wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Skarga prezydenta Żuka trafiła do sądu. Wojewoda przedstawia ekspertyzy prawne

Dodano: 20 marca 2017, 19:36
Autor: toma

Wojewoda Przemysław Czarnek podkreśla, że argumenty wskazane w skardze przez prezydenta Żuka nie zasługują na uwzględnienie i podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko
Wojewoda Przemysław Czarnek podkreśla, że argumenty wskazane w skardze przez prezydenta Żuka nie zasługują na uwzględnienie i podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko (fot. Dorota Awiorko)

Skarga prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka na wygaszające jego mandat zarządzenie zastępcze wojewody lubelskiego trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zostały do niej dołączone odpowiedź wojewody i dwie zamówione przez niego opinie prawne.

Przypomnijmy: chodzi o wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które zarzuciło Żukowi złamanie ustawy antykorupcyjnej poprzez łączenie pełnionej funkcji z zasiadaniem w radzie nadzorczej PZU Życie. W związku z tym wojewoda zwracał się do lubelskiej Rady Miasta o wygaszenie mandatu prezydenta, ale wobec braku uchwały w tej sprawie, sam wydał zarządzenie.

Krzysztof Żuk złożył od tej decyzji odwołanie, które do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego trafiło 16 lutego. Na jego przekazanie do sądu wojewoda Przemysław Czarnek miał 30 dni. Zrobił to w ostatni piątek, czyli niemal w ostatnim możliwym terminie. Jak tłumaczy jego rzecznik Radosław Brzózka, było to spowodowane oczekiwaniem na opinie ekspertów w dziedzinie prawa publicznego: byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL prof. Michała Królikowskiego i prof. Marka Szydły.

Obie ekspertyzy zawierają tezę o tym, że powołanie Żuka na członka rady nadzorczej PZU Życie było naruszeniem ustawy antykorupcyjnej. Ponadto w dokumencie sporządzonym przez prof. Szydłę czytamy, że wojewoda miał „pełne prawo oraz bezwzględny obowiązek wydać zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu Prezydenta Miasta Lublina Pana Krzysztofa Żuka”.

W przekazanej do sądu odpowiedzi Przemysław Czarnek podkreśla, że argumenty wskazane w skardze przez prezydenta Żuka (m.in. naruszenie przepisów prawa materialnego i proceduralnych oraz brak należytego zbadania stanu sprawy) nie zasługują na uwzględnienie i podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko.

Gdyby Krzysztof Żuk nie złożył odwołania od zarządzenia zastępczego wojewody, w ciągu miesiąca utraciłby stanowisko, a władzę w Lublinie objąłby wyznaczony przez premiera komisarz. Teraz sprawę rozstrzygnie WSA.

Opinia prawna - prof. Marek Szydło

Opinia prawna - prof. Michał Królikowski

Odpowiedź wojewody lubelskiego na skargę prezydenta Lublina

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(55) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 marca 2017 o 16:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy w końcu ktos z tych madrych zauwazy jak my mieszkancy Lublina, ze ten prezydent przez lata urzędowania zrobil dla miasta więcej niz wszyscy razem wzieci od 1317r. Wiadomo wiecej nowychy oszołomow na stolki. Porponuje im dac funkcje dyrektora kładki na Bystrzycy. Oni biorą wszytko byle kasiora była. Rozum nioe jest wymagany.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na szczęście to już koniec fuchmistrza z Lublina. Czasu dla miasta była szkoda. Pazerność!!!
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czarnek i tak nikt na ciebie nie zagłosuje w wyborach więc nie wiem po co się tak trudzisz z tym atakiem na lubelski samorząd.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ilu prawników, tyle opinii. I wszystko zależne od tego kto jak odczyta przepisy ustawy.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obie umowy kosztowały 10 zł netto. Za takie pieniądze znajdzie się jeleń, który stworzy dla ciebie świstek jaki tylko chcesz.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (55)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!