niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Skontrolują Uniwersytet Przyrodniczy za przetarg na samochód

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 lipca 2012, 18:55

Przetarg ogłoszony przez UP mógł wygrać dostawca tylko jednego modelu samochodu – audi A6. (Archiwum
Przetarg ogłoszony przez UP mógł wygrać dostawca tylko jednego modelu samochodu – audi A6. (Archiwum

Urząd Zamówień Publicznych zajmie się przetargiem, w którym lubelski Uniwersytet Przyrodniczy kupił luksusowe audi.

Po naszej publikacji sprawa trafiła do departamentu kontroli UZP. – Departament podejmie stosowne działania – zapowiada Anita Wichniak-Olczak, rzecznik urzędu

W ub. tygodniu ujawniliśmy, że przetarg ogłoszony przez UP mógł wygrać dostawca tylko jednego modelu samochodu. Wszystko przez cztery warunki zapisane w specyfikacji przetargowej: rozstaw osi, pojemność silnika, typ nadwozia i przedni napęd. – Parametry przetargu wskazują jedną konkretną konfigurację audi A6 – nie ma wątpliwości Łukasz Michalski z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Zgłosił się jeden dostawca. Uczelnia zdecydowała się kupić zaproponowane auto. To audi A6 (za 209 990,00 zł brutto). Samochód ma trafić do uniwersytetu po wakacjach.

– Zamawiający powinien unikać wszelkich sformułowań lub parametrów, które wskazywałyby na konkretny wybór albo na konkretnego wykonawcę – podkreśla Anita Wichniak-Olczak. – Nie można mówić o zachowaniu zasady uczciwej konkurencji w sytuacji, gdy przedmiot zamówienia określany jest w sposób wskazujący na konkretny produkt. Przy czym produkt ten nie musi być nazwany przez zamawiającego. Wystarczy, że wymogi i parametry dla przedmiotu zamówienia określone są tak, że aby je spełnić, oferent musi dostarczyć jeden konkretny produkt.

Jeśli urząd stwierdzi nieprawidłowości, uczelnię będą czekały konsekwencje: ukaranie przez rzecznika dyscypliny finansów publicznych, kara finansowa lub wystąpienie do sądu o unieważnienie umowy.

Uniwersytet broni się, że nie napisał przetargu pod audi. – Nie mamy nic do ukrycia. Jeśli zgłosi się do nas urząd, przedstawimy nasze stanowisko. Wszystko było zgodnie z prawem – mówi Henryk Bichta, kanclerz UP. I zapowiada, że wybrane w przetargu audi zostanie kupione. – Mamy na ten cel własne pieniądze, nie z żadnej np. ministerialnej dotacji.

– Samochód miał być duży, rektorski. Tym się kierowałem. Ale nie parametrami audi – tłumaczył w zeszłym tygodniu dr inż. Tomasz Słowik z Katedry Energetyki i Pojazdów UP, który przygotował specyfikację przetargu na samochód dla przyrodników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Adjunkt Skłocza
Mecenas
Ja
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Adjunkt Skłocza
Adjunkt Skłocza (31 lipca 2012 o 23:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz Rektor będzie się woził. Lans i bauns
Rozwiń
Mecenas
Mecenas (31 lipca 2012 o 19:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Ja' timestamp='1343755913' post='659440']
Nikt z administracji nie dal lapowki dealerowi audi. Jesli nawet specyfikacja byla napisana "pod audi" to pan rektor ma pelne prawo wybrac spbie ulubiony model samochodu i innym markom nic do tego.
[/quote]Musimy i tak się temu przyjrzeć,może jak nie to , to co innebo się znajdzie.
Rozwiń
Ja
Ja (31 lipca 2012 o 19:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nikt z administracji nie dal lapowki dealerowi audi. Jesli nawet specyfikacja byla napisana "pod audi" to pan rektor ma pelne prawo wybrac spbie ulubiony model samochodu i innym markom nic do tego.
Rozwiń
Arek
Arek (31 lipca 2012 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście nic tylko jeździć jakimiś skodami, chińskimi volvami, francuzami, a dobre samochody już NIE NIE wolno. Rektor chciał AUDI A6 i bardzo dobrze, ładnym, bezpieczny i bardziej prestiżowy samochód i niż te paskudne tandetne skody. To jest głupota Prawa zamówień publicznych, że można kupić tylko chłam. Moim zadaniem od razu powinien być przetarg na dostawę Audi A6 - dlaczego bo tak podoba się Retorowi i jest to dobry samochód lepszy od skody i już. PZP jest w tym względzie beznadziejne, a i "dziękujemy" dziennikowi wschodniemu, że popiera tandetne skody, chińskie volva, francuzy. zamiast cieszyć się że oprócz skód będą jeszcze jeździły dobre auta, a co to jest 30 tyś więcej, to ta skoda też była przepłacona, a skoda jest marką najniższą w koncernie VW.
Rozwiń
Paweł
Paweł (31 lipca 2012 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z inforamcji o przedmiocie zamówienia wynikało jasno, że ma to być minimum 7 biegowy automat, więc plus parę inych rzeczy dało Audi.
Sprawa jasna: Rektor chciał Audi więc tak przygowali przetarg, że wyszło Audi...
Tak może robić ktoś kto wydaje swoje pieniądze a nie publiczne !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!