poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Sławomir Sosnowski nowym marszałkiem województwa lubelskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2014, 11:58

Radni województwa lubelskiego wybrali nowego marszałka. Został nim Sławomir Sosnowski z PSL.

Godzina 16.14

Głosowanie zakończone. Jacek Sobczak i Tomasz Pękalski pozostają członkami zarządu województwa do końca kadencji.

Godzina 15.41

Znowu bez niespodzianki. Marszałek Sosonowski na członków zarządu rekomenduje Jacka Sobczaka i Tomasza Pękalskiego.

Godzina 15.40

Głosowanie zakończone. Michał Cholewa i Krzysztof Grabczuk zostali wybrani na wicemarszałków. Za chwilę ostatnie głosowanie. Tym razem radni będą wybierać dwóch członków zarządu województwa.

Godzina 15.38

Były już marszałek Krzysztof Hetman uważa, że podczas tej kadencji udało się zrobić wiele dobrego. - To nie była kadencja przecinania wstęg. Jak sobie przypominam, przecięliśmy tylko jedną wstęgę podczas otwarcia Portu Lotniczego Lublin, którego powstanie było zasługą wielu osób, które rządziły wcześniej - mówił dziennikarzom europoseł. Zaznaczył, że za wielki sukces uważa budowę obwodnicy Lublina i trasy S17, która co prawda nie była inwestycją samorządową, ale jej powstanie było możliwe dzięki wielkiej mobilizacji mieszkańców i zaangażowaniu lokalnych władz.

Godzina 15.25

Zaczęło się głosowanie. Ponownie odbywa się ono w sposób tajny.

Godzina 15.07

Na drugiego wicemarszałka, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Sosnowski wskazuje Michała Cholewę z PSL, obecnego zastępcę burmistrza Piask. Za chwilę głosowanie.

Godzina 15.06

Pierwsza wpadka nowego marszałka. Na stanowisko wicemarszałka chciał rekomendować... Krzysztofa Hetmana. Chodziło oczywiście o Krzysztofa Grabczuka.

Godzina 15.04

Krzysztof Hetman opuścił swoje miejsce przy stole dla członków zarządu. Przewodniczący Zając powitał go na sali oficjalnie jako posła do Parlamentu Europejskiego.

Godzina 15.00

Komisja skrutacyjna wydała 32 karty do głosowania. Oddano 31 ważnych głosów, jeden głos był nieważny. Za kandydaturą Sławomira Sosnowskiego głosowało 21 radnych, 9 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Bezwzględna większość wynosiła 17 głosów.

- Gdyby głosowanie odbywało się według statutu mojej partii, byłoby ono nieważne, ponieważ nie miałem kontrkandydata - mówi półżartem marszałek Sosnowski. Krzysztof Hetman przekazał mu już insygnia marszałkowskie.

Godzina 14.55

Sławomir Sosnowski wybrany marszałkiem województwa lubelskiego.

Godzina 14.45Rozpoczęło się głosowanie. Jest ono utajnione. Radni głosują za kotarą, a karty wrzucają do przygotowanej urny.Godzina 14.30

W przerwie panuje luźna atmosfera. Radny Soboń udziela dziennikarzom wywiadu w sprawie swoich krytycznych słów dotyczących sprawozdania budżetowego. - Artur, dziękuję za dobre słowo na koniec - mówi przez mikrofon (jeszcze) marszałek Hetman.

Godzina 14.25

Przewodniczący sejmiku Tomasz Zając ogłosił 15-minutową przerwę na ukonstytuowanie się komisji skrutacyjnej i przygotowanie kart do głosowania

Godzina 14.21

Nie ma niespodzianki - klub radnych PSL rekomenduje wicemarszałka Sosnowskiego na nowego marszałka województwa lubelskiego.

Godzina 14.20

Mimo odwołania Krzysztof Hetman do czasu wyboru nowego marszałka wciąż pełni swoją funkcję.

Za chwilę wybór nowego marszałka. Trwa zgłaszanie kandydatów.

Godzina 14.15

Radni niemal jednogłośni w głosowaniu nad przyjęciem rezygnacji Krzysztofa Hetmana z funkcji marszałka województwa lubelskiego. Od głosu wstrzymał się Riad Haidar. Krzysztof Hetman podziękował mu za ten gest.

- Zapewniam, że tak jak dotychczas będę pracował na rzecz województwa lubelskiego. Dziękuję - mówi Krzysztof Hetman. Radni nagrodzili marszałka owacją na stojąco. Radna Zofia Woźnica wręczyła marszałkowi bukiet kwiatów.

Godzina 14.10

Absolutorium przyjęte bezwzględną większością głosów.

Za głosowało 22 radnych (PO, PSL, SLD i niezrzeszony Grzegorz Kurczuk). Przeciw było 11 radnych PiS.

Za chwilę głosowanie nad przyjęciem rezygnacji Krzysztofa Hetmana z funkcji marszałka województwa lubelskiego

Godzina 14.05

Radny Soboń nie szczędzi krytycznych słów pod adresem zarządu. - Pochylając się rok w rok nad tymi samymi problemami zachowujemy się jak alkoholik, który udaje, że nie ma problemu - mówi i krytykuje niezakończenie kluczowych inwestycji, jak Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, czy budowa kluczowych dróg.

- Nie jest problemem wpaść w kłopoty. Sztuką jest finezyjnie i dobrze wyjść z tych kłopotów. I to nam się udało, ten statek płynie w dobrym kierunku - odpowiada radnemu Soboniowi Jacek Sobczak, członek zarządu województwa.

Godzina 14

Klub radnych PSL będzie głosował za przyznaniem absolutorium zarządowi województwa. Koniec wystąpień klubowych, ale o głos prosi radny Artur Soboń (PiS).

Godzina 13.55

Koalicyjny klub radnych PO popiera sprawozdanie budżetowe. Teraz w imieniu drugiego koalicjanta przemawia Sławomir Sosnowski z PSL.

- Nie ma sensu i powodów, żeby w aż tak krytyczny sposób podchodzić do sprawozdania z budżetu. Gabaryt zadłużenia jest duży, ale w skali kraju jesteśmy dopiero na 10. miejscu. Nie mamy nad czym ubolewać, ale należy pilnować, żeby to zadłużenie nie było za duże - mówi Sosnowski.

Godzina 13.50

Zgodnie z oczekiwaniami bardziej zdecydowane jest stanowisko będących w opozycji radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Uważamy za swój obowiązek wyrazić jasno dezaprobatę dla zaistniałego stanu rzeczy. Klub radnych PiS nie jest w stanie poprzeć wykonania - mówi przewodniczący Andrzej Pruszkowski.

Godzina 13.45

Klub radnych SLD poparł wykonanie ubiegłorocznego budżetu - potwierdziła przewodnicząca klubu Irena Kurzępa

Godzina 13.35

Za nami wystąpienie marszałka Krzysztofa Hetmana. Teraz w sprawie sprawozdania budżetowego przemawiają przewodniczący klubów radnych.

Godzina 13.30

Sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu zostały zaopiniowanie pozytywnie przez poszczególne komisje.

Godzina 13.10

Sesja sejmiku województwa rozpoczęła się się o godz. 13.

Wśród radnych pełna frekwencja. W komplecie są także członkowie Zarządu Województwa Lubelskiego.

Aktualnie omawiany jest punkt 6 czyli interpelacje i zapytania radnych. Rezygnacja marszałka Krzysztofa Hetmana będzie omawiana jako punkt 13. W międzyczasie zaplanowano głosowanie m. in. nad przyznaniem absolutorium zarządowi za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Krzysztof Hetman (PSL) zrezygnował z funkcji marszałka po zwycięstwie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Teraz radni wybiorą nowego marszałka i cały Zarząd Województwa. Takie rozwiązanie w tej sytuacji przewiduje ustawa o samorządzie.

Dwa tygodnie temu PSL wskazało na Sławomira Sosnowskiego jako następcę Hetmana. Sosnowski jest dziś wicemarszałkiem. Jego miejsce ma zająć Michał Cholewa, zastępca burmistrza Piask.
.
Radni koalicji PO-PSL zagłosują za nowym marszałkiem i wicemarszałkiem. Istnieje jednak scenariusz, że po władzę miałoby sięgnąć PiS, które może przeciągnąć na swoją stronę niektórych radnych koalicji, np. popierających Arkadiusza Bratkowskiego (PSL).

Bratkowski był wymieniany jako potencjalny kandydat na członka zarządu, ostatecznie jednak nie został desygnowany.
  Edytuj ten wpis
darek
Jacenty
ogrodnik w winnicy pańskie
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

darek
darek (24 czerwca 2014 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marszałek sobie poradzić jest dobrym politykiem. RĘCE OPADAJĄ :-/ nie fachowcem od funduszy europejskich, zdolnym doświadczonym menedżerem, gościem "z wynikami" ekonomicznie mieszalniki tylko... politykiem heh a ten co pisał ten komentarz jest z jego rodziny czy miejscowych struktur partyjnych czy pracownikiem urzędu, który właśnie zachował stołek?
Rozwiń
Jacenty
Jacenty (24 czerwca 2014 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda że odszedł Hetman razem z Grabczukiem tworzyli dobry tandem. Ale Sosnowski jest doświadczonym politykiem powinien też dać radę.
Rozwiń
ogrodnik w winnicy pańskie
ogrodnik w winnicy pańskie (24 czerwca 2014 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gratulację dla nowego Marszałka 21 głosów za (czyli ponad podziałami), nawet radni z PIS-u głosowali za Sosnowskim. Brawo Panie Marszałku. 

Rozwiń
Przemysław Leniak
Przemysław Leniak (24 czerwca 2014 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no i bardzo dobrze ;-)
można normalnie? można.

Rozwiń
Ja
Ja (24 czerwca 2014 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Marszałkiem został.... Znany hodowca trzody chlewnej - Pan Sławek!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!