sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelscy sędziowie, którzy skazali w stanie wojennym na więzienie organizatorów strajku w WSK Świdniku nie stracą immunitetów. Sąd Najwyższy ostatecznie oddalił odwołanie Instytutu Pamięci Narodowej, który chciał pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej.

Lubelski IPN odwoływał się od orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który nie uwzględnił jego wniosku o pozbawienie immunitetu trzech sędziów. Prokuratorzy z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uważali, że prawnicy nadużyli uprawnień i bezprawnie pozbawili wolności trzech działaczy Solidarności. Skazali ich za organizowanie strajku od 13 do 15 grudnia 1981 roku na podstawie dekretu o stanie wojennym, który został opublikowany 18 grudnia i dopiero wówczas zaczął obowiązywać. Jednego ze związkowców aresztowano pięć a drugiego trzy dni po zatrzymaniu. Przepisy pozwalały to zrobić w ciągu 48 godzin. Organizatorzy strajku dostali po trzy lata więzienia.
Orzeczenie Sądu Najwyższego kończy ostatecznie sprawę lubelskich prawników, którzy przyczynili się do wysłania związkowców za kratki. IPN domagał się odebrania immunitetu sześciu osobom. Wcześniej sądy dyscyplinarne nie dały zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności dwóch prokuratorów, którzy aresztowali i oskarżali związkowców oraz kolejnego sędziego, przewodniczącego sądu, który wydał wyrok. (ER)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!