piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Śledztwo w sprawie Bike Parku przy ul. Janowskiej umorzone. Tor będzie można naprawić

Dodano: 1 czerwca 2017, 12:23

Co ważne dla rowerzystów – biegli ocenili, że toru nie trzeba rozbierać. – Niewielkie nakłady pozwolą na przywrócenie obiektu do użytkowania – ocenili specjaliści.
Co ważne dla rowerzystów – biegli ocenili, że toru nie trzeba rozbierać. – Niewielkie nakłady pozwolą na przywrócenie obiektu do użytkowania – ocenili specjaliści.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Bike Parku przy ul. Janowskiej. Obiekt, który pochłonął ponad 2,5 mln zł został rozmyty przez deszcze. Śledczy uznali jednak, że zarówno projektanci, jak i urzędnicy nie mogą za to odpowiadać przed sądem.

Tor dla rowerów przy ul. Janowskiej powstał w 2010 r. Obiekt szybko stał się jednak bezużyteczny. Jego ziemne elementy zostały rozmyte przez deszcze. Pojawiły się groźne dla rowerzystów zapadliska. Latem 2014r. Bike Park został ostatecznie zamknięty.

Specjaliści ocenili, że korzystanie z toru byłoby niebezpieczne. Z ekspertyz zamówionych przez MOSiR wynikało, że obiekt nie nadaje się do naprawy i najlepiej wybudować go od podstaw. Przyczyną fatalnego stanu toru mogły być zaniedbania na etapie projektowania i budowy.

Sprawą zajęła się prokuratura. Śledczy badali m.in. wątek niedopełnienia obowiązków przez projektantów toru. – Biegli ocenili, że projekt nie miał błędów, które mogłyby skutkować odpowiedzialnością karną. Poza tym projektanci nie są funkcjonariuszami publicznymi – wyjaśnia Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Wobec znamion przestępstwa śledztwo w tym punkcie zostało umorzone. 

Identycznie zakończył się wątek dotyczący niedopełnienia przez prezydenta miasta i podległych mu urzędników. Mieli oni prowadzić nadzór nad projektowaniem i budową wartego 2,6 mln zł toru.

– Całą procedurę przeprowadzono zgodnie z przepisami. Obiekt został zaprojektowany zgodnie z prawem i przez osoby posiadające stosowne uprawnienia – wyjaśnia prokurator Kępka.

Śledczy badali również wątek niedopełnienia obowiązków przez szefa MOSiR. To miejska spółka odpowiada bowiem za należyte utrzymanie toru. – Oczywistym jest, że sposób sprawowania opieki nad torem nie może być uznany w całości za prawidłowy. Najistotniejszym błędem był brak stałej konserwacji, napraw, czy pogłębiania odpływów wodnych – ocenili biegli w swojej opinii. Jednocześnie jednak zwrócili uwagę, że na tor cały czas był narażony niszczące działanie czynników atmosferycznych. Poza tym, inwestycję zrealizowano na grząskim terenie, co utrudniało właściwe utrzymanie obiektu. 

Z ustaleń śledczych wynika, że przedstawiciele MOSiR nie złamali prawa. Zajmowali się to torem na tyle, na ile mogli. W grę wchodzi jedynie odpowiedzialność dyscyplinarna, a nie karna.

Co ważne dla rowerzystów – biegli ocenili, że toru nie trzeba rozbierać. – Niewielkie nakłady pozwolą na przywrócenie obiektu do użytkowania – ocenili specjaliści.

Czytaj więcej o: Lublin Bike Park
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tego co mi wiadomo to nie za rządów Żuka było budowane ale jak zwykle musi sprzatać po poprzednikach swoich musi. Może wykorzystać to miejsce w innym celu jakiś motocross...
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak zwykle produkuje się pisowski kacyk Twoi ziomale z PISu tacy sami Misiewicze
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prokuratura na telefon... I nie ma problemu Nie ma sprawy. Wiemy kto wydał 17mln i kto na tym zarobił, a że publiczne pieniądze i inwestycja to lipa... nie szkodzi. Najważniejsze by rodzinki i kolesie peowskich kacyków dobrze sobie żyli. A durny naród i tak będzie na nich głosował bo przecież wybudowali basen i lotnisko. Mam nadzieję że w końcu Ziobro zrobi z tym prządek bo normalny myślący człowiek zalewa się krwią jak na to patrzy.
Rozwiń
Zet
Zet (1 czerwca 2017 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten tor potrzebny Jak kotu buty
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli nie ma winnych tzn. że tor został wybudowany zgodnie ze wszelkimi regułami sztuki budowlanej. :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!