komentował wypowiedzi, które nie są skierowane do mnie – ucina Ryszard Montusiewicz.

KRRiT nie znalazła jakichkolwiek podstaw do tego, by ukarać telewizję. – Przewodniczący Witold Kołodziejski nie stwierdził naruszenia żadnego z przepisów wymienionych w Ustawie o radiofonii i telewizji – tłumaczy Kryńska. – W związku z tym kara nie została nałożona na nadawcę.

Użytkownik niezarejestrowany
mac
M.Jaroszek
(50) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 stycznia 2017 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A Pokraczna - Kmiocka brać swoje . Nie nasi gość to Go w łeb. Daremne żale POkraki lud POsłał Was w krzaki . Zróbcie sraki i dalej protestujcie macie pełne prawo. Nikt Was nie będzie kopał po twarzy i nazywał faszystami. Tak jak to robili nasi strumple czyli Wasi wówczas.
Rozwiń
mac
mac (9 stycznia 2017 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W rzeczy samej, w rzeczy samej, drogi poprzedniku(-czko)! Dokładnie tak, jak wyżej! "Sprawdziliśta sie w robieniu dzieci, a w międzyczasie w ewangelizacji Łukaszenki i Netanjahu, sprawdzita się i w telewizji!" Predyspozycje i umiejętności - kompletnie nieistotne, ważna jest wierność, a kilkanaście tysięcy miesięcznie samej tylko podstawowej pensji, to jednak coś lepszego, niż wciskanie ubezpieczeń i wycieczek do Ziemi Świętej. Żal mi tylko tych biednych, w tym - charakterologicznie, podwładnych pana... no, tego,.. nie przy jedzeniu... Ale, cóż... Nie każdego stać na powiedzenie w oczy:"Ty prymitywny sługusie. Rób sobie programy i puszczaj disco polo. Mnie szkoda życia! Do niewidzenia się!"
Rozwiń
M.Jaroszek
M.Jaroszek (9 stycznia 2017 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla harmonii i balansu przydałby się w mieście konkurencyjna stacja telewizyjna.
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli obecna władza chce zachować poparcie społeczeństwa w naszym regionie, powinna czym prędzej wymienić tego jegomościa. Programy przez niego prowadzone są tragiczne, profesjonalizm na poziomie początkującego konferansjera w osiedlowym domu kultury, podskórnie obawiającego się kamery. Prezentowany poziom percepcji świata - z szacunku do człowieka - lepiej się nie wypowiadać, błyskotliwość - w tym przypadku - nie dotyczy, prezencja - niestety, pospolita fleja, dykcja - wymagana systematyczna praca. Ogólnie, postać nie z tej bajki, nawet jak na warunki telewizji regionalnej. Czy można się starać o odpis z abonamentu?
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda klawiatury na to gó.no!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (50)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!