wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

KRRiT: Nie będzie kary za kontrowersyjne zachowanie nowego szefa TVP Lublin

Dodano: 9 stycznia 2017, 07:44
Autor: Dominik Smaga

Kontrowersyjny odcinek autorskiego programu dyr. Ryszarda Montusiewicza o pierwszym roku dobrej zmiany wyemitowano 24 października zeszłego roku (fot. TVP Lublin)<br />
<br />
Kontrowersyjny odcinek autorskiego programu dyr. Ryszarda Montusiewicza o pierwszym roku dobrej zmiany wyemitowano 24 października zeszłego roku (fot. TVP Lublin)

"Zwróceniem uwagi" zakończyło się postępowanie w sprawie audycji dyrektora TVP Lublin, który strofował gości w studiu stając po stronie partii rządzącej i nie dopuszczając innych do głosu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie sięgnęła po kary, bo nie stwierdziła naruszenia prawa.

To już koniec zamieszania wokół audycji wyemitowanej przez TVP Lublin jeszcze w październiku. Nadawany na żywo program „Tu i teraz – Widzę, słucham, pytam” to autorska audycja szefa lubelskiego oddziału TVP, Ryszarda Montusiewicza. Dyrektorem został po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

Program Montusiewicza ma formułę publicystycznej debaty z udziałem polityków, ekspertów i publiczności. Kontrowersyjny odcinek miał być podsumowaniem pierwszego roku rządów PiS. Obok dwojga polityków tej partii w studiu zasiedli również działacze PO, Kukiz ‘15 i PSL. Prowadzący zachwalał zmiany wprowadzane przez PiS, a gdy jeden z jego gości zaczął go krytykować, wyrwał mu mikrofon.

– Wyraźnie sympatyzował z jedną ze stron – stwierdzili działacze Nowoczesnej (jej przedstawiciela nie zaproszono do studia), składając oficjalną skargę na Montusiewicza do KRRiT. Podkreślali, że prowadzący poufale zwracał się do posłanki PiS, jednostronnie komentował wypowiedzi widowni i arbitralnie odbierał głos.

– Postępowanie w tej sprawie jest zakończone – przekazuje nam Joanna Kryńska z biura KRRiT. Przed oceną programu rada zażyczyła sobie jego zapisu i poprosiła o wyjaśnienia samego prowadzącego. Jakie są konkluzje?

– Przewodniczący KRRiT skierował do prezesa TVP SA pismo, w którym zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania przez nadawcę publicznego standardów obiektywizmu i pluralizmu – informuje Kryńska. – Zwrócił także uwagę na możliwość niezachowania równowagi w prezentowaniu poglądów poprzez osobiste zaangażowanie prowadzącego audycję i zajmowanie przez niego stanowiska w debacie.

Co na to sam prowadzący audycję? – Nie będę komentował wypowiedzi, które nie są skierowane do mnie – ucina Ryszard Montusiewicz.

KRRiT nie znalazła jakichkolwiek podstaw do tego, by ukarać telewizję. – Przewodniczący Witold Kołodziejski nie stwierdził naruszenia żadnego z przepisów wymienionych w Ustawie o radiofonii i telewizji – tłumaczy Kryńska. – W związku z tym kara nie została nałożona na nadawcę.

Użytkownik niezarejestrowany
mac
M.Jaroszek
(50) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 stycznia 2017 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A Pokraczna - Kmiocka brać swoje . Nie nasi gość to Go w łeb. Daremne żale POkraki lud POsłał Was w krzaki . Zróbcie sraki i dalej protestujcie macie pełne prawo. Nikt Was nie będzie kopał po twarzy i nazywał faszystami. Tak jak to robili nasi strumple czyli Wasi wówczas.
Rozwiń
mac
mac (9 stycznia 2017 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W rzeczy samej, w rzeczy samej, drogi poprzedniku(-czko)! Dokładnie tak, jak wyżej! "Sprawdziliśta sie w robieniu dzieci, a w międzyczasie w ewangelizacji Łukaszenki i Netanjahu, sprawdzita się i w telewizji!" Predyspozycje i umiejętności - kompletnie nieistotne, ważna jest wierność, a kilkanaście tysięcy miesięcznie samej tylko podstawowej pensji, to jednak coś lepszego, niż wciskanie ubezpieczeń i wycieczek do Ziemi Świętej. Żal mi tylko tych biednych, w tym - charakterologicznie, podwładnych pana... no, tego,.. nie przy jedzeniu... Ale, cóż... Nie każdego stać na powiedzenie w oczy:"Ty prymitywny sługusie. Rób sobie programy i puszczaj disco polo. Mnie szkoda życia! Do niewidzenia się!"
Rozwiń
M.Jaroszek
M.Jaroszek (9 stycznia 2017 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla harmonii i balansu przydałby się w mieście konkurencyjna stacja telewizyjna.
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli obecna władza chce zachować poparcie społeczeństwa w naszym regionie, powinna czym prędzej wymienić tego jegomościa. Programy przez niego prowadzone są tragiczne, profesjonalizm na poziomie początkującego konferansjera w osiedlowym domu kultury, podskórnie obawiającego się kamery. Prezentowany poziom percepcji świata - z szacunku do człowieka - lepiej się nie wypowiadać, błyskotliwość - w tym przypadku - nie dotyczy, prezencja - niestety, pospolita fleja, dykcja - wymagana systematyczna praca. Ogólnie, postać nie z tej bajki, nawet jak na warunki telewizji regionalnej. Czy można się starać o odpis z abonamentu?
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda klawiatury na to gó.no!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (50)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!