środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Skwery w Lublinie imienia świętych i błogosławionych. Mają chronić przed chuliganami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2012, 14:05

Tak ma wyglądać skwer bł. ks. Jerzego Popiełuszki (PROJEKT PRZYGOTOWANY PRZEZ ZESPÓŁ ARCHITEKTÓW POD
Tak ma wyglądać skwer bł. ks. Jerzego Popiełuszki (PROJEKT PRZYGOTOWANY PRZEZ ZESPÓŁ ARCHITEKTÓW POD

Nowe alejki, ławki, pergole i fioletowa roślinność nawiązująca do "męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki”. Tak już w wakacje będzie na skwerze między ul. Jesienną i Zimową. Jednym z czterech w tej części miasta, które mają nosić imiona świętych i błogosławionych.

Dostępne dla wszystkich skwery miasto wybuduje przy ul. Łabędziej, ul. Krańcowej, Drodze Męczenników Majdanka oraz pomiędzy ul. Zimową i Jesienną. Mają im patronować bł. Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, Matka Boska Fatimska i bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Na pomysł nazwania skwerów imionami świętych i błogosławionych wpadli mieszkańcy i radni dzielnicy Bronowice. Nie bez kozery. Pomysłodawcy liczą, że tacy patroni uchronią odnowione place przed chuliganami. Jako przykład podają dom parafialny przy ul. Łabędziej, któremu patronuje Jan Paweł II. Efekt? Budynek nie jest niszczony.

– Jako społeczeństwo trochę się cywilizujemy. Choć zdarzają się jeszcze jakieś akty wandalizmu, to jednak jest ich coraz mniej – mówi Marian Ignaciuk, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Bronowice. Skwery będą bezpieczne dzięki swoim patronom? – Mam taką nadzieję – dodaje Ignaciuk. – Liczę, że ktoś, kto chciałby coś zniszczyć albo zepsuć, jednak się powstrzyma.

Pierwszy powstanie ogród pomiędzy ul. Zimową i Jesienną. Ratusz właśnie ogłosił przetarg na jego wykonanie (założenie zieleni i przygotowanie elementów małej architektury ogrodowej). – Część robót ziemnych już została tam wykonana – mówi Ignaciuk. – Teraz czas na wyposażenie i zieleń.

Chodzi o obszar, który do tej pory był dużym trawnikiem pomiędzy blokami. Od lat służy mieszkańcom jako miejsce spotkań, spacerów z psami, a dzieciom do gry w piłkę. Teraz zmieni się nie do poznania.

Od reszty terenów zielonych w tej części dzielnicy skwer zostanie oddzielony żywopłotami i krzewami. Będą nowe alejki do spacerów, siedem nowych ławek, stojak na rowery, nowe kosze na śmiecie, a także trzy pergole i nowe nasadzenia. Co ciekawe, roślinność zostanie dobrana w taki sposób, by dominował kolor fioletowy – jak czytamy w dokumentacji projektowej: "jako barwa symbolizująca męczeństwo”.

To nawiązanie do patrona placu – ks. Jerzego Popiełuszki. Na skwerze staną betonowe słupy z wizerunkami i sentencjami księdza Jerzego. Będzie też fioletowe wrzosowisko, pojawią się purpurowe berberysy, krzewinki, byliny i pnącza. A pomiędzy nowymi roślinami – nowy trawnik.

Firmy zainteresowane zrobieniem tego wszystkiego mogą składać oferty do 3 kwietnia. Umowa ze zwycięzcą przetargu zostanie podpisana w ciągu miesiąca od tego terminu. A wykonawca będzie miał potem dwa miesiące na wykonanie całego skweru. Ten powinien być więc gotowy na początek wakacji.

A co z pozostałymi trzema ogródkami jordanowskimi na Bronowicach? – Mamy nadzieję, że również uda się je zrobić w tym roku. Ale oczywiście wszystko zależy od pieniędzy – zastrzega Marian Ignaciuk. – Dla nas, mieszkańców, już samo ustawienie tam ławek byłoby czymś ważnym. Wreszcie można by tam naprawdę wypoczywać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Rydygier
Merlin
Merlin
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Rydygier
Rydygier (21 marca 2012 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Geniusz! Elitarne! Niesamowite! Mądre rozwiązanie problemu bezpieczeństwa. Sugestie i przemyślenia co dalej z tym można rozbić:
[url="http://niechcemisiepisac.blogspot.com/2012/03/swiety-rydygier-no-ten-od-skwerow.html?zx=1eae067df89b5c81"]Proste rozwiązanie wszelkich problemów, czyli dokąd prowadzi ta droga.[/url]
Rozwiń
Merlin
Merlin (21 marca 2012 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='leon' timestamp='1332338293' post='612730']
Nic dodać nic ująć. Średniowiecze.
Przecież tablice z sentencjami Popiełuszki mogą być umieszczone na terenie pobliskiego kościoła a nie w miejscu publicznym. Nie każdy idzie z dzieckiem lub z pieskiem na skwerek po to by się umartwiać.
[/quote]

A średniowiecze to niby coś złego?
Dla niektórych czytanie równe jest umartwianiu. Wstyd.
Rozwiń
Merlin
Merlin (21 marca 2012 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wracamy do dawnych zwyczajów i tradycji. Godne pochwały!
Rozwiń
kaj
kaj (21 marca 2012 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widać decyzję podjęli ludzie wielkiej wiary.
A co się stanie z ich wiarą, gdy wandale będą mieli w nosie świętości?
Rozwiń
ha ha ha!
ha ha ha! (21 marca 2012 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
OTO POLSKA "B"!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!